VELIKA KLADUŠA – Na početku šeste redovne sjednice Općinskog vijeća novoizabrani vijećnik Mirsad Dizdarević (NiP) koji je bio na listi ove političke partije nakon Nedžada Nadarevića koji je podnio ostavku na mjesto općinskog vijećnika, također iz NiP-a, položio je a potom i potpisao svečanu izjavu (zakletvu). Treba istaći da je Nadarević istupio iz Općinskog vijeća pod poprilično čudnim okolnostima koji su (ne)poznati ovdašnjoj javnosti. Nakon ovog svečanog čina, predsjedavajući Općinskog vijeća Admil Mulalić informisao je vijećnike i javnost da je Dizdarević istupio iz Naroda i pravde (NiP) i da će djelovati kao nezavisni vijećnik, te da je zajedno sa nezavisnim vijećnikom Amirom Ćufurovićem formirao Klub nezavisnih vijećnika.

U izjašnjenju o predloženom dnevnom redu u ime predlagača, ovlaštenik općinskog načelnika, njegov sin Ervin Abdić, povukao je sa dnevnog reda dvije planirane tačke. Sa dnevnog reda povučene su tačke: Konačni izvještaj o procjeni šteta od prirodnih i drugih nesreća na području Općine Velika Kladuša (za 2019. i 2020. godinu), te Prijedlog Odluke o korištenju sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća – troškovi naknade za rad Komisije na procjeni šteta.

Ova šesta redovna sjednica Općinskog vijeća bila je kvalitetna po broju vijećničkih pitanja i inicijativa, ali mršava po konačnim rezultatima odnosno učinku vijećnika. Na žalost, niti vijećničke inicijative a niti vijećnička pitanja nisu u fokusu aktuelne vlasti koja vijećnicima ne odgovara na vijećnička pitanja a kako je ustvrdio vijećnik Amir Purić, još niti o jednoj inicijativi vijećnika nije bilo nikakve rasprave. Ovaj vijećnik ponovo je, po ko zna koji put, priupitao za donesenu Odluku Općinskog vijeća iz 2020. godine o ukidanju „bijelog kruha“ koju aktuelna vlast neće da objavi u Službenom glasniku a time niti da poštuje uvojenu Odluku. Treba istaći da jedino Velika Kladuša na prostorima USK-a ima u primjeni korištenje „bijelog kruha“ za izabrane zvaničnike (načelnik, predsjedavajući OV, savjetnici) a nakon isteka njihovih mandata. Vijećnik Purić je menadžmentu Doma zdravlja postavio pitanje zbog čega građani Velike Kladuše plaćaju potvrde o vakcinaciji 20,00 KM, ako je takva potvrda u Bihaću 10,00 KM a u Cazinu se uopće ne naplaćuje.

Vijećnik Dinko Ljubijankić (DNZ) podnio je inicijativu prema općinskom načelniku da pod hitno pronađe adekvatan prostor za Centar za kulturu (biblioteku) koji se trenutno nalazi u upravnojoj zgradi „Agrokomerca“, poznata kao SOUR a koja je nedavno prodana jednom fizičkom licu.

Vijećnik Ljubijankić i Fuad Sulejmanagić su postavili i pitanje za razloge zbog kojih već četiri mjeseca načelnik ne dolazi na posao, a pri tom nikada ne prisustvuje sjednicama Općinskog vijeća. Naravno za to vrijeme uredno prima iznad prosječno dobru plaću.

Vijećnica Bisenija Mušedinović (SDA) je pitala ovlaštenike načelnika, zbog čega se ne raspisuju tenderi za infrastrukturne projekte, iako su sredstva od viših nivoa vlasti obezbijeđena za određene projekte. Doktorica Semra Okanović, (SDA) je pitala zbog čega već nekoliko godina ne funkcionira Tim za borbu protiv ovisnosti i zbog čega se ne formira novi.

U okviru prve tačke dnevnog reda: Vijećnička pitanja i odgovora, ovoga puta 13 vijećnika podnijelo je pet inicijativa i ukupno 19 vijećničkih pitanja. Odgovori na neka od postavljenih pitanje od strane ovlaštenika općinskog načelnika bila su konfuzna, nerazumljiva pa i smješna poput odgovora kako općinski načelnik ne dolazi na posao jer se nije cijepio protiv COVID-a ali da ipak puno radi.

U nastavku sjednice jednoglasno su usvojeni: Odluka o naknadama za izdavanje izvoda iz Adresnog registra, te o naknadama za korištenje podataka Adresnog registra. Uspostavljenjem adresnog registra, a čemu je prethodilo usvajanje Odluke o određivanju naziva naselja, trga i ulica u Velikoj Kladuši stvorene su brojne prednosti, počevši od korištenja navigacijskih uređaja pa do preciznijeg, bržeg i efikasnijeg rada zdravstvenih, policijskih, sudskih, vatrogasnih i komunalnih službi. Administrativne usluge koje se ogledaju u izdavanju rješenja i prateće dokumentacije prilikom uspostave adresnog registra će biti besplatna za sve korisnike, ali dalje korištenje podataka Adresnog registra podlijegat će plaćanju naknade. Tako će se potvrda o kućnom broju za jedan objekat plaćati 8,00 KM. Uplaćena sredstva će se koristiti za održavanje Adresnog registra.

Podršku vijećnika na šestoj redovnoj sjednici dobio je Nacrt Odluke o izgradnji, održavanju, upravljanju, korištenju i zaštiti mjesnih vodovoda, javnih bunara i javnih česmi. Usvojen je jednoglasno i Izvještaj o radu Općinske izborne komisije Općine Velika Kladuša za 2020. godinu, a vijećnici su dali i saglasnosti na Odluku o raspodjeli sredstava iz budžeta Općine Velika Kladuša za članice Sportskog saveza Velika Kladuša za 2021. godinu.

Zahtjev općinskog načelnika za preispitivanje Zaključka Općinskog vijeća sa jedne od prethodnih sjednica kojim se nije usvojio Prijedlog odluka o finansijskim izvještajima i periodičnom Izvještaju o izvršenju budžeta za prva tri mjeseca ove godine, Općinsko vijeće niti ovoga puta nije usvojilo novi Prijedlog odluke.

O stanju, prilikama i neprilikama, koje su očite i prisutne od početka mandata, nekom drugom prilikom. Esad ŠABANAGIĆ