BIHAĆ – Radionicom o administrativnim obavezama osnivača tvrtke obrta u Bihaću, u Obrtničkoj komori Unsko-sanskog kantona nastavljena je realizaciju DAP – projekta jačanja žena u poduzetništvu  kojeg podržava Australska ambasada i stalna misija Beč. Polaznice ove radionice upoznate su sa svim administrativnim procesima i koracima koje vlasnici obrta trebaju poduzeti kako bi registrovali obrt, i ispunili opće i posebne uslove za obavljanje pojedinih vrsta djelatnosti u okviru obrta.

Obrtnici moraju ispunjavati opće i posebne uslove

Zakonom o obrtu i srodnim djelatnostima FBiH propisano je kako obrtnici koji žele registrovati svoj obrt kod nadležnih gradskih i općinskih službi zia razvoj i poduzetništvo moraju ispunjavati opće i posebne uslove za obavljanje pojedinih vrsta djelatnosti. -Jedan od osnovnih je državljanstvo BiH, poslovna sposobnost, uvjerenje o nekažnjavanju, odnosno, da osobi nije izrečena zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti. Na rokove trebaju paziti vlasnici obrta. To je njihova dužnost ili knjigovođe. Neznanje ne opravdava, ako zakasnimo s’ nekim rokovima izgubimo pravo, budemo oštećeni na kraju svojom krivicom, kaže Edina Šabić, vlasnica srodnih djelatnosti – pravnik iz Bužima. Žene obrtnice su upoznate s dužnostima obrtnika i radnika u obavljanju obrta, načinima i rokovima za prijenos obrta, te načinima prestanka obavljanja obrta u vidu privremenog ili trajnog obustavljanja rada, ili prestanka obavljanja obrta po „sili zakona”. -Prijavila sam se na ovu radioinicu iz istih razloga što bih radije da neke stvari bolje razumijem, da mogu bolje djelovati i normalno da ne dolazim u sukob sa zakonom i zakonskim procedurama i da nemam nekakvih visećih traka na svome obrtu. Želim dia mi to sve bude čisto i legalno, kaže Timka Gerzić, obrtnica iz Bosanske Krupe. -Problem je kod knjigovodstva. Udruženja imaju drugačiji statut od obrtnika, međutim, smatram da nisu neki ljudi dovoljno informisani. Htjela sam da u Velikoj Kladuši u svom gradu, otvorimo nešto isto, da unapređujemo znanje i da se svakako bavimo time da pomognemo mladim ženama da napreduju, da se otvaraju obrti i da što manje bude tog rada na crno, kaže Nermina Latić Ćehić, predstavnica Edukacijskog centra „Korak” iz Velike Kladuše.

U narednom periodu u USK-u otvoriti bar stotinu novih obrta

Nakon ove, bit će organizirano još nekoliko radionica, među kojima i ona o deklariranju proizvoda. -Kako se proizvod treba zakonski deklarirati, kako treba to izgledati i šta treba ta deklaracija proizvoda sadržavati. Danas imamo puno naših prerađivača, proizvođača domaće hrane i sokova koji imaju problema. Ne znaju kvalitetno deklarisati svoj proizvod da bi ga mogli staviti na tržište, kaže Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore Unsko-sanskog kantona. -Mi smo budžetom USK-a planirali sredstva za podršku izgradnji Obrtničkog centra i čekamo na implementaciju tih sredstava u smislu koraka koje Obrtnička komora zajedno sa Gradom Bihaćem treba poduzeti kako bi ta sredstva bila implementirana. Naravno, kroz programe podrške privrednicima koji su realizirani netom, podržani su i obrti kako novoosnovani tako i oni koji već djeluju neko vrijeme u smislu povećanja konkurentnosti, kaže Nisvet Jusić, dopredsjedavajući Skupštine Unsko-sanskog kantona. Jusić naglašava kako će ovim, ali i novim programima u narednom periodu zakonodavna vlast obrtnicima značajnije pomoći. Jedna od ideja je da se u narednom periodu u USK-u otvori bar stotinu novih obrta. Samir TULIĆ