Susret prijatelja knjige i pisane riječi
Samir TULIĆ
BIHAĆ – Susret prijatelja knjige i pisane riječi u Katoličkom školskom centru Ivana Pavla Drugoga u Bihaću okupio je pisce, povjesničare, nastavnike i profesore iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine na sesiji pod nazivom „Mali večernji razgovori“. Susret su zajednički organizirali Udruga zagrebačkih Poljičana „Sveti Jure“, osnovne škole Granešina i Vjenceslava Novaka iz Zagreba, KŠC Bihać te Knjižnica „Sveti Josip“ iz Bihaća, uz suradnju i pokroviteljstvo Generalnog konzulata RH u Banjoj Luci.
Promicanje kulture čitanja i pisane riječi
Susret prijatelja knjige i pisane riječi organiziran je radi promicanja kulture čitanja i pisanja te suradnje na području obrazovanja. Cilj priređivanja ove književne večeri bio je povezati više škola, razgovarati o ulozi čitanja u razvitku djece i mladeži, ali i darivati prikupljene knjige u školsku knjižnicu. Uspostava kontakta i suradnje s ciljem promicanja čitanja i pisane riječi bio je i razlogom povezivanja dviju osnovnih škola iz Zagreba s Katoličkim školskim centrom Ivana Pavla Drugoga u Bihaću. Uz domaćina koji je i organizator ovoga događaja golemu potporu svemu dao je i Zoran Piličić, generalni konzul Republike Hrvatske u Banjoj Luci. –Ovo je vrlo vrijedna i hvale vrijedna aktivnost kojom ćemo i mi kao Generalni konzulat Republike Hrvatske i kao generalni konzul kao predstavnik države Hrvatske ovdje doista dati potporu i poticati daljnje oblike takve suradnje, poglavito između obrazovnih ustanova jer držimo da danas u ovom svijetu bržih zbivanja i promjena na svim područjima vrlo je bitno imati te kontakte da se razmjene ideje i informacije kako bi se stalno bilo u toku svega toga, kaže Zoran Piličić, generalni konzul RH u Banjoj Luci. Tom prigodom gosti iz Zagreba darivali su i određeni broj knjiga Knjižnici Svetoga Josipa i Katoličkoga školskoga centra u Bihaću. –Do ideje je došlo slučajno kroz razgovor s određenim ljudima iz Zagreba a koji su slučajno posjetili Bihać. Slučajno su nekako vidjeli Knjižnicu Svetoga Josipa pa preko glavnoga sponzora Zorana Piličića došlo je do ideje da se pomogne Katoličkom školskom centru Ivana Pavla Drugoga u Bihaću, najprije da se posjeti, a kroz razgovor s tim gostima iz Zagreba došlo je do ideje da bi se mogle skupiti nekakve knjige poglavito lektire za naše učenike. Tako se rodila ideja da se priredi ovakva manifestacija i upriliči program „Mali večernji razgovori“ na kojem smo se tijekom razgovora upoznavali i govorili o svojim institucijama kao i kvaliteti čitanja i značaju doniranje udžbenika i knjiga za naš Katolički školski centar. Knjige iz osnovnih škola Granešina i Vjenceslava Novaka darivali su nam ravnatelji Marijan Vulić i Žarko Ćorić uz pomoć povjesničara Ivana Kozlice. To su ljudi dobre volje željni suradnje s nama, otvoreni da nam doniraju ove knjige nama iznimno značajne, kaže vlč. Marko Crnjak, ravnatelj Katoličkoga školskoga centra Ivana Pavla Drugoga u Bihaću.
Zajednička nam je želja da ovim uspostavimo bolje odnose između Bihaća i Zagreba
Sa gostima iz Zagreba stiglo je i oko 300-tinjak knjiga različite tematike. Sama akcija prikupljanja nije trajala dugo. –Kod nekih izdavačkih kuća u Zagrebu pokrenuli smo akciju prikupljanja knjiga koje smo odlučili darivati dvama knjižnicama u Bihaću. Donijeli smo veću količinu knjiga i iskoristili prigodu da razgovaramo o zajedničkoj problematici, međugranične suradnje. Također smo pokrenuli aktivnost kako bi dvije škole iz Zagreba uspostavile suradnju s Katoličkim školskim centrom u Bihaću. Zajednička nam je želja da ovim uspostavimo bolje odnose između Bihaća i Zagreba što otvara mogućnosti suradnje i na drugim prostorima, kaže povjesničar Ivan Kozlica i dodaje kako su knjige prikupili za samo dva mjeseca. Ravnatelji škola obratili su se svojim kolegama u izdavačkim kućama i vrlo brzo osigurali ove knjige, uglavnom školske lektire. Odziv je bio više nego dobar, ističe. Čelna odgovorna osoba Udruge „Zagrebački poljičani Sv. Jure“ Zdravko Vladanović kaže kako ova udruga od 1953. godine promiče Poljičku povijest, kulturnu i duhovnu baštinu. -Poljice su prostor između Omiša, Splita i Sinja. To je tek 250 četvornih kilometara koji imaju bogatu povijesnu kulturnu baštinu koju mi u Zagrebu njegujemo u ono vrijeme davno pedesetih godina. To je bio Jure Kaštelan, Dragoje Ivanišević, Nikola Miličević, Nediljko Mihanović, a danas je to novi naraštaj. Ja se već dvadeset i više godina brinem, promičem organizacijski i programski Udrugu „Zagrebački poljičani Sv. Jure“ koja ima svoj prostor i nalazi se u samom centru grada Zagreba, kaže Vladanović koji je prije dva mjeseca s kolegama boravio u Bihaću na jednom okruglom stolu i slušao o temama iz novije bosanskohercegovačke i hrvatske povijesti. Upoznali su osobe koje vode Knjižnicu Sv. Josipa i iznijeli ideju da dođu predstaviti Udrugu „Zagrebački poljičani Sv. Jure“ i koje društvene vrijednosti promiču. Tada su i osmislili program „Malih večernjih razgovora“.
Promičemo kulturu čitanja
–Promičemo kulturu čitanja. Esencijalna misao jeste da se kroz kulturu čitanja razvija misao suradnje, razumijevanja kako među ljudima, narodima, državama, kako bi se bolje razumjeli i bolje postigli tu razinu, civilizacijsku razinu uvažavanja poštivanja nas na ovome svijetu. Donijeli smo manju količinu knjiga i određeni broj naslova koje su zagrebački i hrvatski izdavači „Alfa“, „Školska knjiga“ i „Profil“ darovali i nešto privatnih zbirki za potrebe ove škole i Knjižnice Sv. Josipa vjerujući da ćemo time učiniti doprinos boljem razumijevanju među ljudima. Jedino se dijalogom, komunikacijom, čitanjem, razumijevanjem može pridonijeti da mi na ovome svijetu budemo ljudi, kaže Zdravko Vladanović.
Most između osnovnih škola Granešina i Vjenceslava Novaka iz Zagreba s Katoličkim školskim centrom u Bihaću uspostavljen je s riječima, knjigama ali i željama za buduću suradnju u koju su uz nastavnike i učenike uključeni i predstavnici udruga, kao i sami pisci. Svi samo s jednim ciljem, čitati i učiti. (*)