ST. LOUIS – Kulturno-umjetničko društvo „Đerdan“ iz St. Louisa bilo je minulog vikenda domaćin Večeri folklora koja je organizirana u povodu Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Pored domaćina, na ovoj Večeri folklora učestvovali su njihovi gosti KUD „Krajiški biseri“ iz Chicaga, KUD „Bosna“ također iz Chicaga te KUD „Izvor“ iz Phoenixa i KUD „Kolo“ iz Waterlooa. U muzičkom dijelu nastupili su Edo Sadiković & Azo a sve je pratila i snimala Televizija „Bostel“. Večer folklora održano je u poznatom restoranu „Grbić“. Inače, KUD „Đerdan“ je „Večer folklora“ organizirao kao dio sadržaja obilježavanja svojih 13 godina rada i postojanja a što se obilježava u decembru. Domaćini, članovi KUD-a „Đerdan“ i njihovi roditelji te drugi Bosanci i Hercegovci u ovom gradu svoje goste dočekivali su „Kod Sebilja“ koji je u ovom gradu izgrađen, identičan kakav je u Sarajevu na Baščaršiji. -Što je lijepo kad se BH zajednica složi i kada podržava ovakve događaje, ističu domaćini i organizatori te se zahvaljuju sponzorima koji su pomogli da se ovakav događaj organizira. –Hvala vam što nam pružate šansu da i dalje sa ovakvim manifestacijama čuvamo našu tradiciju i običaje, piše u zahvali donatorima, kojih je na spisku popriličan broj.Na fb profilu KUD-a „Đerdan“ o folkloru između ostalog piše: Folklor – mjesto gde nalaziš najbolje prijatelje! Folklor – jer mi znamo zašto! Folklor – jer čuvamo tradiciju! Folklor – jer nam nikad nije dosadno! Folklor – mjesto gdje naučiš puno o našoj prošlosti! Folklor – jer se ponosimo što smo igrači! Folklor – jer nas je spojio! Folklor – jer upoznaješ nove prijatelje! Folklor – jer bez toga nećeš znati šta je trema! Folklor – jer smo najveseliji! Folklor – najstariji sport! Kao društvo učestvovali su na Festivalu folklora 2012. godine u Chattanooga na kojem su osvojili prvo mjesto. Kod svojih gostiju iz Chicaga boravili su 2013. godine i na profilu pišu kako je to bilo nezaboravno putovanje i zadovoljstvo što su bili predstavnici St. Louisa i što su upoznali nove prijatelje, veselili se i pjevali, uz zahvalu svojim mamama za podršku koju imaju od njih.

Izbjeglice iz BiH izgradile repliku Sarajevskog sebilja

Prije dvadesetak godina u St. Louis su doselile brojne izbjeglice iz BiH i danas se procjenjuje da ih ovdje živi čak 70 hiljada. Bosansci i Hercegovci su se ovdje brzo snašli i postali ključni dio toga grada. Politika imigracije i srdačna dobrodošlica izbjeglicama bila je u velikoj mjeri način da se popravi loša situacija do tada u ovom gradu. Izbjeglice iz BiH su iznajmili stanove, kupili kuće, najviše u južnom dijelu St. Louisa, područja koje je prošlo kroz teška vremena. Radna mjesta su najviše našli u trgovinama, restoranima ili gradilištima. Imali su vještine koje su popunile praznine koje je ovaj grad imao devedesetih godina. Izbjeglice iz BiH su u ovom gradu 2013. godine izgradile repliku Sarajevskog sebilja. Od tada je naselje Bevo Mill gdje je replika sebilja izgrađena, postalo mjesto okupljanja Bosanaca i Hercegovaca a Malom Bosnom se naziva ovaj američki grad. Sebilj je rađen sredstvima donatora a gradile su ga firme imigranata i koštao je oko 90 hiljada dollara. Inače, Uprava St. Louisa dala je bh. zajednici u zakup zemljište na kojem je postavljena replika Sarajevskog sebilja. U narednih stotinu godina cijena zakupa iznosit će jedan dolar godišnje. Sebilj je izgrađen isključivo dobrovoljnim prilozima, a posvećen je 250. godišnjici postojanja St. Louisa. Kamen-temeljac poloio je tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić.

Sebilj (turski: sebil) je arapska riječ koja znači „put“, ali kao termin označava dobrotvornu, vrlo staru instituciju, fontanu posebnog oblika na trgovima, na kojoj je sebiljdžija tasom zahvatao vodu iz korita i besplatno napajao žedne. Sebilj je drvena fontana urađena u pseudo-otomanskom stilu u centru Baščaršije u Sarajevu. Sebilj poput ovog u St. Louisu izgrađen je u Birminghamu Engleska. Postoji replika Sarajevskog sebilja u Beogradu, Srbija, koju je grad Sarajevo poklonio 1989. godine. Također replika Sarajevskog sebilja postoji i u Novom Pazaru, i također kao poklon od glavnog grada BiH Sarajeva. Pripremio: Esad ŠABANAGIĆ