BIHAĆ – Obrtnička komora Unsko-sanskog kantona ovih dana obavlja posljednje organizacione pripreme za Prvi Sajam poduzetništva, obrta i starih tradicionalnih zanata koji će biti održan od 09. do 12. septembra u sklopu 18. međunarodnog sajma ekologije „EKOBIS“ na Gradskoj otoci u Bihaću. Za učešće na sajmu do sada je prijavljeno oko pedeset izlagača a registracija novih još uvijek je u toku, kažu u Obrtničkoj komori i dodaju da će se na ovoj sajamskoj manifestaciji predstaviti obrtnici različitih obrta i tradicionalni zanati.
Privode se kraju posljednje organizacione pripreme
Postavkom neophodne sajamske infrastrukture na Gradskoj otoci, privode se kraju i posljednje pripreme za ovogodišnji međunarodni sajam ekologije „EKOBIS“ u sklopu kojeg će se posjetiocima predstaviti i obrtnici USK-a, sajmom poduzetništva, obrta i starih tradicionalnih zanata. Među pedesetak prijavljenih izlagača, na „EKOBIS-u“ će se predstaviti i Fahir Alibabić iz Gornjih Srbljana, uzgajivač i prerađivač ljekovitog bilja, koji izlaže već dvanaest godina. -Naš proizvodni asortiman čini od stotinu pedeset do dvije stotine različitih proizvoda, od ljekovitosti do kozmetičkih programa, koji će se naći na ovogodišnjem sajmu. Štand je već u pripremi, i nadamo se da će gostima sajma biti iznimno privlačan. Paleta proizvoda se kreće od raznovrsnih mješavina čajeva do nekoliko vrsta tinktura, odnosno, desetina vrsta, od sirupa, ljekovitog bilja sa sirupima, do različitih melema, krema, kaže Fahir Alibabić, uzgajivač i prerađivač ljekovitog bilja. Obrtnici se Obrtničkoj komori još uvijek prijavljuju za učešće na ovoj sajamskoj manifestaciji, a predstavit će se različitim obrtima, od prehrambenih proizvoda do proizvoda od gline, drveta, metala. Izlagat će obrtnici iz svih općina kantona i Bosne i Hercegovine.
Zbog pandemije COVID-19 neće moći doći obrtnici iz Karlovačke županije
-Imali smo najavljene izlagače iz Republike Hrvatske, iz Karlovca, koji zbog pandemije COVID-19 ove godine, na žalost, neće moći doći i učestvovati. Iako je to trebao, sajam obrta i tradicionalnih starih zanata, ipak neće biti međunarodnog karaktera, kaže Enes Arapović, predsjednik Obrtničke komore Unsko-sanskog kantona. Ovaj porodični obrt godinama uzgaja i prerađuje ljekobilje kojim se predstavlja na brojnim domaćim sajmovima, poput Sajma šljive u Gradačcu ali i na sajmu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Zapošljavaju deset radnika a tokom pandemije nisu prekidali uzgoj i branje bilja. Na vlastitim plantažama uzgajaju deset do dvanaest vrsta bilja a ostalo samoniklo bilje beru na planinama Grmeč, Plješevica, a ponekad i na obroncima planina u Konjicu, Bugojnu i Mostaru.
-Mi imamo uzgoj, branje, preradu i plasman. Svaki dan ono što se proda za to i dobijemo novac, a taj novac ulažemo u proizvodnju. Ove godine smo uložili negdje oko 150.000 KM, dodaje Alibabić. Fahirova porodica tako uzgaja Melisu, Matičnjak, više vrsta Mente, gorki i slatki Pelin, Kadulju, Neven… Prosječno proizvedu po 1.000 litara kantarionova, nevenova te ulja kunice te do 2.000 litara jabučnog sirćeta, što se koristi i kao sirovinska baza za proizvodnju krema, maslinovo ulje i prirodni pčelinji vosak. U proizvodnji ljekobilja Alibabići se nisu oslonili na poticaje s bilo kojeg nivoa, jer su, kaže Fahir, poučeni iskustvima drugih obrtnika koji su se nadali poticajima, shvatili kako su se takvi obrti ugasili ili njihov razvoj stagnira. Oslonili su se na vlastite snage i potencijale. Samir TULIĆ