Koliko građani/ke znaju o seksualnom uznemiravanju i nasilju
BIHAĆ – U okviru ovogodišnje kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ u Bihaću je postavljen Info kutak u kojem zainteresirani građani i građanke mogu ispuniti online kviz i provjeriti svoje znanje o različitim oblicima seksualnog nasilja i uznemiravanja. Info kutak postavljen je u TC Robot (Put Armije RBiH) danas i sutra (29. i 30. novembar) od 12 do 18 sati, a svi oni koji žele u sklopu kutka moći će razgovarati sa stručnim osobama o različitim oblicima nasilja, saznati kako ih prepoznati i šta učiniti u rizičnim situacijama. Pod motom #neznačine i #prepoznajidjeluj, kampanju, u saradnji sa partnerima i uz podršku Švedske, provodi UN Women BiH.
„Nadamo se da će nas građani i građanke posjetiti u što većem broju kako bi uradili kratki kviz provjere znanja o seksualnom nasilju i uznemiravanju, ali i o tome kako je ova oblast regulisana u BiH. Na ovaj način željeli smo temu, koja je inače kompleksna, na jedan zanimljiv i jednostavan način približiti široj javnosti i zainteresovati je“, kazala je Fedra Idžaković, programska koordinatorica u oblasti prevencije nasilja nad ženama priUN Women BiH.
Podizanje svijesti građana/ki o različitim oblicima seksualnog nasilja i uznemiravanja poput uhođenja, uznemiravanja u javnom prostoru i silovanja u braku, te ukazivanje na važnost osiguravanja pravnog okvira za zaštitu od seksualnog nasilja i uznemiravanja, kao i njegove primjene u skladu sa međunarodnim standardima, osnovni su ciljevi kampanje. To se prije svega odnosi na usklađivanje entitetskih krivičnih zakona sa Istanbulskom konvencijom, u kontekstu definisanja djela silovanja i seksualnog uznemiravanja.
„Seksualno nasilje nad ženama nije posljedica impulsa niti nekontroliranih nagona, nego je unaprijed isplanirani čin nasilja. Žene u 80 posto slučajeva poznaju nasilnike! Konflikt između tradicionalnih vrijednosti i modernog doba nevjerovatno je snažan i prisutan u našem društvu i društvo svojim predrasudama održava seksualno nasilje. Spore i neadekvatne reakcijama sistema doprinose da žrtve najčešće šute iz straha, sramote i osude društva“, poručila je Aida Behrem, izvršna direktorica Udruženja „Žene sa Une“.
Jedna od građanki koja je uradila kviz i provjerila svoje znanje je i 69-godišnja Fadila Sejdić. Kaže kako je ostala šokirana podatkom da je svaka druga žena u BiH iskusila nasilje.
„Žena je ravnopravna članica ovog društva i meni je strašno da te neko mora štititi od tvoje okoline“, kazala je Sejdić.
Svaka druga žena u BiH od svoje petnaeste godine doživjela je neki oblik zlostavljanja poput nasilja od intimnog partnera, uhođenja ili seksualnog uznemiravanja, pokazalo je istraživanje OSCE-a iz 2018. godine. Psihičko, fizičko i/ili seksualno nasilje doživjelo je 38 odsto žena, a njih 28 odsto je doživjelo seksualno uznemiravanje.
Podsjećamo, prvi Info kutak bio je organiziran u Banjoj Luci, a nakon Bihaća bit će postavljen još u Tuzli, Mostaru i Sarajevu. Info kutke UN Women BiH organizira u partnerstvu s UNHCR-om, čije su partnerske organizacije Vaša Prava BiH i BHWI obezbijedile stručnjake/kinje koji razgovaraju sa zainteresovanim posjetiocima/teljkama. Podaci prikupljeni na osnovu odgovora koje će građani/ke davati na pitanja iz online kviza bit će analizirani i predstavljeni na završnom događaju kampanje u Sarajevu, 09. decembra.
Online kviz o seksualnom nasilju i uznemiravanju možete uraditi ovdje.
Pratite društvene mreže UN Women u BiH – Facebook, Twitter i Instagram – i podržite kampanju korištenjem hashtagova #IsključimoSeksualnoNasilje, #neznačine i #prepoznajidjeluj! Esad ŠABANAGIĆ