MOSTAR – Institut za intelektualno vlasništvo BiH, uz podršku Evropske unije, organizirao je svečanost obilježavanja Svjetskog dana intelektualnog vlasništva u Mostaru. Događaj je okupio vodeće stručnjake iz područja intelektualnog vlasništva, znanstvenike, istraživače, pravne stručnjake i predstavnike različitih industrija koji se bave ovom temom.
Učesnici su imali priliku da saznaju o najnovijim trendovima i izazovima iz oblasti usluga predijagnostike intelektualnog vlasništva kao i o podršci Evropske unije unapređenju sektora intelektualnog vlasništva u BiH. „Zaštita prava intelektualnog vlasništva od ključne je važnosti za poticanje inovacija, razvoja i napretka u društvu. Kreativnost i inovativnost su pokretači privrednog razvoja i trebamo ih zaštititi i poticati“, izjavio je direktor Instituta za intelektualno vlasništvo BiH Josip Merdžo.
Svjetski dan intelektualnog vlasništva obilježava se svake godine 26. aprila, sa ciljem promoviranja uloge koju prava intelektualnog vlasništva imaju u podsticanju kreativnosti i inovativnosti. Ovogodišnja tema „Žena i intelektualno vlasništvo: Unapređenje inovacija i kreativnosti“ stavlja naglasak na inovacije i kreativnost žena, prepoznajući njihov ogroman potencijal da pronađu nova i bolja rješenja koja podržavaju prelazak ka održivoj budućnosti.
Konferencija je organizovana u sklopu projekta „EU podrška pravima intelektualnog vlasništva”, koji Evropska unija finansira sa 1,8 miliona €ura za unapređenje sistema zaštite intelektualnog vlasništva u BiH u skladu sa standardima EU. Cilj projekta je poboljšati konkurentnost i inovativnost privrede u BiH i pružiti neophodnu ekpertizu i podršku Institutu za intelektualno vlasništvo i kreativnim industrijama u BiH. „Ponosni smo na dosadašnje rezultate projekta. Projekat je pružio specifičnu obuku za pred-dijagnostiku intelektualnog vlasništva za pet uposlenika Instituta za intelektualno vlasništvo, što je jedna potpuno nova usluga na teritoriji BiH koju će Institut pružati. Ako se pravilno sprovodi to će biti najveća podrška razvoju ekonomije koju Institut, s obzirom na svoje nadležnosti, može da pruži. Pružili smo i opštu obuku o intelektualnom vlasništvu za sve uposlenike Instituta, a izvršena je i revizija cjelokupnog zakonodavstva o intelektualnom vlasništvu u BiH. Uskoro će nacrti novih osam zakona o intelektualnom vlasništvu u BiH biti otvoreni za javnu raspravu. U današnjem svijetu, gdje se inovacije i kreativnost smatraju pokretačima privrednog razvoja, ključno je osigurati zaštitu intelektualnog vlasništva kako bi se potaknula nova otkrića, tehnološki napredak i rast privrede. Radujemo se nastavku naše suradnje s Institutom za intelektualno vlasništvo BiH i daljnjem jačanju zaštite prava intelektualnog vlasništva u zemlji”, izjavio je vođa tima projekta Miodrag Marković.
Na konferenciji je dodjeljena i ovogodišnja nagrada Instituta za intelektualno vlasništvo BiH pod temom „Žena i intelektualno vlasništvo“.
Dobitnice nagrada su:
- Berina Ibrić, Zavidovići
- Karla Kevo, Stolac
- Sara Čilić, Međugorje.
Konferenciji je prisustvovalo preko 60 učesnika, predstavnika poslovnih inkubatora, start-up, poslovne i akademske zajednice.
Obilježavanje Svjetskog dana intelektualnog vlasništva je bila prilika da se javnost upozna sa konceptom intelektualnog vlasništva, te kako ono utiče na stvaranje prihoda, otvaranje novih radnih mjesta i na koji način se vlastite ideje mogu pretvoriti u vrijedan proizvod ili uslugu. Esad Š.