AERODROM ŽELJAVA/BIHAĆ  – Četvrti april se na prijedlog Ujedinjenih naroda već devetnaest godina obilježava kao Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju. Ovim se javnost želi upozoriti na još uvijek prisutnu opasnost od mina i u Bosni i Hercegovini. U Unsko-sanskom kantonu se sumnja da na površini od 87 kvadratnih kilometara prijeti opasnost od mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava, a prema podacima direktnih i indirektnih dokaza miniranosti, očekuje se još oko 22.000 minskoeksplozivnih sredstava u kantonu. Zbog toga je očito da sve mine u Unsko-sanskom kantonu ni u Bosni i Hercegovini neće biti moguće ukloniti ni do 2027. godine pa će Strategiju uklanjanja mini biti potrebno nastaviti u narednom periodu.

Kampanja „Da li ste svjesni“

Regionalni ured BH MAC-a u Bihaću i demineri Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBIH) i Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina obilježavaju radno, u minskim poljima. Centar za uklanjanje mina u suradnji s jednom nevladinom organizacijom provodi kampanju „Da li ste svjesni“ s ciljem da se posredstvom društvenih mreža pošalju poruke o svjesnosti opasnosti od mina, kako bi se smanjio broj žrtava. I ove godine, BH MAC s Ministarstvom obrazovanja planira u osnovnim školama održati nastavni sat o svjesnosti opasnosti od mina kako bi se o tome podigla svijest učenika.

Deminerski tim Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OS BiH) već godinu dana uklanja mine i neeksplodirana ubojna sredstva s dijela bivšega vojnog aerodroma Željava na teritoriji Bosne i Hercegovine. Mine zaostale iz posljednjeg rata posijane su na površini oko dva miliona metara kvadratnih a planom je predviđeno da se tehničko izviđanje i deminiranje terena završi za 18 mjeseci.

Aladin Bajrektarević, šef Regionalnoga ureda BH MAC-a u Bihaću kaže kako potpunu kontrolu obavlja Centar za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini. -Prošle godine smo započeli ovaj projekt i nadamo se, ako Bog da, u oktobru 2024. godine da ćemo ga završiti. Trenutno smo našli negdje oko 120 raznih minsko eksplozivnih sredstava i ostale su još dvije istrage da to završimo. Nadamo se, ako Bog da, da ćemo to uspješno završiti, kaže Bajrektarević. Na žalost, od rata do danas, iako se broj žrtava od mina drastično smanjio, skoro svake godine jedna minska nesreća ima smrtni ishod.

U USK-u do sada registrirano oko 48 smrtno stradalih a 131 osoba ranjena

-U Unsko-sanskom kantonu imamo do sada oko 48 smrtno stradalih a 131 osoba je ranjena, od rata do danas. Unsko-sanski kanton je kanton s najvećim procentom sumnjivo opasne površine prve kategorije. Planovi za 2024. godinu su zaista ogromni, međutim, suočavamo se s jednim dodatnim izazovom a to je odlazak stručnog operativnog osoblja u penziju iz Centra za uklanjanje mina, kaže Aladin Bajrektarević, šef Regionalnog ureda BH MAC-a Centra za uklanjanje mina u Bosni i Hercegovini. Ovaj problem nastoje riješiti angažiranjem novih operativaca za koje je proces konkursnih procedura još uvijek u toku. Čim popune svoje timove, u BH MAC-u očekuju da će biti u stanju odgovoriti na sve zahtjeve koji se pred njih postave. Najveći postotak sumnjivo opasnih površina ima grad Bihać a slijede ih Bosanska Krupa, Sanski Most, Velika Kladuša i Ključ. U BH MAC-u se nadaju kako bi ove godine mogli riješiti problem mina u općini Ključ. Trenutno se odvijaju radovi na deminiranju područja Nacionalnog parka „Una“ i na jednoj lokaciji u Bosanskoj Krupi. U dva projekta u planu je deminiranje minama zagađenih područja općine Velika Kladuša. (Samir TULIĆ)