Svjetski dan zemljišta obilježava se 05. decembra svake godine od 2014. kao jedan od datuma kojeg Ujedinjene nacije (UN) smatraju važnim za očuvanje životne sredine i zaštitu zdravlja cijele Planete.

-Zemljište je ključno za život i zdravlje i ljudi i životinja. Iz zemlje nam dolazi voda koju pijemo, hrana koju jedemo, ističe dr. Jasmin Durmišević iz Službe za zdravstvenu ekologiju i higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).

Jučer (utorak) je u Zenici povodom ovog važnog datuma organizovan stručni skup za zdravstvene profesionalce iz oblasti javnog zdravlja, a tema mu je bila „Zemljište – izvor života“.

On je istakao bitnost naglašavanja povezanosti zemljišta i vode, resursa neophodnog za život.

-Sve što bacamo na i u zemljište, na kraju dolazi opet do nas i u nas, da li kroz vodu ili zemljište, kroz životinje i biljke kojima se hranimo, a koje svoju hranu uzimaju iz i sa zemljišta, istakao je dr. Durmišević.

Profesor dr. Nezir Tanović sa Agromediteranskog fakulteta u Mostaru iznio je niz podataka i zanimljivih činjenica o tome koliko zemlje obrađujemo, te šta od hrane proizvodimo, a šta sve uvozimo u BiH.

-Zemljište je prvorazredna tema međunarodnog zakonodavstva i prava. Plodnog zemljišta je sve manje. Jednom centimetru tla potrebno je hiljadu godina da se stvori, da nastane, a nekoliko minuta da bude devastirano ili žrtva erozije, ističe prof. Tanović.

Uvodno izlaganje o samom Svjetskom danu zemljišta imala je Melita Lelić iz INZ-a. Svi akteri ovog stručnog skupa složili su se da je neophodno da se mnogo ozbiljnije, stručnije i što prije počne voditi briga o tome čime se tretira zemljište i poljoprivredne kulture, kao i da se pod hitno krene u revitalizaciju već oštećenih ili uništenih poljoprivrednih površina. (INZ)