Program rada općinski načelnik prepisao od načelnika drugih općina

VELIKA KLADUŠA – Danas je u Velikoj Kladuši, po prvi puta u obnovljenoj i preuređenoj Općinskoj vijećnici, održana 9. redovna sjednica Općinskog vijeća kojoj se odazvalo svih 28 vijećnika. Međutim, već na samom početku nezavisni vijećnik dr. Ibrahim Kajtazović, i dr. Semra Okanović upozorili su zamjenicu predsjedavajućega Eminu Ćehić da za ovu sjednicu Općinskog vijeća nisu ispunjeni epidemiološki uslovi, a koji podrazumijevaju da svi nose maske, da treba obezbijediti distancu od dva metra te da u jednom zatvorenom prostoru može biti maksimalno 30 osoba. Budući da ovakvi uslovi nisu baš u potpunosti ispunjeni, vijećnik Kajtazović je napustio zasjedanje a Vijeće je odlučilo da se ipak radi.

Na ovoj 9. redovnoj sjednici Općinskog vijeća Velike Kladuše na dnevnom redu se našlo šest tačaka dnevnog reda koji je jednoglasno usvojen. U okviru tačke vijećnička pitanja 12 vijećnika postavilo je 15 vijećničkih pitanja i pokrenulo šest inicijativa. Pitanja i inicijative ovoga puta, po slobodnoj novinarskoj prosudbi, mogu dobiti prolaznu ocjenu i odražavaju stanje na terenu, odnosno potrebe građana.

U okviru treće tačke dnevnog reda razmatran je Zahtjev općinskog načelnika Općine Velika Kladuša da vijećnici preispitaju Zaključak Općinskog vijeća od 13. januara 2022. godine, a kojim je odbije prijedlog Odluke o privremenom finansiranju za 2022. godinu. Sama formulacija tačke dnevnog reda unijela je određena nerazumijevanja pa i konfuziju među vijećnicima zbog čega je zasjedao i Kolegij Općinskog vijeća. Sama činjenica da su vijećnici, njih 17, koji su glasali PROTIV, zapravo udovoljili općinskom načelniku i tako donijeli Odluku o privremenom finansiranju. Naime, nije potvrđen Zaključak o odbijanju Odluke o privremenom finansiranju pa je došlo do ovakvog ishoda. Protiv ovog Zaključka, odnosno ZA usvajanje Odluke o privremenom finansiranju bili su vijećnici Laburističke stranke BiH, dva vijećnika NES-a, Ibrahim Kajtezović Bato, nezavisni vijećnik, Aladin Ćerimović iz SDP-a i Rifat Dolić iz DNZ-a Krajiške stranke. Protiv su bili vijećnici SDA (5), NS (2), Dinko Ljubijankić (DNZ-Krajiška stranka), dok su suzdržani bili vijećnici Nezavisnog kluba Mirsad Dizdarević i Amir Ćufurović.

Odluka o privremenom finansiranju u iznosu od 1.838.000 KM može se primjenjivati do usvajanja Budžeta, a najkasnije do kraja mjeseca marta.

U nastavku rada vijećnici su većinom glasova potvrdili Odluku o imenovanju pet članova Općinske izborne komisije po urgenciji Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine. Ovakvom Odlukom za članove Općinske izborne komisije imenovani su Azra Tahirović, Sinan Huskić, Mirela Miljković Okić, Edin Šabanagić i Hasan Brkić. Za ovakav izbor članova Općinske izborne komisije nisu bili vijećnici Laburističke stranke.

Očekivano, najviše rasprave i međusobnih optužbi vijećnika izazvala je peta tačka dnevnog reda koja se odnosila na Osnove Programa i politiku rada općinskog načelnika za period 2021. – 2024. godine. Uvodna pojašnjenja ovog materijala iznio je savjetnik općinskog načelnika Senad Okanović koji je istakao kako je Osnovama Programa obuhvaćeno sve što čini život i karakteristike općine Velika Kladuša. Napomenuo je da Program tretira rad lokalne uprave, ekonomiju, zapošljavanja, potom privredne i turističke potencijale, infrastrukturu i mlade. Ovaj Program pojašnjenjem Okanovića tretira budući rad i djelovanje općinskog načelnika te da je otvoren za konstruktivne prijedloge i inicijative.

Uslijedila je rasprava oko ovog dokumenta koja je trajala nepuna tri sata a vođena je između vijećnika Laburističke stranke i opozicije. Rifat Dolić je na početku svoje diskusije istakao „da se ovaj program zasniva na teroriji urote i traženja krivca u nekom drugom”. Dolić je istakao da se iz samog dokumenta može vidjeti da se načelnik u proteklom periodu nije stigao baviti svojim poslom. O Programu se kritički osvrnuo i Asim Veladžić, predsjednik Kluba vijećnika SDA koji je istakao da je ovakav program neprovodiv u sadašnjem vremenu i da se zasniva na vremenima i ekonomijama koje su davno iza nas. On je govoreći o Programu iznio i podatke o gubicima koje je ostvarilo društvo „Alatuša” od samog nastanka do danas a koje inače djeluje u okviru Javnog komunalno uslužnog preduzeća „Komunalije“.

Vječita prznica i najradikalniji vijećnik u ovom sazinu Općinskog vijeća, Amir Đogić, sekretar LS, vijećnik, predsjednik Komisije za propise u Općinskom vijeću i direktor JKUP „Komunalije“ replicirao je Veladžiću i tada su zapravo krenule međusobne prozivke i optužbe. Đogić je rekao da niti nijedan SDA-ov načelnika nije ponudio program poput ovog dokumenta na 115 strana, kao što je to uradio aktuelni općinski načelnik Fikret Abdić.

Uslijedila je potom precizna i opsežna analiza ovog dokumenta na 115 stranica kojeg je uporedio sa dijelovima dokumenata drugih načelnika koji su objavljeni prošlih godina među kojima su općine Maglaj, Banovići, Ilidža, Grad Zenice i još neke a kojima su upravo načelnici iz reda SDA na čelu. U Programu je načelnik Abdić „prekopirao“ bivšeg načelnika, „svoje dijeteEdina Behrića, pa čak i ekonomskog stručnjaka i profesora Antu Domazeta. Te dijelove načelnik je, ili neko od njegovih savjetnika, kako je istakao Purić, stavio u svoj Program i (ne)svjesno kopirao učinivši ga plagijatom, odnosno krađom nečijeg intelektualnog dobra. O ovom slučaju „Naša stranka“ je nešto ranije izdala saopćenje za javnost kojeg je Redakcija ReprezenT-a objavila a kojim Purić dokazuje i potvrđuje iznešene tvrdnje.

Kao i obično pri kraju sjednice je šefica Laburističke stranke i predsjednica Kluba vijećnika Elvira Abdić Jelenović, iznijela svoje viđenje pomenutog programa o kojem je ipak najmanje govorila a puno više npr. o „Agrokomercu“ i „zlatnom dobu“, itd. Ona je, očekivano, branila napisano u programu, međutim, očito je manjkalo argumenata. Teško je opovrgnuti argumente vijećnika Purića koji je u svojoj analizi uporedio dijelove iz Programa sa onima od kojih je i kopirano. Purić je podsjetio da Kabinet općinskog načelnika broji deset osoba, najviše savjetnika, koji godišnje budžet koštaju približno pola miliona KM te da očito nisu u stanju napisati kvalitetan i realan Program rada, već se služe taktikom kopiranja dijelova tuđih radova od kojih se neki nikakako ne uklapaju u okolnosti Velike Kladuše. Purić je spominjanjem npr. kopiranih dijelova iz ranijih godina dokazao da je navođenjem Turističke zajednice USK-a u sadašnjem vremenu nelogično jer je davno ugašena ili u Velikoj Kladuši Udruženja za promicanje knjige „Liber“ koje je također davno ugašeno a to općinski načelnik ili njegovi pisci-plagijatori to ne znaju.

-Nakon ovakvog skandala bi u svakom društvu, koje iole drži do svoga dostojanstva, morale pljuštati ostavke. Ne očekujem da će to načelnik uraditi, iako bi trebao i to prvi, ali očekujem da će barem kod nekih pojedinaca iz njegovog kabineta ili stranke proraditi savjest, istakao je Amir Purić, vijećnik Naše stranke.

Realno gledajući, ponuđeni Program osim plagiranih dijelova, nije ništa novo ponudio, bolje rečeno prezentirao je ono već viđeno proteklih godina.

Vijećnici se inače nisu izjašnjavali o ovom materijalu, već su ga samo primili k znanju. Pod zadnjom tačkom današnje 9. redovne sjednice Općinskog vijeća je trebalo razmatrati i izjasniti se o Odluci o formiranju Komisije za davanje stručne ocjene u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti, međutim istu je prije otvaranja rasprave o njoj povukao ovlašteni predlagač.

Kada su vijećnici pozicije – Laburističke stranke vidjeli da im njihova forsirana imena u Komisiji neće proći, koja su i blokirala investicije u ovoj lokalnoj zajednici istu točku su povukli s dnevnog reda. Ovo je bila šansa da konačno krenu investicije i ulaganje kapitala. Tako građani Velike Kladuše i dalje neće moći dobiti urbanističke dozvole. Esad ŠABANAGIĆ