BIHAĆ – Pandemija koronavirusa, zbog koje je proglašeno stanje prirodne nesreće i uvedene brojne zabrane i ograničenja rada i kretanja, zatvorila je i vrata ovdašnjih javnih i privatnih predškolskih ustanova, zbog čega su djeca ostala u svojim domovima a većina odgajatelja s njima radi putem digitalnih platformi. Vrijeme do otvaranja ustanove, u Dječijem vrtiću Bihać iskoristili su za uređenje prostorija i dvorišta oba objekta u kojima su postavljene nove ljuljačke, klackalice i tobogani, a što će najmlađima boravak i pohađanje nastave učiniti ljepšim i ugodnijim.

Ljepše dvorište

Nakon izvedenih radova, dvorište Dječijeg vrtića u parku sada izgleda ljepše i urednije a pored novopostavljenih tobogana, klackalica i ljuljački na kojima će mališani dio vremena svoga boravka provesti u igri, okoliš krase i zasađeni čempresi i nova ograda. -Ovaj objekt u parku je potpuno renoviran, od temelja do krova a uređenje dvorišta je također urađeno početkom ove godine. Oko cijelog objekta postavljena je nova panel-ograda duga oko 280 metara, s četiri kapije, dvije velike kapije za dostavu i dvije male za ulaze, kaže Zehida Goretić, direktorica Javne ustanove Dječiji vrtić Bihać. U sanaciju oba objekta i uređenje dvorišta vrtića, kako kaže direktorica Goretić, utrošeno je 1.000.000 KM od čega su 148. 000 osigurali iz donacija a ostatak su vlastita i sredstva iz realiziranih projekata. U uređenje dvorišta u vrtićima Park i Ozimice uloženo je 110.000 KM. I u narednom periodu uložit će sredstva u nabavku mobilijara. Vrtić pohađa 375 djece, devedeset i jedno dijete je na listi čekanja, čime je početak školske godine novim grupama osiguran. U potpunosti ćemo se pripremiti za povratak djece u vrtić. To znači da mi u ovom trenutku krečimo oba objekta, uređujemo oba dvorišta, kosimo travu, uređuju se i farbaju sprave koje nisu bile u funkciji, tako da će djecu dočekati u potpunosti čisti objekti koji su dezinficirani. Također, smo nabavili dovoljno dezinfekcionih sredstava za povratak djece, dodaje Goretić.  Najavila je kako ove godine zaposlenici neće imati kolektivni godišnji odmor tokom kojeg se inače kreče i uređuju prostorije, a što se sada obavlja. Većina odgajatelja s djecom radi posredstvom digitalnih alata.

Sufinancirati plaće i doprinose

Roditelji će za mart uplatiti polovinu od ukupne cijene boravka u vrtiću, a za april o tome još nije donesena odluka pa će uplata biti odgođena. Ova predškolska ustanova je Ministarstvu obrazovanja uputila zahtjev da im odobri da u maju izvode on-line nastavu. Kako bi im olakšala poslovanje, Vlada USK-a je donijela odluku kojom će zaposlenima u privatnim predškolskim ustanovama sufinancirati minimalne plaće i doprinose za period od druge polovine marta i cijeli april.  U jednom od privatnih vrtića, pozdravili su ovakvu odluku. -Mi smo polovinom marta prestali raditi, samim tim i naši prihodi su prestali. Privatne predškolske ustanove kantona, uputile su Ministarstvu i Vladi zahtjev da nam pomognu u ovom periodu koliko mi ne radimo i oni su se odazvali našem pozivu. Mi smo uputili ovaj zahtjev po pitanju očuvanja radnih mjesta što je nama jako bitno, kaže Nejra Midžić, direktorica Vrtića „Filii“ u Bihaću. Naša sagovornica od Vlade očekuje da ispoštuje odluku koju je donijela kojom bi se radna mjesta u predškolskim ustanovama zaista i sačuvala. Samir TULIĆ