Fondacija Lejla Hairlahović-Hušić osnovana je prošle godine, kao nastavak životnog puta i djelovanja Lejle Hairlahović Hušić, perspektivne mlade Cazinjanke, koja je preminula 2020. godine, uslijed posljedica zaraze korona virusom. Njena porodica i prijatelji željeli su nastaviti njenu misiju, ističući da su njena vlastita ulaganja i život bili isključivo posvećeni nauci i obrazovanju, čime su htjeli da njena vizija i misija života se nastavi i kroz fondaciju i ono što planiraju da urade.

Lejla Hairlahović-Hušić je insistirala na ulaganju u obrazovanje jer je „obrazovanje nešto što će dati potpuni okvir našem društvu i zajednici”, govorila je. Smatrala je da obrazovanje mora zauzeti mjesto koje mu pripada. Shodno tome, Fondacija je organizirala i prvi konkurs za stipendije za studente u BiH, gdje je prošle godine dodijelila tri stipendije, koje je uspjela omogućiti u veoma kratkom roku.

Stipendije su i okosnica ove Fondacije, koja će kroz svoje aktivnosti, ali i donatorskim sredstvima, svake godine pokušati povećavati i broj i vrijednost stipendija, te pomoći što veći broj studenata u njihovim ciljevima. Dobitnici stipendija Fondacije Lejla Hairlahović Hušić su studenti fakulteta u BiH, koji su kroz konkursnu proceduru prošli kao najkvalitetniji kandidati.

I Muzej ratnog djetinjstva u Sarajevu, gdje je Lejla bila istraživačica i član, već drugu godinu za redom daje stipendiju koja nosi ime Lejle Hairlahović Hušić, koja je predviđena za doktorante i doktorantice. Poziv za stipendije je trenutno aktivan.

Lejlino ime nose i mnogobrojni projekti u Krajini, ali i šire, ali i njena knjiga, odnosno doktorski rad „Identitet/i muslimana Cazinske krajine“, kojeg nažalost nije uspjela odbraniti na Univerzitetu u Zagrebu, gdje je studirala etnologiju i kulturnu antropologiju. Fondacija je uspjela da ovaj doktorski rad objavi kao knjigu, epitaf jednog istraživanja i rada, vremena i učenja, ali i kao kulturu sjećanja i tradicije.

Knjiga je objavljena uz pomoć Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu.

Promocija knjige održana je u Lejlinom rodnom Cazinu te u Bihaću, a u februaru će biti organizirana promocija ove knjige u Bosanskoj Krupi. Planirano je da knjiga prođe put Krajine prvo, prije nego se organiziraju promocije u Sarajevu i Tuzli.

Iz svake tuge i svakog bola mora se roditi nešto dobro. Tek onda i ljubav i tuga imaju smisao, i tek je onda zapravo vrijedilo i voljeti, patiti i tugovati.

Mi smo Lejlu voljeli i volimo je – kroz svaki dan, kroz sve ono što je radila i što bi uradila; kroz ovu fondaciju koja noseći njeno ime čuva uspomenu i stvara zalog da Lejla ostane s nama i onda kad ni nas više ne bude bilo.

Lejla je, tek sad to mogu sa sigurnošću tvrditi, ljudska personifikacija Krajine – tvrdoglava, hrabra, uporna, ponekad na vlastitu štetu goneći inate, ispravljajući i plaćajući račune koji često i nisu njeni.

Lejla je Krajina, a mi samo možemo željeti da Krajina jednog dana postane ono što je bila Lejla – voljena, cijenjena, od Sarajeva i Tuzle, Ankare i Glasgowa, svjesna koliko vrijedi, koliko i kako može’’ – ističu iz Fondacije, a Lejlino djelo i viziju vode ka budućnosti, novim generacijama koji će voljeti i raditi na obrazovanju, nauci, društvu i humanosti, baš kao što bi i Lejla radila.

Više o fondaciji Lejla Hairlahović Hušić možete pronaći na stranici www.findacijalejla.ba te na Facebooku i LinkedInu. Esad Š.