U svijetu vođenom tehnološkim napretkom i naučnim otkrićima, važnost doprinosa žena nauci, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (STEM) ne može se procijeniti niti precijeniti. Prva konferencija bosanskohercegovačkih djevojaka i žena u STEM-u, fem.STEM, koja je održana u Bihaću juče, u organizaciji Udruženja Ujedinjenih žena, u saradnji sa Univerzitetom u Bihaću, jedan je takav primjer osnaživanja i snage žena u STEM-u. Ova konferencija je svjedočanstvo o nevjerovatnim dostignućima žena u ovim oblastima i naglašava značaj njihove uloge u oblikovanju budućnosti u STEM- u ali i u životu uopćeno.

Tradicionalno, STEM oblastima su uglavnom dominirali muškarci, stvarajući rodni jaz koji je ometao puni potencijal inovacija i napretka. Konferencija fem.STEM služi kao platforma za rušenje ovih barijera, pružajući ženama prostor da pokažu svoje talente, razmijene ideje i inspirišu sljedeću generaciju naučnica i inženjerki.

Današnja konferencije je u fokus stavila uspješne priče žena, koje su napravile izuzetan napredak u STEM-u. Od pionirskog istraživanja do revolucionarnih izuma, ove žene predstavljaju primjer otpornosti, intelekta i strasti, dokazujući da rod nije prepreka za trajni utjecaj u poljima u kojima tradicionalno dominiraju muškarci.

Rodna pristranost u učionici i nastavnom planu i programu, rodna pristranost u očekivanjima roditelja, porodice, te nedostatak podrške muških kolega u školi, na fakultetu, u kompaniji – razlozi su nedovoljne zastupljenosti žena u STEM-u. Ipak, najvažniji razlog za nepopularnost STEM karijera kod djevojčica je neukazivanje na ženske uzore’’, istakla je organizatorica ove konferencije, prof. dr. Jasna Hamzabegović.

Poruke podrške na ovoj konferenciji dali su rektor Univerziteta u Bihaću, prof. dr. Fadil Islamović, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a Denis Osmankić, te je konferenciju otvorila i srdačno pozdravila Federalna ministrica obrazovanja, prof. dr. Jasna Duraković.

Jedan od načina povećanja vidljivosti žena u nauci i društvu općenito, jeste stalno ukazivanje na značaj njihovog rada. Prilike za obrazovanje i napredovanje moraju biti jednaki. Diskriminacija ne smije postojati i na nju se mora stalno ukazivati. Stoga, pozdravljam ovakve i slične konferencije koje ukazuju na značaj žena u nauci i pozivaju na veće uključenje relevantnih institucija da promoviraju rodnu jednakost i ženama konačno stvore adekvatne pretpostavke da rade, istražuju i stvaraju move vrijednosti, podjednako kao i muškarci’,’ istakla je federalna ministrica obrazovanja, prof. dr. Jasna Duraković.

Puna sala u hotelu Emporium dokaz je važnosti ove konferencije, interesovanja mladih djevojaka, studentica i žena koje rade u STEM oblastima, ali i stručnjakinja iz različitih oblasti koje su podržale i pozdravile ovu ideju. Podršku su pružili i predstavnici vlasti, ali i predstavnici akademske zajednice!

Uvodni govornici, renomirane profesorice, stručnjakinje svojih oblasti, podijelile su lična putovanja, naglašavajući prevladane izazove i postignute trijumfe. Njihovi narativi inspirišu mlade žene da ostvare karijeru u STEM-u, potičući osjećaj pripadnosti i samopouzdanja koji je ključan za uspjeh u ovim izazovnim oblastima.

Konferencija fem.STEM aktivno podstiče različitost i inkluziju pružajući platformu za žene različitog porijekla, etničke pripadnosti i iskustva da podijele svoje uvide. Prihvatanje različitih perspektiva obogaćuje STEM pejzaž i doprinosi holističkim pristupima rješavanju problema.

Jedan od neprocjenjivih aspekata konferencije je prilika za mlade žene, studentice, koje studiraju ove oblasti, da izgrade mreže i mentorske odnose, ali i da podijele svoje priče te da pronađu inspiraciju i način kako uspjeti u ovim oblastima. Pojedine mlade studentice su imale priliku da podijele svoje priče, da ukažu na svoje trenutne teškoće, te da kroz različite panele, diskutuju sa ženama koje su već priznate i poznate u svojim oblastima, te kroz ovu vrstu umrežavanja, dobiju bolje prilike i pronađu lakše puteve.

Slaveći uspjeh i važnost žena u STEM-u, konferencija fem.STEM ne samo da prepoznaje pojedinačna dostignuća već i doprinosi kolektivnom zamahu potrebnom da se redefinira pejzaž naučnih i tehnoloških inovacija za generacije koje dolaze. Kako navode iz organizacije, ovo je početak jedne divne priče, osnaživanja i dijeljenja uspjeha, te umrežavanja žena u STEM oblastima, koje tek počinju da pričaju svoje priče.

Pokrovitelji ove konferencije, koju su podržali njeno održavanje su Vlada FBiH, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK-a, Grad Bihać, Grad Bosanska Krupa, Grad Cazin, kompanije R.E.D. Computers d.o.o. Bihać i Smrča d.o.o. Bosanska Krupa. Elma V.