BIHAĆ – U srijedu, 24.04.2019. godine u sali Biotehničkog fakulteta u Bihaću održan je Okrugli sto na temu: „Rezime Stručne konferencije“ od 27.03.2019. godine. Kako su već mediji (Reprezent.ba, Krajina,…) obavijestili zainteresovanu javnost navedena Stručna konferencija bila je posvećena temi: „Vizija i koncept unapređenja mesnog govedarstva uvođenjem boljih pasmina“ kao npr. Salers, Limosine,… na području USK-a. Organizatori su dva poslovna subjekta iz Velike Kladuše, E.S. Vet d.o.o i Opća poljoprivredna zadruga 7. august.
Kako su ciljevi Stručne konferencije (stručna verifikacija navedenih pasmina goveda, prikupljanje vrijednih preporuka, animiranje farmera i potencijalnih investitora) djelomično ostvareni organizatori su procijenili da još jednim kredibilnim skupom nastave ostvarivanjem navedenih ciljeva. Tokom 100 minutnog razgovora skupa od 13 prisutnih (među kojim pet profesora Fakulteta) prezentirana su vrijedna iskustva, tendencije, sugestije i spremnost učesnika da se u okviru nadležnosti i mogućnosti organizatorima pomogne u narednim aktivnostima. Pozdravljena je volja organizatora, ocjenjena vizija (da se na kompaktnom području USK-a organizira proizvodnja rasplodnog-reprodukcionog materijala, uzgoj-tov, otkup, prerada, komercijalizacija mesa i mesnih prerađevina za domaće i izvozne potrebe) kao realna, ali i teško ostvariva.
Nije dovedena u pitanje pogodnost Salers pasmine za ova podneblja, ali je skrenuta pažnja da ima i drugih pasmina. Svi prisutni profesori su u višekratnim osvrtima učestvovali u debati. Tako npr. prof. dr. Refik Šahinović je prezentovao neuspjela iskustva pred 10-tak godina sa Reporcentrom za ovčarstvo, izrazio sumnje u spremnost općeg ambijenta za ovako avangardne ideje, malo se osvrtao na poteškoće koje se pojavljuju sa norveškom pasminom muznih krava,… Prof. dr. Emir Mujić je prezentovao projekte koje u toku Fakultet sa ostalim partnerima uspješno realizira, odgovorio na pitanja raspoloživosti određenih formi seminarskih i diplomskih radova koji bi mogli biti od koristi, izrazio spremnost da se praktično uključi u pojedine aktivnosti oko „vizije i koncepta“, posebno Reprodukcionog centra. Prof. dr. Nermin Pračić se osvrnuo na rad Stručne konferencije i potvrdio ono što je već afirmativno kazao, naglasio da se promotori „vizije i koncepta“ nalaze na pravoj adresi, sugerira suradnju sa Poljoprivrednim zavodom, skreće pažnju na prepreke i barijere, kod Salersa troškovi ishrane su 60-70%,…
Prof. dr. Mirsad Veladžić je izrazio zadovoljstvo što sluša dobre priče, elaborirao malo situaciju sa organskom proizvodnjom, naglasio da sudbina „vizije i koncepta“ ovisi o konkurentnosti, da je veoma važno da se sa idejom pozitivno „zarazi“ što veći broj subjekata, tko su potencijalni kupci mesa, startovati oprezno i postepeno manjim farmama, očekivati opstrukcije, krava-tele je OK, pasmina OK, ali lokalni i kantonalni ambijent treba bitno poboljšavati,… Dekan Fakulteta, prof. dr. Husein Vilić, je izrazio zadovoljstvo što je izabran Fakultet kao partner sa dodatkom da buduća spremnost i konkretna suradnja neće izostati. Smatra da je eksploaticioni vijek Salersa od 15 godina, duplo veći od postojećih pasmina, velika prednost koja se treba matematički elaborirati, nema potrebe da se dodatno istražuju već poznate stvari, važno je u svemu voditi računa o ekologiji, ekonomija je presudna, spremni smo raditi zajednički na projektima od interesa i potrebe za ovu „viziju i koncept“. Što se tiče politike i ambijenta svi se moramo „dobro začešljati“!
Organizatori Okruglog stola imali su pred sobom pet profesora, dobrih znalaca stočarstva općenito što je samo po sebi veliki uspjeh. Sigurno je da su pruženu šansu mogli još bolje „oprihodovati“, ali….?! Velika Kladuša, 25.04.2019. ramoh45.07@hotmail.com