U stručnom žiriju bila i Edisa Ćosić iz Bosanske Krupe
BERLIN, BOSANSKA KRUPA – U protekle dvije sedmice, od 17. do 30. jula u Berlinu, u SR Njemačkoj, održana je „Internationale Deutscholympiade“ – Međunarodna olimpijada njemačkoga jezika. Ovaj prestižni skup znanja je u stvari najjače takmičenje vezano za njemački jezik u svijetu uopće. Olimpijada je okupila više od stopedeset sudionika iz šezdesetpet zemalja svih kontinenata, od europskih zemalja, Rusije, Kanade, SAD, Indonezije, Irana, Japana, Turske, Indije pa do Južne Afrike, Senegala, Izraela, Kameruna, Brazila, Tailanda, Južne Koreje …
Žiri iz cijelog svijeta
Žiri su činili profesori iz Njemačke, Austrije, Švicarske, Rusije, Maroka te Bosne i Hercegovine. Velika čast da bude dio ovoga najkompetentnijeg tijela, kada je u pitanju njemački jezik, pripala je našoj Edisi Ćosić, profesorici njemačkoga jezika iz Bosanske Krupe, saradnici Goethe Instituta. Inače organizatori ovoga prestižnog takmičenja bili su Goethe Institut i IDV Internationaler Deutschlehrerverband – Internacionalno udruženje profesora njemačkoga jezika.
Moto „Biti tu“
Moto pod kojim je olimpijada organizirana bio je „Dabei sein” u prijevodu „Biti tu” ili „Bitno je sudjelovati”. Sudionici iz BiH, koji su se također takmičili, su ostvarili značajan plasman. Pobjednici za nivo A2 su prvoplasirana Ngoc My iz Vijetnama; drugoplasirana Alya Afifah iz Indonezije, i trećeplasirana Pannika Soontornwata iz Thailanda. Nivo B1: Prvo mjesto Mariia Melnik iz Ruske Federacije (Rusije), drugo mjesto Sofija Popovska iz Makedonije, dok je treće plasirana Anna Avagjan iz Armenije. Nivo B2: prvoplasirani Antinio Andrić iz Hrvatske, drugo mjesto Saran Ourednickiva iz Česke Republike i treća Tara Beatrice Kilcoyne iz Velike Britanije.
Vrijedne nagrade
Nagrade za osvojena mjesta su bile: treća magrada smartphone, druga laptop, a prva kurs njemačkoga jezika u Njemačkoj po izbori za A2 nivo, za B1 praksa u izdavačkoj kući «Duden», B2 praksa u izdavačkoj kući «Klett» u Njemačkoj. Olimpijadu je propratio veliki broj Njemačkih medija među kojima i „Deutschlandfunk“. Za profesoricu Edisu Ćosić ovo je bilo nezaboravno iskustvo koje će sasvim sigurno ostaviti dubok trag u njenoj profesionalnoj karijeri i daljem radu na polju germanistike. Samir TULIĆ