Uoči početka nove školske godine humanitarna organizacija „Genesis Project“ održala je u Bihaću dvodnevni trening za predstavnike stručnih službi škola s područja gradova Cazin i Bihać, te općina Bosanska Krupa, Bužim i Velika Kladuša, a s ciljem podrške tokom stvaranja i primjene Individualnog plana podrške i Individualnog plana brige.

Predavači, prof. dr Ivana Zečević, doktor psiholoških nauka, šef Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, ekspert za školsku psihologiju i prof. dr Slavica Tutnjević, doktor psiholoških nauka, ekspert iz razvojne psihologije, profesor na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci naglasak treninga dali su anticipaciju problema, na koje će stručne službe nailaziti kada krenu s primjenom Individualnog plana podrške i Individualnog plana brige.

Prisutni predstavnici stručnih službi izrazili su spremnost za provođenje Programa, te zadovoljstvo što je s Programom razrađena strategija rješavanja problema.

Četvrti, a ujedno i zadnji trening za stručne službe škola bio je prilika da se prisutnim predstavi i „Priručnik o načinu i obliku provođenja odgojno obrazovne podrške i stručnog tretmana“ u kojem je, prema riječima prof. Slavice Tutnjević, sažeto sve ono što se u proteklih godinu dana radilo sa stručnim službama škola.  –Priručnik je urađen s ciljem da se i naredne generacije i novi stručni saradnici, a i oni koji su propustili treninge, mogli podsjetiti na sve ključne termine, ključne dokumente i cijelu proceduru koju treba ispoštovati pri provođenju Programa, navela je prof Tutnjević.  

Program sekundarne prevencije u školama Unsko-sanskog i Livanjskog kantona realizuje humanitarna organizacija „Genesis Project“, kao tehnički partner UNICEF-a Bosne i Hercegovine, a projekat se realizuje po pokroviteljstvom Švedske vlade.  E. Š.