Očekuju elektronsku bazu podataka o nasilju u porodici
BIHAĆ – Udruženje „Žene sa Une“ iz Bihaća u saradnji s Udruženjem „Mreža žena policajaca“ iz Sarajeva, u okviru projekta „Edukacije za korištenje baze podataka o nasilju u porodici i primjena propisa u oblasti nasilja u porodici kroz multidisciplinarni pristup“, organiziralo je multisektorsku edukaciju u četiri odabrana kantona, među kojima i Unsko-sanskom. O strateškom okviru, statistikama o nasilju u porodici, te bazi podataka okupljenima je govorio Zlatan Hrnčić iz Gender centra Federacije BiH.
Multidisciplinarni pristup
Multisektorska edukacija o korištenju baze podataka o nasilju u porodici i primjeni propisa u oblasti nasilja u porodici kroz multidisciplinarni pristup, bila je prilika i za razmjenu dosadašnjih iskustava između „Žena sa Une“, „Mreže žena policajki“ i Gender centra FBiH. „Žene sa Une“ upoznate su s tehničkim detaljima vezanim za unos podataka u njihovu bazu koja postoji od prošle godine. Unutar protokola uslijedit će određene izmjene a s ciljem bolje koordinacije i saradnje između svih relevantnih institucija koje se bave nasiljem u porodici. –Na žalost, baza podataka još nije u potpunosti profunkcionisala u smislu unošenja i raspolaganja sa svim statističkim podacima koji bi se u njoj trebali naći, naravno, i svim podacima koje je žrtva nasilja u porodici ostvarila od nadležnih institucija. Mi u ovom trenutku imamo detaljne podatke za SOS-pozive i dio podataka koji se odnosi na smještaj korisnika, žena i djece u Sigurnu kuću, kaže Aida Behrem, izvršna direktorica Udruženja „Žene sa Une“ Bihać.
182 prijave u USK-u
Gender centar Vlade FBiH je koordinator izrade i praćenja provedbe Strategije za prevenciju borbe protiv nasilja u porodici za period 2013 – 2017. godine. U okviru toga Gender centar podržava uspostavu i rad kantonalnih koordinacionih tijela i općinskih multisektorskih timova koji rade na slučajevima nasilja u porodici, policija. centri za socijalni rad, općine, zdravstvene i obrazovne ustanove. –U prošloj godini imali smo 1.450 prijava slučajeva nasilja u porodici od čega 182 prijave u Unsko-sanskom kantonu. Otprilike, prijave se uvijek kreću u broju oko hiljadu i petsto. U sigurnim kućama se smješta između tristo i tristopedeset osoba. Svake godine pozivi na SOS-telefon su oko 1.500 poziva godišnje, kaže Zlatan Hrnčić, predstavnik Gender centra Federacije BiH. Poslije ove serije edukacija u Udruženju „Žene sa Une“ očekuju da će i svi drugi koji imaju pristup ovoj bazi podataka, a prije svega, Ministarstvo unutarnjih poslova, kvalitetno i sistematski unijeti podatke o slučajevima nasilja u porodici, kako bi krajem godine napokon imali elektronsku bazu podataka o broju, vrsti i svemu onome što je značajno za praćenje stanja u ovoj oblasti. Samir TULIĆ