Rahmetli Omer Pobrić je Tešnjak po rođenju, svoju životnu filozofiju posvetio je očuvanju bosanskohercegovčke kulturološke tradicijske vrijednosti sevdalinke svirajući harmoniku, pjevajući, sakupljajući pisane tragove, tekstove, audio video zapise i deponujući ih u instituciju zvanu Fondacija Omer Pobrić „Institut sevdaha“, koji se nalazi u Mulićima, Visoko, gdje je i živio. U svojim knjigama je zabilježio skoro 1.000 sevdalinki.

Pionirski podhvat iz godine u godinu je rastao, sa težnjom da postane institucija koja će standardizirati sevdalinku. Nažalost ta ideja nije zaživjela u praksi, za njegovog života. Omer Pobrić, kako ga kritičari slove maestro bosanske sevdalinke i jedan od njenih najznačajnijih kompozitora, rođen je u Tešnju 8. septembra 1945. godine, gdje je završio osnovnu školu i proveo svoje djetinjstvo. Srednju školu završava na Ilidži, pokraj Sarajeva. U Sarajevu je apsolvirao na Prirodno-matematičkom fakultetu, odsjek biologija-hemija.

Ljubav prema muzici naslijedio je od majke Zlate i brata Rušte. Na pitanje kada je počeo svirati, uvijek je odgovarao: „Ne znam, ja sam zajedno s harmonikom rastao u majčinom krilu”.

Institut sevdaha, skraćeni naziv za Fondaciju Omera Pobrića „Institut sevdaha”, je ustanova koju je osnovao Omer Pobrić 14. februara 2003. godine s ciljem očuvanja sevdalinke kao nacionalnog kulturnog dobra Bosne i Hercegovine. Sjedište Instituta je u Mulićima u Visokom.

Fondacija čuva i sakuplja notne zapise svih dosad poznatih sevdalinki, nosače zvukova na kojima su objavljivani te sve vidove filmskog materijala i video-zapisa sevdalinki. Fondacija također sakuplja i klasifičira sva književna, sociološka, kulturološka, etnološka i druga izdanja u kojima se na bilo koji način tretiraju sevdah i sevdalinka. Bavi se i čuvanjem i prikupljanjem muzičkih instrumenata na kojima se izvode sevdalinke.

Institut nudi kolekcije sevdalinki na raznim nosačima zvuka, kao i knjige vezane za muzičku tradiciju Bošnjaka. U sklopu „Festivala Baščaršijske noći“, 31. jula 2004. Institut je organizovao „Prvi festival sevdalinke”, kao pokušaj pomoći opstanku sevdalinke u BiH.  Omer Pobrić preminuo je u 20. januara 2010. godine. od posljedica srčanog udara tokom vožnje na relaciji Sarajevo – Visoko.

Danas na istom mjestu se nalazi kuća u kojoj su smješteni unikatne vrijednosti vezane za pjesmu – sevdalinku i mnogi unikatni predmeti, knjige i ostali predmeti koji su tu kao spomenik Bošnjačke baštine. Na žalost kuća – institut je zaključana.

Institut sevdaha, u kojem baštini životno djelo Omera Pobrića, doajena sevdaha, na prodaji je duže od pola godine, a agent za nekretnine Ekrem Kurtović kazao je za naš Portal da je vrijednost kuće s imovinom procijenjena na 320.000 KM!

Riječ je o dva objekta u Mulićima kod Visokog kvalitetne gradnje, s predmetima neprocjenjive vrijednosti koji nisu uzeti u obzir pri procjeni, bosanska soba u kojoj su snimani spotovi, sećija stara više od 100 godina, instrumenti, knjige, kompletan studio i režija, gluha soba…

Sve to moglo bi završiti na deponiji smeća, zavisno od osjećaja potencijalnog kupca, ukoliko se, naravno, neko javi. Naime, Omerova supruga Munevera, zbog nemogućnosti finansiranja održavanja, odlučila je prodati objekte. Kurtović kaže da je bilo zaista teško procijeniti vrijednost, jer Institut sadrži niz elemenata neprocjenjive sentimentalne vrijednosti, koji su oličenje kulturne baštine naše zemlje.

-Iskreno, kada sam ušao u tu kuću, bio sam zbunjen. Zaista je bilo teško sve te nemjerljive vrijednosti pretvoriti u novac i staviti u prodaju. Do sada najviše poziva imamo iz Banje Luke. Ali nismo zabilježili nijednu konkretnu ponudu, kaže Kurtović.

Institut sevdaha, iako jedini u BiH, žrtva je, kao i mnoge druge institucije, indolentnog, maćehinskog odnosa države prema kulturnim dobrima. U nadležnim institucijama Zeničko – Dobojskog kantona, kao i grada Visoko, kao da ne žele da se na ovu temu priča i piše. Zašto je to tako? Ima nekoliko odgovora koji se mnogima ne bi svidjeli. Da li je u pitanju prisutni antagonizam prema onima koji dođu u Visoko i pokušaju nešto da naprave (jer ovdje na svakom koraku te nešto inspiriše na stvaralaštvo) ili je u pitanju neštoi drugo. To drugo može da bude vezano za aktuelna politička zbivanja, jer je ovdašnju SDA-e napustila aktuelna gradonačelnica Amra hanuma Babić, a svi znamo da je Omer bio zakleti član SDA-e. Moram zaaklučiti ovaj tekst slijedećim riječima: Takvi smo mi, znam ja nas, …ti nas. Ešref HADŽIĆ