Stotinjak biciklista iz BiH i Hrvatske uživali u ljepotama starih gradova
BOSANSKA KRUPA – Fondacija „Kulturno naslijeđe bez granica“ u saradnji s Rekreativno-biciklističkim klubom „Japod“ iz Bihaća i turističkom agencijom „Visit Konjic“ organizirali su u Bosanskoj Krupi, Cazinu i Bihaću jedinstven biciklistički događaj u BiH „Tour de Culture Bosna i Hercegovina“, s ciljem promocije kulturne baštine naše zemlje, nemotoriziranog prijevoza i zaštitne životne sredine. Nakon prve, prošlogodišnje uspješno održane u maju u Hercegovini, ovo je druga manifestacija u kojoj je u Krajini sudjelovalo stotinjak biciklista iz različitih krajeva BiH.
Dio našeg identiteta
Kulturno naslijeđe bez granica, nevladina je organizacija koja se bavi zaštitom, očuvanjem i promocijom kulturne baštine BiH što upravo čini i posjetom brojnih biciklista kulturno-historijskom nasljeđu Krajine, Starom gradu „Pset“ u Bosanskoj Krupi, Starom gradu Ostrožac kod Cazina te Muzeju Prvoga zasjedanja AVNOJ-a i Kapetanovoj kuli u Bihaću. Biciklisti su prvo posjetili Stari grad „Pset“ u Bosanskoj Krupi i upoznali se s njegovom bogatom historijom odakle su se u koloni unskom magistralom biciklima kroz kanjon zaputili ka Starom gradu Ostrožac. –Biciklisti su došli iz Sarajeva, Zagreba, Cazina, Zavidovića, Tešnja, Konjica, Visokog, Zenice … Iz različitih su dijelova naše zemlje ali i regije jer ove godine imamo i bicikliste iz Hrvatske. Oni su svi došli tu sa željom zapravo da nauče više o onome što je dio našeg identiteta i onog na što trebamo biti ponosni i imati svijest da je važno da očuvamo i zaštitimo za budućnost, kaže Aida Mia Alić iz Fondacija „Kulturno naslijeđe bez granica“ – CHWB. Ahmet Alibabić, predsjednik Rekreativno-biciklističkog kluba „Japod“ iz Bihaća kaže kako je ovo veoma izazovan poziv iz razloga spajanja kulturno-historijskog naslijeđa s promotivnim biciklizmom – cikloturizmom. –Pozivu Fondacije Kulturno naslijeđe bez granica odmah smo se odazvali, da s njima budemo partneri u ovom projektu i mislim da je ovo odličan potez da se na najbolji način promoviraju stari gradovi i naša kulturno-historijska baština, kaže Ahmet Alibabić, predsjednik RBK „Japod“ iz Bihaća. S brojnim biciklistima ljepote Staroga grada „Pset“ i Bosanske Krupe učešćem u biciklističkom događaju „Tour de Culture Bosna i Hercegovina“, upoznala je i Lejla Hadžiavdić iz Zagreba.
Izvrsna inicijativa
-Predivno je. Ja sam oduševljena. Prošle godine sam bila na „Tour de Culture Bosna i Hercegovina“ i kad sam čula da ove godine organiziraju u Krajini nisam sekunde dvojila i odmah sam se prijavila. Prvi put sam u Bosanskoj Krupi i prekrasno je. Radujem se. Neke gradove sam vidjela, neke gradove nisam. Mi puno putujemo po nekim drugim zemljama u svijetu i gledamo neke druge stvari kao turisti a puno toga u Bosni i Hercegovini nisam vidjela. Mislim da je ovo izvrsna inicijativa da vidimo i ono što mi imamo u Bosni i Hercegovini, kaže Lejla. Ministarstvo privrede u Vladi USK-a potpomaže realizaciju projekata zaštite kulturno historijske baštine pa je podržalo i ovaj projekt.
Petina starih gradova u Krajini
–Naša država BiH ima zaista bogato kulturno-historijsko naslijeđe. Od 250 starih gradova na području naše države, čak jedna petina nalazi se u Unsko-sanskom kantonu. Zato me raduje ovo što su ovi mladi ljudi poduzeli. Ovo je zaista jedna aktivnost koja impresionira i ima za misiju promociju našeg kulturno-historijskog naslijeđa, koja ukazuje na neki način na ruševno stanje dobrog dijela naše kulturno-historijske baštine i poziva sve mjerodavne da učine sve što je u njihovoj moći da se naša kulturna baština što prije sanira, obnovi i revitalizira, kaže Asmir Crnkić, ministar privrede USK-a. Fondacija „Kulturno naslijeđe bez granica“ ovaj projekt realizira uz pomoć švicarske Ambasade u BiH a uz nju pomoć joj je pružila i Općina Cazin. Alić naglašava kako se ovim biciklističkim događajem obilježavaju i Dan europskog naslijeđa i Europska nedjelja mobilnosti. Oba događaja promiču kulturno-historijske vrijednosti, kulturu različitosti i mobilnost – korištenje bicikala, hodanje i generalnu promociju zdravoga načina življenja. Samir TULIĆ