BIHAĆ – Nakon nesreće u Hidroelektrani „Kostela“ kod Bihaća još uvijek se utvrđuju okolnosti stradanja trojice radnika Elektroprivrede BiH. Nalaz obdukcije njihovih tijela trebao bi dovesti do uzroka nesreće. Tužilaštvo ne iskuljučuje mogućnost gušenja otrovnim plinovima. Očekuju da bi dokumentacija, izuzeta iz Elektrodistribucije Bihać, mogla pokazati da li je došlo do kršenja propisa o mjerama zaštite na radu. 

Bezuspješna reanimacija

Poginuli Elvis Salihodžić, Sead Mujić i Admir Mulić bili su dugogodišnji uposlenici Elektrodistribucije Bihać. Minulih dana radili su na redovnom godišnjem održavanju i remontu postrojenja. Šta se tačno dogodilo još uvijek niko sa sigurnošću ne može reći. -Na osnovu do sada utvrđenih činjenica isključuje se mogućnost da je nasilna smrt nastupila zbog eksplozije, havarije, požara ili sličnih hemijskih reakcija usljed kojih dolazi do oslobađanja energije. Tužilaštvo dosadašnjim radom ne isključuje mogućnost da je nasilna smrt ovih osoba uzrokovana otrovnim plinovima koji su dospjeli u prostorije u kojima su se izvodili radovi. U toku uviđaja Tužilaštvo se fokusiralo na utvrđivanje činjenica iz kojih bi se potvrdile ili negirale tvrdnje da su radovi izvedeni u skladu s propisima i tehničkim pravilima o zaštitnim mjerama na radu a koji eventualni propusti bi se mogli dovesti u vezu s nastupanjem nasilne smrti, kaže Senka Delić, portparolka Tužilaštva Unsko-sanskoga kantona. U tom pravcu Tužilaštvo izuzima dokumentaciju od Elektrodistibucije Bihać, a koja se odnosi na propise iz oblasti zaštite na radu. Podsjećamo da je do nesreće došlo u ranim poslijepodnevnim satima. Prvi su na mjesto događaja stigli medicinari bihaćke Hitne službe, a potom i vatrogasci koji su izvlačili stradale radnike. Do trenutka, kada su i oni počeli osjećati djelovanje plinova, bezuspješno su pokušavali reanimirati stradale. -Ja i moj kolega zatekli smo trojicu radnika bez svijesti u jednom šahtu još petnaestak metara dole i dvojicu vani, jedan bez svijesti a drugi je pomagao tome što ga izvukao. Bila su njih petorica, kaže Admir Behić, povrijeđeni medicinar Hitne pomoći. 

Ispitati okolnosti

Osim četvorice povrijeđenih medicinara, u Kantonalnu bolnicu smješteni su zaštitar privatne agencije i inžinjer na ovom postrojenju. Njihovo stanje je stabilno. -Ovdje imamo šest pacijenata nastradalih u ovoj nesreći u Hidroelektrani „Kostela“ u kojoj su svi kardiopulmonalno kompenzirani. Terapija je u toku i ostavljeni su na daljem promatranju kako bi vidjeli kako će se dalje stanje razvijati. Za sada su oni svi stabilni i ne očekujemo neke komplikacije, kaže dežurna liječnica dr. Selma Nikšić Oraščanin, specijalizant interne medicine u Kantonalnoj bolnici „Dr. Irfan Ljubijankić“ u Bihaću. Povrijeđene je posjetio premijer USK-a Husein Rošić. Ističe da je ovo prilika da se ispita u kakvim uvjetima rade uposlenici HE i da li se nesreća mogla spriječiti. Esad Hošić odlično poznaje postrojenje Hidroelektrane u Kostelama. Pratio je njenu izgradnju pedesetih godina prošloga stoljeća. Od  1954. kad je puštena u rad pa do odlaska u penziju početkom devedesetih, radio je kao revizioni strojar. -Postrojenja su remontovana svake godine u ljetnom periodu kad je manja voda. Koliko ima vode, toliko mašina radi. Stoji jedna ili dvije i te se remontuju. Vanredni remonti su obavljani ukoliko se desi neki kvar. Na remontu nas je radilo četiri-pet. U vrijeme dok sam radio nikad se nije desila nikakva havarija na postrojenjima, ili da je curio plin a da to niko nije primijetio. Dešavale su se nesreće da radnika usljed nepažnje ubije struja, ali ovakvih nesreća nije bilo, kaže Esad Hošić, bivši radnik HE „Kostela“.  Hošić žali za poginulima i nada se da će istraga otkriti razloge nesreće.  Isto očekuju kantonalna i lokalna vlast. Dan dženaze stradalih u Bihaću proglašen je danom žalosti. Samir TULIĆ