ZAGRAD/VELIKA KLADUŠA – Udruženje porodica poginulih i nestalih pripadnika Narodne odbrane, povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, (10. decembra) a kojeg je ovo Udruženje utemeljilo kao Dan sjećanja na poginule i nestale pripadnike Narodne odbrane, položilo je danas vijence na Mezarju Dubrave te je proučena dova. Na ovom mjestu je pokopano najviše poginulih pripadnika Narodne odbrane u proteklom ratu, njih 250. Kako je istakla predsjednica ovog Udruženja, HašijaMuhamedagić, „ovim se činom i na ovaj datum prisjećamo onih koji su izgubili život u nesretnom međumuslimanskom ratu. Naš dolazak na ovo obilježavanje predstavlja poštovanje prema žrtvama, solidarnost sa porodicama ali i našu poruku protiv svih oblika nasilja, ljudskih stradanja i kršenja ljudskih prava kojima su ljudi u BiH i svijetu izloženi. Snagu i odlučnost da nastavimo putem dijaloga, suživota i poštivanja drugih, daje nam naša trajna opredijeljenost za mir, sigurnost i prosperitet građana BiH, posebno mlada populacija koja to s’ pravom od nas očekuje. Zato danas, dostojanstveno, sa osjećajem najviše ljudske zahvalnosti, svojim sjećanjem iskazujemo najveću počast svim poginulim i nestalim pripadnicima Narodne odbrane. Nek je vječno sjećanje na poginule i nestale pripadnike Narodne Odbrane i sve žrtve rata u Bosni i Hercegovini! MI VAS NIKAD NEĆEMO ZABORAVITI!, riječi su  Hašije Muhamedagić, predsjednice ovog Udruženja.

Stradale žrtve ne smiju otići u zaborav

O besmislu i tragediji koja se desila u tragičnom međumuslimanskom/međubošnjačkom sukobu, možda najbolje govori tekst koji se nalazi na jednom od mnogobrojnih spomen mezara: „Ovdje leži nedužan čovjek koji je dao svoj život za ideale nebitnih ljudi. Ne dozvolimo u budućnosti da se ovakvo nešto ikad desi“.

U tragičnom sukobu Krajišnika na obje strane, u periodu od nepune dvije godine, poginulo je preko 2.000 ljudi, nažalost, najviše mladih, a bilo je slučajeva da su braća i članovi najuže porodice poginuli u sukobljenim stranama. Inače, prva žrtva na Mezarju „Dubrave“ pokopana je 16. novembra 1994. godine. Treba očekivati i nadati se da će Mezarje Dubrave i brojna druga mezarja biti opomena svima, da se nikad više ne smije dopustiti da zbog političkog avanturizma ili bilo čijih ideala bilo ko nastrada. Današnjem događaju na Dubravama prisustvovalo je oko 40 osoba što je manje od prethodnih godina.

Mezarje „Dubrave“ pod hipotekom

Uređenje i urbanizacija Mezarja „Dubrave“ je višegodišnja težnja ovog Udruženja i porodica stradalih ali to je i ljudska obaveza prema svim poginulim i nestalim pripadnicima Narodne odbrane, međutim, treba iskreno reći da je stanje Mezarja u više nego lošem stanju, a to se danas itekako vidi. Naime, ovo Mezarje već nekoliko godina održava Javno komunalno uslužno preduzeće „Komunalije“ – Velika Kladuša koje za tu namjenu iz budžeta općine ubire 30.000,00 KM godišnje, ustvrdio je prisutni Rifat Dolić, inače aktuelni vijećnik DNZ u Općinskom vijeću.

-Do 2012. godine nije bilo spremnosti iz Vlade Federacije i „Agrokomerca“ da se vlasništvo na zemljištu koje zauzima Mezarje Dubrave prenese sa „Agrokomerca“ na Općinu ili Udruženje. Jedina i prva prilika je stvorena nakon intenzivnog lobiranja prema Vladi Federacije i „Agrokomercu“ 2011. i 2012. godine. Tu priliku je odbio Edin Behrić 2013. godine, kazao je Rifat Dolić.

Sama činjenica da je parcela-zemljište na kojem leži 250 pripadnika Narodne odbrane pod hipotekom, govori o kakvom se problemu radi. Zapravo, problem je u Općini Velika Kladuša jer, „Agrokomerc“ je kao vlasnik lokacije prije deset godina dao pismenu privremenu saglasnost da se pomenuta parcela uknjiži na Komunalno preduzeće ili na Udruženje. Istu saglasnost u pismenom obliku izdala je i Vlada FBiH kao vlasnik „Agrokomerca“. Međutim, tadašnji načelnik Velike Kladuše, u imenu Edin Behrić, izabran na izborima kao šesto Babino dijete, odbio je svojom pismenom odlukom zahtjev za uknjižbu sa obrazloženjem da za to Javno Komunalno preduzeće nema interesa a Udruženje bi navodno trebalo imati po zakonu pogrebnu službu. Na žalost porodica poginulih i nestalih pripadnika Narodne odbrane, čijim je glasovima pomenuti načelnik i izabran na funkciju tako im je odgovorio i zahvalio se.

Danas, loše stanje unutar Mezarja potvrđuje da aktuelna vlast također ne brine o ovom lokalitetu, jer da je drugačiji odnos i Mezarje bi izgledalo primjerenije. Ovako, sve ostaje na članovima porodica kojih je svake godine sve manje, da se brinu o Mezarju a što je danas i najavljeno velikom akcijom čišćenja i uređenja u maju 2024. godine.

Činjenica da čovjek u ulozi načelnika, za čije ideale samo na ovom lokalitetu leži 250 poginulih pripadnika njegove Narodne odbrane, isto još nikad nije posjetio, a njegova kćerka političarka jednom prilikom je javno kazala, parafraziramo: pa to su tamo samo nečije kosti!

Zašto lokalna vlast ne želi riješiti dugogodišnji problem „Dubrave“

Na današnjem Danu sjećanja na poginule i nestale pripadnike Narodne odbrane iz Udruženja su najavili pojačane aktivnosti oko rješavanja ovog problema, naročito nakon što je Rifat Dolić ustvrdio kako je razgovarao sa premijerom FBiH Nerminom Nikšićem oko ponovnog izdavanja saglasnosti i da se on složio te da će riješiti hipoteku a što će potvrditi i „Agrokomerc“. Dolić je istakao vrlo profesionalnu i predanu ulogu po ovom pitanju Fadila Bihorca, predsjednika Nadzornog odbora „Agrokomerca“. Isto tako Dolić je kazao kako je već razgovarao sa svih 15 vijećnika aktuelne većine u Općinskom vijeću i kako su svi spremni podržati odluku o pomenutoj uknjižbi ali koju općinski načelnik u konačnici odobrava. S’ obzirom da općinski načelnik ne mari za Mezarje „Dubrave“ a niti ne priznaje aktuelnu većinu u Općinskom vijeću, prisutni predstavnici Udruženja i članovi porodica su ipak dogovorili da se zahtjev o uknjižbi na  Javno preduzeće „Komunalije“ čim prije uputi općinskom načelniku i Općinskom vijeću na odlučivanje.

Podsjećamo, ovo Mezarje nalazi se na dijelu lokacije nekadašnje farme Dubrave – Zagrad a istom pripada i totalno propala poslovna zgrada na čijem mjestu se planira izgradnja spomen-sobe. Ove aktivnosto uključujući i kvalitetnu ogradu te izgradnju parking prostora na pripadajućoj parceli koju nisu pokrili mezari, spremni su obilato podržati Kladuščani iz dijaspore, naročito Amerike.

U Udruženju se i dalje nadaju da će konačno dobiti dozvolu za pomenutu uknjižbu i izgradnju spomen-sobe na ovom mjestu, koja bi bila posvećena svim poginulima i da će porodice poginulih dobiti dostojanstven status u državi kakav do sada nisu imali.

ANTRFILE: Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se na dan kada je potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima. Ovim dokumentom se štite građanske, političke, ekonomske, socijalne i kulturne slobode i prava čovjeka – od prava na život i slobodu do prava na dostojanstvo, privatnost, socijalnu sigurnost i udruživanje. Nažalost, kako reče predsjednica Udruženja, porodice poginulih i nestalih pripadnika Narodne odbrane ne uživaju prava na jednakost iako su im ista zagarantirana presudama Ustavnog suda FBiH, ali i drugim dokumentima koja garantuju jednakost svih građana bez ikakvih razlika. Esad ŠABANAGIĆ