SARAJEVO – Ministarstvo pravde tokom dana je obavijestilo javnost da je od Interpola zaprimiljeno obaviještenje po potjernici iz BiH o hapšenju u Sloveniji Rame Brkića, bivšeg policijskog komesara USK-a te da se nalazi u pritvoru.

-Ova obavijest će se odmah proslijediti pravosudnim organima BiH koji ga potražuju, pa tek po njihovom zahtjevu, uz koji se prilaže dokumentacija propisana međunarodnim ugovorom, ministar pravde BiH podnosi molbu za izručenje odnosno ekstradiciju, kazali su u Ministarstvu pravde BiH.

Apelaciono vijeće Suda BiH u novembru 2015. godine pravomoćno je osudilo Brkića na 11 godina zatvora zbog organizovanog kriminala u vezi s neovlaštenim prometom droge te zloupotrebom položaja. Čekao je služenje kazne u Kazneno-popravnom zavodu u Sarajevu gdje je trebao doći 9. marta 2016. godine, ali je 27. februara 2016. godine u jutarnjim satima prešao granični prijelaz Izačić. Nakon toga se uputio ka Zagrebu odakle je avionom napustio Hrvatsku. Brkiću su bile određene mjere zabrane, ali su istekle. Dokumenti mu nikada nisu ni bili oduzeti.Prema presudi Suda BiH, Brkić je, nakon što je stupio na funkciju komesara policije USK-a, odlučio iskoristiti svoj položaj za obavljanje raznih krivičnih djela pa je u tom cilju stupio u kontakt s osobama za koje je kao visoki policijski dužnosnik znao da vrše krivična djela neovlaštenog prometa opojnih droga i koje su na području USK-a u prošlosti vršile slična krivična djela te je zajedno sa tim osobama na više lokacija u USK-u organizovao proizvodnju opojne droge, a potom i prodaju u inozemstvu te podjelu dobiti. Kako je potvrđeno, u toku je provođenje procedura za njegovo izručenje BiH, ali bez detalja u kojem je mjestu i kada tačno Brkić pronađen i uhapšen.

Sa Brkićem je u predmetu zbog organizovanog kriminala na 10 godina zatvora osuđen i Senad Šabić za kojim je također, raspisana Interpolova potjernica. Obojica su kasnije bili optuženi u predmetu sa sudijom Državnog suda Azrom Miletić, a optužnica navodi da su sutkinji preko posrednika nudili dar kako bi se Brkiću i Šabiću umanjila kazna ili da se oslobode krivnje u žalbenom postupku koji je tada vođen.

Pred početak suđenja su obojica napustili teritoriju BiH, te je postupak razdvojen i vođen samo protiv sutkinje Miletić koja je prvostepenom presudom osuđena na dvije i po godine zatvora zbog primanja dara i drugih oblika koristi, ali je Apelaciono vijeće Suda ukinulo ovu odluku te je dalje vođenje postupka preneseno na Općinski sud Sarajevo. Esad Š.