VELIKA KLADUŠA – Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije, naziv je konferencije koju su u Općinskoj vijećnici Velike Kladuše upriličili Interreg – program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora, N-Logic organizacija i Općina Velika Kladuša, na kojoj su o energijskoj tranziciji i dekarbonizaciji u pogledu postizanja klimatske neutralnosti, te trenutnom stanju u energetici na prostoru Bosne i Hercegovine govorili regionalni i domaći stručnjaci. Tom prilikom predstavljeni su pozitivni primjeri iz prakse u oblasti obnovljivih izvora energije i novi legislativni okvir za njihovu podršku.

Konferencija o energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije rezultat je dugotrajnog rada na realizaciji projekta „Ingrid“ zahvaljujući kojem će građani Velike Kladuše uživati brojne benefite. Deset autobusnih stajališta u svim mjesnim zajednicama pomoću fotonaponskih ćelija će na svojim nadstrešnicama imati vlastitu rasvjetu, a najviše će koristiti učenicima koji koriste usluge autobusnih prijevoznika. Ovim projektom u Osnovnoj školi „25. novembar“ u Velikoj Kladuši bit će instalirana peć za grijanje na pelet, što će učenicima i nastavnicima umnogome olakšati nastavni proces.

-Ono što je najvažnije i najznačajnije za Općinu Velika Kladuša jeste instalacija fotonaponskih nadstrešnica na parking-prostoru kod zgrade Općine a suština cjelokupnog tog projekta je da Općina Velika Kladuša sada sama proizvodi svoju struju, da tako laički kažemo, kaže Ilirijana Cakaj-Kasumović, savjetnica općinskog načelnika Velike Kladuše.

Realizacija ovog projekta započela je 2020. godine kada je potpisan ugovor između njegovih partnera u koji su, pored Općine Velika Kladuša, uključeni Općina Krnjak i Grad Hrvatska Kostajnica iz Republike Hrvatske te Grad Podgorica iz Crne Gore. Cjelokupan projekt financiran je sredstvima Europske Unije. Energetska tranzicija i dekarbonizacija u pogledu postizanja klimatske neutralnosti iznimno je značajna. -U ovom sistemu s puno obnovljivih izvora energije mogu sudjelovati svi građani i lokalne zajednice kroz organiziranje energetske zadruge, kroz javno-privatno partnerstvo, kroz pružanje usluga energijom puno je veći prostor za poduzetništvo u oblasti energetike ukoliko pređemo na obnovljive izvore energije, naravno, uz ulaganje u energijsku efikasnost, kaže prof. dr. Azrudin Husika, profesor na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Ulaganje u obnovljive izvore energije na drugačiji način kroz uključivanje lokalnih zajednica može i mora dati novu kvalitetu razvoju cjelokupne privrede, naglašava Husika i ističe kako to nije pitanje samo za energetičare nego i za planere sveopćeg razvoja u lokalnoj zajednici. Proces primjene pametnih rješenja korištenja električne energije i električnih vozila zahtjeva određeno vrijeme, pet i više godina za koliko građani mogu osjetiti njihove benefite, smatra ovaj stručnjak. -Smanjenjem energetskih potreba i u kućama i u stanovima postajemo energijski neovisni, smanjujemo naše troškove i pozitivno utječemo na okoliš. To je iznimno bitno i za svaku vlast i za obične građane u doba energetske krize i to su mjere koje na lokalnom nivou mogu doprinijeti ne samo uštedama energije, smanjenju troškova nego i dodatnom zapošljavanju, otvaranju zelenih radnih mjesta, kaže Nihad Harbaš, direktor „N-Logic“ konzultantske kompanije.

Obnovljivi izvori energije u Bosni i Hercegovini, poput postrojenja za proizvodnju električne energije – solarnih i vjetroelektrana, su još uvijek u povoju, naglasio je Harbaš i dodao kako su to prioriteti vlada širom Europe pa i u Bosni i Hercegovini. U pogledu veće primjene obnovljivih izvora energije cilj je decentralizirati sisteme u elektroenergetskom sektoru. Time bi svakom domaćinstvu omogućili da na krovu svoje kuće postavi solarni panel i za sebe proizvodi određene količine struje, smanji svoje troškove i pozitivno utječe na okoliš. Samir TULIĆ