BIHAĆ – Zbog pandemije koronavirusa i u Unsko-sanskom kantonu već mjesec dana zatvoreni su hoteli i ugostiteljski objekti čiji su zaposlenici morali na prisilni odmor na kojem ne znaju koliko će dugo ostati a svo vrijeme zbog nerada trpe štete koje zasada niko ne može procijeniti. Sve ovo ugrozilo je i naš turizam zbog čega su odgođeni brojni turistički aranžmani. Hoće li turističke sezone uopće biti i ako je bude, kakva će biti, niko ne zna. Zbog svega hotelijeri, ugostitelji i turistički radnici, hitno trebaju pomoć države.
Izgubljena godina
Pandemija COVID-19 nanijela je nesagledive štete ovdašnjem hotelijerstvu, ugostiteljstvu i turizmu, pa bi ova godina u ovim privrednim granama mogla biti definitivno izgubljena. Na području grada Bihaća zatvoreno je oko tri stotine ugostiteljskih objekata, od kojih samo dvadeset i sedam u njegovom središtu. Od šestero uposlenih u svom kafiću, naša sugovornica bila je prisiljena otpustiti četvero jer, kako kaže, nema sredstava da im isplaćuje plaću. -Mi smo svojim uposlenicima kad su krenuli dali neka akontativna sredstva. To su ljudi koji kod nas rade najmanje sedamnaest godina, a to su naši stari radnici koje mi nikako ne želimo izgubiti i čim se stanje normalizira, mi ćemo njih vratiti na posao, kaže Azerina Junuzović, predsjednica Udruženja ugostitelja „Una“ u Bihaću. Već mjesec dana ne radi ni trideset i šest radnika u hotelima „Park“ i „Ada“ u Orljanima kojima vlasnik nije dao otkaz. Kada će se vratiti na posao, zasad niko ne zna. A, ne znaju ni kakvu će pomoć dobiti. -Odgođeni su seminari, odgođene su razne fešte, druženja… Gubici su veliki i još ih ne možemo sumirati, ali ćemo velike štete trpjeti. Bilo bi dobro da nam neke od mjera ublaže kako bi mogli raditi barem skraćeno radno vrijeme, da išta radimo i uprihodujemo a da zaštitimo svoje radnike i građane, kaže Muhamed Hodžić, menadžer u HUTP „Aduna“ Bihać. Nadajući se da će ipak raditi, dezinficirali su svoje hotelske kapacitete, međutim, njihova vrata su već dugo zatvorena. Predsjednica Udruženja ugostitelja naglašava kako iz Gradske uprave a ni Vlade USK-a dosada nisu dobili nikakav prijedlog rješenja kojim bi se prevladalo teško stanje u ovdašnjoj privredi.
Hitne mjere
Ugostitelji od Vlade očekuju pomoć. -Da nam pomogne, da nam uplati doprinose, osigura ne odgađanje plaćanje, nego da nas oslobodi plaćanja svih nameta koje mi imamo za 2020. godinu. Napisala sam dopis uime Udruženja gradonačelniku Bihaća da u onom kapacitetu grada i one dadžbine koje smo dužni Gradu da nas preko Gradskoga vijeća oslobodi svih komunalnih naknada i taksa, kaže Junuzović. Hitne mjere u prevladavanju posljedica pandemije koronavirusa po turizam, očekuju u Turističkom klasteru „Una-Sana“. -Neki naši članovi morali su otpustiti jedan broj radnika. Ostavili su neki „hladni pogoni“ koji će održavati, odnosno, tek toliko biti na čuvanju objekata jer je sve ostalo dubioza po te velike kolektive. Mi ako ne dobijemo neke hitne poticajne i mjere podrške u ovoj grani industrije, mislim da će se desiti velika recesija, kaže Adnan Mekić, predsjednik Turisitčkog klastera „Una-Sana“. U gradskom Udruženju ugostitelja „Una“ smatraju kako od ove turističke sezone nema ništa jer je u startu sve propalo a i kad se ugostiteljski objekti otvore, pitanje je kako će početi raditi i u kojim okolnostima. Samir TULIĆ