Obveze tijela javne vlasti su objavljivati informacije

VELIKA KLADUŠA – Da, obaveze su tijela javne vlasti objavljivati informacije koje su dostupne javnosti a to se danas lako i kvalitetno radi uz pomoć web stranice lokalne zajednice. Na takav način bi građani mogli ostvariti pristup informacijama, međutim, to u Općini Velika Kladuša naprosto nije moguće jer ova lokalna zajednica ima najlošiju stranicu od bilo koje lokalne zajednice u BiH a naročito šire. Najjednostavniji način provjeriti ovu konstataciju je otići na stranicu bilo koje lokalne zajednice sa kojima Velika Kladuša ima prijateljske ili poslovne odnose. Što se tiče službenih stranica bilo koje lokalne zajednice u Unsko-sanskom kantonu, velikokladuška se niti sa jednom ne može porediti.

O turizmu ni riječi, mada vlast od ove oblasti očekuje puno!

Tijela javne vlasti svake lokalne zajednice obvezna su na svojim internetskim stranicama objaviti na lako pretraživ način:

  • zakone i ostale propise koji se odnose na njihovo područje rada;
  • opće akte i odluke koje donose, kojima se utječe na interese korisnika, s razlozima za njihovo donošenje;
  • nacrte zakona i drugih propisa te općih akata koje donose, sukladno odredbama Zakona o pravu na pristup informacijama;
  • godišnje planove, programe, strategije, upute, izvještaje o radu, financijske izvještaje i druge odgovarajuće dokumente koji se odnose na područje rada tijela javne vlasti;
  • podatke o izvoru financiranja, budžetu i izvršenju budžeta;
  • informacije o dodijeljenim podrškama, bespovratnim sredstvima ili donacijama uključujući popis korisnika i visinu iznosa;
  • informacije o svojoj unutrašnjoj organizaciji, s imenima čelnika tijela i voditelja organizacionih jedinica i njihovim podacima za kontakt;
  • zapisnike i zaključke sa službenih sjednica tijela javne vlasti i službene dokumente usvojene na tim sjednicama, te informacije o radu formalnih radnih tijela iz njihove nadležnosti;
  • informacije o postupcima javne nabave i dokumentaciji za nadmetanje te informacije o izvršavanju ugovora;
  • obavijesti o raspisanim natječajima te natječajnu dokumentaciju;
  • registre i baze podataka ili informacije o registrima i bazama podataka iz njihove nadležnosti i načinu pristupa;
  • obavijesti o načinu ostvarivanja prava na pristup informacijama s podacima za kontakt službenika za informiranje;
  • ostale informacije (vijesti, saopćenja za javnost, podaci o drugim aktivnostima).
Vlasti su puna usta dijaspore a kako se prema istoj odnosi najbolje se vidi na fotografiji!

Pravnim i fizičkim osobama omogućeno je Ustavno pravo na dobivanje apsolutno svake informacije od tijela javne vlasti (osim onih informacija koje su zaštićene posebnim zakonom, npr. Zakon o zaštiti osobnih podataka) koju smatraju zanimljivom ili koja im je potrebna (zapis, crtež, slika, snimka i dr.), a koju posjeduje tijelo javne vlasti.

Kada bi Općina Velika Kladuša imala sve nabrojane podatke na svojoj web stranici onda građani a posebno novinari gotovo pa nebi imali potrebu podnositi zahtjeve za pristup informacijama. Sadašnje je stanje nažalost takvo da Općina nema gotovo pa ništa od nabrojanih podataka na svojoj stranici a građani, tražitelji informacija mjesecima čekaju na odgovore a neke nikada niti ne dobiju.

Podataka o vjerskim zajednicama također nema na web stranici Općine Velika Kladuša!

Zakonom o pravu na pristup informacijama previđen je povjerenik za informiranje kao neovisno tijelo, čija je zadaća da štiti, prati i promoviše Ustavom zagarantovano pravo  na pristup informacijama. To je osoba kojoj bi se trebalo žaliti ako ne možete ostvariti pravo na pristup informaciji. Dakle, povjerenik/ca za informiranje ima žalbenu funkciju, međutim, takve osobe Općina Velika Kladuša nema pa tako odgovore, koji u pravilu vrijeđaju zdrav razum, pripremaju i potpisuju osobe sa titulama pravnika i slično a koje smo u jednom prethodnom prilogu i imenovali.

Na žalost, Općina Velika Kladuša se bezbroj puta pokazala kao nezrela i neorganizirana lokalna zajednica, a posebno je moralno na najnižem nivou kada gluposti nikada više nije bilo. Osobe koje na bilo koji način obnašaju vlast sebi su priskrbile ekskluzivno pravo da se za sve pitaju i da rade kako hoće, bez obzira na dugoročne posljedice. Već deceniju je tako i radi se po istom šablonu a građane, i svoje birače, nažalost, vlast smatra ovcama. Oni koji su odlično plaćeni da uređuju ovu lokalnu zajednicu, u suštini su najveći kočničari njenog uređenja i napretka. I biti će tako, sve dok im to građani dozvole.

 

U Komisiji za prigovore, predstavke i prijedloge je i Fikret Čelebić koji dvije godine nije među živima!

Na šta je pisac ovim uvodom zapravo želio ukazati

Sve je ipak kazano u prethodnom dijelu teksta a oni koji žele provjeriti sve navode mogu to na lagan i jednostavan način učiniti otvaranjem web stranice Općine Velika Kladuša koja i nije loša ali je nedopustivo prazna i siromašna sa zastarjelim podacima. Onima koji će ponovo komentarisati kako potpisnik priloga opet piše ružno i negativno o Velikoj Kladuši i kako je protivnik njenog razvoja i napretka, bolje da to ne čine jer su činjenice neumoljive, a priložene fotografije će to potvrditi.

Ovo su članovi Klegija ako kliknete na ovaj link, a zapravo to je samo Elvira Abdić Jelenović!

Zašto je web stranica Općine Velika Kladuša neažurna i loša

Ako na web stranici Općine Velika Kladuša kliknete na Općinsko vijeće otvara se slika prethodno predsjedavajućega Fikreta Bašića, Kladuščanina koji će ostati zapamćen u javnosti kao najveći diskriminator novinara u njenoj historiji. Kada u meniju Općinskog vijeća kliknete na Kolegij Općinsakog vijeća, pojaviti će se članovi također prethodnog saziva. Ili kada kliknete Radna tijela Općinskog vijeća, npr. članovi Komisije za prigovore, predstavke i prijedloge, nalazi se ime Fikret Čelebić (gotovo dvije godine nije među živima).

Kada kliknete na link Općinsko vijeće pojavi se ova osoba koja je to uistinu nekada bila!

Ured za dijasporu, uređen u mandata načelnika Edina Behrića, po standardima kojih se ne bi postidio niti jedne svjetske metropole, Bog zna čemu danas služi jer je posljednje ažuriranje podataka zbilježeno 07.11.2016. godine a ne zna se niti ko je zadužen za dijasporu i kakve su dužnosti. Podaci poduzetništva osvježavani su posljednji puta 31.12.2017. godine kada su osvježeni i podaci poljoprivrede. Na linku turizma niti riječi kao što je to i sa linkom vjerskih zajednica. U podacima koji se odnose na budžet nema niti jednog zapisnika revizora. Zašto je web stranica Općine Velika Kladuša neažurna i loša i nije teško dokučiti jer kakva je vlast takvi su i njeni rezultati. U svakom slučaju ovo je oblast u kojoj Velika Kladuša zaostaje za drugim lokalnim zajednicama a što u konačnici znači njeno nazadovanje i u ovoj oblasti.

Web stranica Općine Velika Kladuša: Obećanje ludom radovanje!

Možda bi se moglo i razumijeti zašto vlast u Velikoj Kladuši ne želi imati aktivnu i adekvatnu web stranicu da prije godinu dana ista nije redijnazirana u skladu sa savremenim trendovima. U obrazloženju piše: Jednostavnim pregledom obuhvaćena je administracija koja uključuje općinskog načelnika, općinskog pravobranioca i druge službe organa uprave, baš kao i predstavnički organ građana, tj. Općinsko vijeće. Trenutno imate sve informacije svih službi, šefova službi, šefova odsjeka i odgovornih službenika zajedno sa kontakt telefonima i e-mailovima udaljenim na klik mišem. Novi dizajn web stranice, prati i redizajnirana mobilna verzija, tako da i dalje sve aktivnosti Općine Velika Kladuša možete pratiti i putem mobitela gdje god se nalazili.

Posebna pažnja kod izrade nove stranice posvećena je sadržaju koji se odnosi na privredu. Kreirana je posebna sekcija koja sadrži sve informacije, podatke, dokumente iz ove oblasti. Na istom mjestu dostupan je i promotivni materijal izrađen u proteklih nekoliko mjeseci. Kompletan sadržaj na stranici je ažuriran i obogaćen sa novim informacijama, dokumentima, ali i mogućnostima. I dalje se, između ostalog, mogu pronaći najznačajniji historijski i geografski podaci za Veliku Kladušu, kao i informacije iz sfere sporta, obrazovanja, kulture, zdravsta, turizma.

Kakav je odnos vlasti prema poduzetništvu, potvrđuje ovaj podatak!

Što se tiče Općinskog vijeća, vijećnika, radnih tijela i kompletnih izvještaja rada Općinskog vijeća možete pronaći na stranici.

Općina Velika Kladuša je Općina koja ima najbrojniju dijasporu u Bosni i Hercegovini. I na našim stranicama ima posebna sekcija pod nazivom Dijaspora gdje možete pratiti rad službe za dijasporu i službenu Facebook stranicu.

Dakle, ovdje nešto ne štima, a šta je u pitanju, svatko na svoj način može provjeriti i sam se uvjeriti u sve navode. Ono što konstatira i piše novinar je zabrinjavajuće ali ono što piše vlast je priča za naivne i lakovjerne. Esad ŠABANAGIĆ