BIHAĆ – Razvojna agencija Unsko-sanskoga kantona upriličila je u Bihaću konferenciju za novinare na kojoj je predstavila dosadašnje aktivnosti provedene u sklopu projekta „Europski MED-klasteri jačaju isplativu agrovinsku cirkularnu ekonomiju“, kojeg financira Europska unija kroz Interregionalni mediteranski program. Projekt implementira Razvojna agencija s devet partnera iz šest zemalja mediteranskoga područja. Pridruženi partneri ovoga projekta su Privredna i Obrtnička komora Unsko-sanskoga kantona.

Podržati uvođenje inovativnih procesa u mediteranskoj regiji sukladno principima cirkularne ekonomije

Cilj projekta „Europski MED-klasteri jačaju isplativu agrovinsku cirkularnu ekonomiju – Embrace“, je podržati uvođenje inovativnih procesa u mediteranskoj regiji sukladno principima cirkularne ekonomije. Jačanje privrednika i njihovih novih poslovnih modela cirkularne ekonomije koje će primjeniti u svom novom poslovanju. Projekt je vrijedan nešto više od 2.140.000 eura za sve partnere a traje trideset mjeseci. -Kroz taj projekt izradili smo desetke investicijskih projekata i biznis-planova za preduzeća s područja Unsko-sanskoga kantona i tako im uštedjeli značajna sredstva koja bi im bila potrebna za njihovu izradu, a sada su sukladni europskim pravilima  i u mogućnosti aplicirati na određene pozive upravo koristeći te investicijske projekte, kaže Samir Jodanović, direktor Razvopjne agencije Unsko-sanskoga kantona. Do sad je kreirano deset poslovnih ideja o temi primjene principa cirkularne ekonomije. Za pet najboljih poslovnih ideja sačinjeni su investicijski planovi kojima privrednici mogu aplicirati za grant-sredstva domaćih i stranih donatora, tražiti investitore, ali i kredit kod banaka ukoliko im je potreban. Pridruženi partneri ovoga projekta su Privredna i Obrtnička komora Unsko-sanskoga kantona. Enes Ružnić, predsjednik Privredne komore Unsko-sanskoga kantona kaže kako je budućnost ekonomije cirkularna ekonomija. -Mi napuštamo model linearne ekonomije i prelazimo na cirkularnu što je za ovo naše područje od iznimnoga značaja jer cirkularnom ekonomijom mi smanjujemo količinu otpada kojeg firme proizvode a ako uzmemo u obzir činjenicu da mi ovdje nemamo regionalna odlagališta, da nijedna općina i grad nemaju kvalitetno riješeno zbrinjavanje otpada, onda ova situacija dolazi do punog izražaja, naravno, u pozitivnom smislu, kaže Ružnić.

Jedan od obrtnika koji skuplja ljekovito bilje prošao je program cirkularne ekonomije 

-Mi smo imali jednog našeg obrtnika koji skuplja ljekovito bilje, koji je sudjelovao i prošao naš program cirkularne ekonomije. On je prikazao na koji način plasira sav svoj otpad, te kako od njega dobije novi proizvod, što i jeste doista cilj ove cirkularne ekonomije. Novi proizvod je stvorio humus, zemlju za uzgoj cvijeća, kaže Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore USK-a. Preduzeća za koja su izrađeni investicijski projekti dobit će dodatnu podršku Razvojne agencije, kroz pružanje informacija o dostupnim fondovima na koje mogu aplicirati svoje projekte, te savjetodavnu podršku prilikom apliciranja. Uporedo s ovim aktivnostima, radi se i na osnivanju prekograničnoga klastera poljoprivredno-prehrambenih proizvođača u koji će biti uključena i poduzeća iz Unsko-sanskoga kantona. Dobiti će tako priliku uspostaviti suradnju s preduzećima iz zemalja EU i proširiti svoje tržište. Radi se i na osnivanju prekograničnoga klastera poljoprivredno-prehrambenih proizvođača u koji će biti uključena i preduzeća iz Unsko-sanskoga kantona. Samir TULIĆ