BIHAĆ – Iako su poslije rata u Unsko-sanskom kantonu izgrađena brojna spomen-obilježja podignuta u čast šehidima i poginulim pripadnicima Armije i MUP-a Republike Bosne i Hercegovine te Hrvatskog vijeća odbrane regije Bihać, jedan broj njih još čeka na izgradnju. Među njima su šehidsko spomen-obilježje Turbe Gornje Prekounje i spomen-obilježje poginulim pripadnicima HVO i civilnim žrtvama rata u Skočaju za koje je nedavno položen-kamen-temeljac. Za izgradnju spomen-obilježja resorno ministarstvo je u ovogodišnjem budžetu planiralo oko 493.000 KM iz kojih će se financirati izgradnja Muzeja 2. pješadijskog puka OS BiH posvećenog poginulim pripadnicima 5. Korpusa u krugu Kasarne „Adil Bešić“.

Ovo je lokacija na kojoj treba biti izgrađeno šehidsko spomen-obilježje „Turbe Gornje Prekounje“ nedaleko od mjesta izgradnje nove džamije, posvećeno poginulim pripadnicima Odreda Prekounje i Patriotske lige, kasnije, 5. Korpusa Armije R BiH. 85 najboljih sinova položili su svoje živote u odbrani domovine. Prije osam godina mještani su pokrenuli inicijativu za izgradnju ovog turbeta a prije četiri godine izdana urbanistička suglasnost. Ipak, izgradnja još nije počela. -Oni su se tada odlučili za ovu lokaciju koja je po pretpostavkama trebala biti vakufsko zemljište Islamske zajednice i na osnovu toga, data je suglasnost IZ-e, i pribavljena je i urbanistička suglasnost 2017. godine. Ipak, kasnije se ispostavilo da je jedan dio zemljišta privatno vlasništvo zbog čega je odbijen zahtjev za građevinsku dozvolu, kaže Ermin Zulić, predsjednik Savjeta MZ Gornje Prekounje. Prošle godine Gradska uprava je na godinu dana izdala novu Urbanističku suglasnost a Savjet MZ Gornje Prekounje posredstvom gradske Organizacije porodica šehida i poginulih boraca resornom ministarstvu podnio zahtjev za financijsku pomoć za što je u budžetu osigurano 25.000 KM. -Nadamo se, ako Bog da ćemo riješiti ovo imovinsko-pravno-pitanje, budući da su raspoloženi vlasnici ili da poklone ili prodaju, da ćemo uskoro pribaviti i odobrenje za gradnju, odnosno, dobiti tražena financijska sredstva, provesti proceduru i konačno ove ili početkom sljedeće godine, konačno ova MZ-a imati izgrađeno šehidsko obilježje, kaže Zulić.

Vlada USK-a je za izgradnju spomen-obilježja u USK-u u budžetu za ovu godinu osigurala oko 493.000 KM. Dio ovih sredstava će pored financijske pomoći gradova i općina, te sredstava Oružanih snaga BiH, Ministarstvo za pitanja boraca izdvojiti za otvaranje Muzeja 2. pješadijskog puka OS-a posvećen poginulim pripadnicima 5. Korpusa ARBiH u kasarni „Adil Bešić“.

-Zbog ravnomjernije zastupljenosti svih općina, morat ćemo preraspodijeliti neka sredstva. Već sam ranije kazao da ćemo uraditi i financirati spomen-obilježje Ljiljan na Ćojluku u Bosanskoj Krupi, sa 50.000 KM, također Kobiljnjak, Hasin vrh, Tihotinu, Spomen-sobu cazinskih brigada, spomen-park Brezu, kaže Samir Jašaragić, ministar za pitanja boraca i ratnih vojnih invalida u Vladi Unsko-sanskog kantona. Za izgradnju Spomen-parka na slunjskim brdima u Republici Hrvatskoj, na lokaciji na kojoj je tokom rata poginula visoka delegacija Republike Bosne i Hercegovine predvođena prvim ministrom vanjskih poslova dr. Irfanom Ljubijankićem, izmirene su sve financijske obaveze prema Gradu Slunju, dugovanja prema geometrima, izdavanje odobrenja za gradnju, odabir izvođača, plaćanje poreza. Urađeno je i novo idejno rješenje, kupljeno je još dodatnog prostora odnosno zemljišta na lokaciji na kojoj će se graditi obilježje. Međutim, u 2020. zbog krize koja je nastala pandemijom korone, to je privremeno obustavljeno, ističe ministar. Naglašava kako će dio planiranih sredstava morati preraspodijeliti i za ovu namjenu ili iznaći nova sredstva.  Samir TULIĆ