SKOČAJ, BIHAĆ – Na dvadeset i devetu godišnjicu napada velikosrpskoga agresora na potplješevička sela Skočaj, Međudražje, Zavalje, Baljevac i Vučijak, okupacije ovoga područja i zvjerskih ubistava civila, u prisustvu predstavnika braniteljskih udruga Hrvatskoga vijeća obrane regije Bihać, gostiju iz susjedne Republike Hrvatske, članova HVIDRA-e, predstavnika gradova i općina, svečano je blagoslovljeno novoizgrađeno spomen-obilježje trojici poginulih branitelja HVO i šestero civilnih žrtava Domovinskoga rata.

Za zločine niko nije odgovarao

Na spomen-obilježju su uklesana imena poginulih branitelja Valtera Balena, Joze Dejanovića i Franca Rogića, te šestero stanovnika Skočaja, Lucije Rogić, Ive Balena, Ivana Dejanovića, Mande Perišić, Franje Bilena, te Kate Živković. U znak sjećanja na njih, svim poginulim braniteljima HVO regije Bihać i stradalnicima Domovinskoga rata u filijalnoj crkvi Male Gospe u Velikom Skočaju služena je sveta misa zadušnica koju je predvodio vlč. Marko Crnjak, župnik zavaljski a koji je spomen-obilježje i blagoslovio. Uz članove porodica poginulih, blagoslov je svojim prisustvom uveličao i Darko Nekić, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja i izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda.

-Godine 1991. ljudi ovoga kraja, su bez obzira dali su Bošnjaci ili Hrvati izbjeglicama iz Slunja, Cetingrada, Rakovice, Drežnik Grada i svih ostalih okupiranih hrvatskih područja pružili utočište i gostoprimstvo u svojim domovima. Podsjetio sam i na bitne povijesne činjenice koje se odnose na obranu ovih prostora i koje su stvorile pretpostavke za kasnije oslobađanje i u operaciji „Oluja“ 1995. ali i u svim drugim oslobodilačkim operacijama koje su se događale i u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini, izjavio je za ReprezenT Darko Nekić, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja. Dana 11. novembar 1994. godine mještanima Skočaja ali i susjednih sela podno Plješevice uz granicu s Republikom Hrvatskom, svjedocima tih dana ostao je duboko urezan u sjećanju.

Stipe Prša komandovao je jedinicom HVO-a kada su srpske vojne snage pokrenule ofanzivu na tadašnji bihaćki Okrug. -Išli smo u akciju gore na Plješevicu. Ubrzo je tada agresor sa svim raspoloživim snagama granatirao a potom upao u Skočaj. Tom prilikom je zvjerski ubio šestero civila, mještana Skočaja čija se imena nalaze na ovom spomen-obilježju. Ubio ih je na kućnom pragu. Jednu staricu koja je imala devedeset i neku godinu su masakrirali. Nama niti dan-danas nije jasno kako su to mogli učiniti, a još gora stvar je što za ove zločine niko nije odgovarao. Neka im je na duši, kaže Stipe Prša, bivši pripadnik HVO-a regije Bihać, danas predsjednik Savjeta MZ Skočaj i Organizacijskoga odbora za izgradnju spomen-obilježja.

Zajedništvo građana Bihaća u ratnom i poslijeratnom periodu

Izgradnju spomen-obilježja financirao je Grad Bihać a obraćajući se okupljenima Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća kazao je kako spomen-obilježje poginulim braniteljima i civilnim žrtvama simbolizira zajedništvo građana Bihaća u ratnom i poslijeratnom vremenu, ali i sve žrtve i poginule branitelje Armije R BiH, HVO regije Bihać i policije koji su dali živote za slobodan Bihać i državu Bosnu i Hercegovinu.

-Građani Bihaća su uvijek pokazivali zajedništvo i zaista mi je drago što smo to i danas potvrdili na ovaj način prisjećajući se i civilnih žrtava rata ali i pripadnika Hrvatskoga vijeća obrane koji su položili svoje živote. I ne samo oni već i brojni drugi koji su ugradili svoje živote i dijelove tijela u temelje države u kojoj mi danas slobodno živimo i uživamo svu slobodu koju imamo, kazao je gradonačelnik Sedić. Spomen obilježja i pisana riječ garant su da istina nikad neće biti zaboravljena i da će žrtve branitelja ostati u kolektivnom sjećanju budućih generacija. Samir TULIĆ