BIHAĆ – Iako već godinama nemaju udruženje koje bi im pomoglo da svoje izume lakše predstave na domaćim i međunarodnim sajamskim manifestacijama, a neke i patentiraju, inovatori Unsko-sanskog kantona vrijedno rade i stvaraju svoje proizvode na korist bosanskohercegovačkog društva. Kako kažu, podršku im pruža Fondacija „Mozaik“ koja financira troškove patentiranja izuma i tako inovatorima pomaže da ih zaštite od svake zloupotrebe i neovlaštenog korištenja tuđeg intelektualnog vlasništva.

Među inovatorima vladaju podijeljena mišljenja treba li im udruženje ili ne

Među bihaćkim inovatorima vladaju podijeljena mišljenja o tome treba li im udruženje ili ne, jer ono već godinama ne postoji. Aladin Ferizović je sa svojim rahmetli ocem Hajrudinom tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata radio za potrebe namjenske vojne industrije a aktivan je i danas. U njegovoj radionici od početka rata do sad nastalo je više od pedeset izuma od kojih je patentirano desetak. Kaže kako nakon dvadeset godina od prijave patenta oni postaju međunarodna svojina i koriste se u svijetu. Patentirao je specijalnu libelicu na fleksaricama i bušilicama, različite modele mašina koje je proizveo još njegov otac. Posljednje je izumio vertikalne vjetroturbine koje su budućnost u proizvodnji električne energije pomoću snage vjetra. -Naš gradonačelnik Šuhret Fazlić jedini je od rata do danas prepoznao značaj inovatorstva i inovatora pa mi je 3.500 maraka dao za prototip ove vertikalne turbine. Nedavno nam je podršku pružila Fondacija „Mozaik“ koju smatram iznimno važnom. Ona nam je osigurala plaćanje patenta. Mi sastavimo ugovor s njima. Naše je izumiti, napraviti prototip, njihovo je predstaviti vani i platiti dadžbine. Nema politikantstva nego samo projekt i djelo, kaže Aladin Ferizović.

„Mozaik“ osigurao financijsku podršku za izradu patenta vjetro-turbine

Fondacija „Mozaik“ iz Sarajeva ovom inovatoru je osigurala financijsku podršku za izradu patenta vjetro-turbine. -Pored toga, osigurana su također sredstva u vrijednosti nekih 8.000 KM za međunarodnu zaštitu patenta. Također, tu je uključena i trenutno sad podnosi zahtjev za europsku zaštitu patenta, isto nekih 8.000 maraka a uz to sve, patent vjetro-turbina je također dobio maksimalni iznos sredstava Startup-studija za kreiranje, stvaranje tog velikog prototipa koji bi se mogao mjeriti gdje bi se mogli prikazati neki izlazni i ulazni podaci i kao takav bi se pripremio za tržište, kaže Robert Ružnić, voditelj Start-up studija u Bihaću. Za razliku od Aladina Ferizovića koji smatra da inovatorima nije potrebno udruženje jer je, kaže, ispolitizirano i samo sebi svrha kako bi se u njemu neko uhljebio i primao platu, Esad Delić Ibukić, inovator i profesor stručnih predmeta u Elektro-tehničkoj srednjoj školi u Bihaću, tvrdi da je inovatorima udruženje potrebno. -Potrebno je udruženje. Udruženje mora biti. Morate se nekome obratiti. Morate imati neki kontakt. Vi kad imate neku inovaciju, šta ćete s njom. Kako i kome da je prijavite? Trebalo bi ti inovatori da se jednom godišnje negdje mogu sastati, da se održavaju neki seminari. To bi bilo najbolje da to budu sajmovi, sajmovi inovacija, kaže Esad Delić Ibukić, inovator i profesor stručnih predmeta u Elektrotehničkoj srednjoj školi u Bihaću.

Iniciranjem sajmova inovatora u BiH, inovatori bi stekli korisna znanja i iskustva

Iniciranjem sajmova inovatora u Bosni i Hercegovini, poput onih u Republici Hrvatskoj i Srbiji, Zurichu i Parizu, inovatori bi stekli korisna znanja i iskustva jer je prijava i izrada patenta dugotrajan proces za kojeg mora postojati baza podataka, da li je to već neko prethodno patentirao u svijetu, smatra Delić Ibukić. Iz Start-up studija su ovom prilikom pozvali sve mlade iz Bihaća i ostalih gradova i općina kantona koji imaju inovativne ideje a smatraju da posjeduju tržišni potencijal, da im se obrate svakim radnim danom. Dobit će besplatan savjet i bilo koju vrstu podrške koju im budu mogli pružiti.  Samir TULIĆ