Svojevremeno sam prije deceniju i više znao ponekad navratiti u The Main Library City of Phoenix koja redovito prakticira debate na „top teme“ od značaja za šire geografske prostore. U to vrijeme, 2010-tih, u više navrata debatiralo se o Monumenti the changing of remembrnace ili u slobodnom ovlaš prevodu Promjene strukture sjećanja. Između sačuvanih zabilješki izdvojiću onu koja kaže kako ne postoji region kao što je Balkan u kojem je pamćenje i sjećanje toliko prisutno! Svjedoci smo izazova iz okruženja sa kojima se suočavamo! Teorijski i praktično je znano da kultura sjećanja može pomoći pri izboru „modela reagovanja“ na izazove.
Kultura sjećanja i pamćenja bez „povezanosti“, oslonca na materijalno opipljive stvari (nišane, spomen obilježja, povijesne procese sa poznatim epilozima, konkretni događaji, publikacije, konkretnim ličnostima… zasnovana pretežno na narativima je prilično varljiva, nepouzdana,… O tome vjerodostojno svjedoče rezultati brojnih „studija“ financiranih od strane raznih fondacija provedenih u lokalnim zajednicama među kojima i Velika Kladuša 2015. (16 godinu) narativi pripadnika autonomije i jedinica 5. korpusa,…).
Osnovni problem u ovakvim i sličnim istraživanjima leži u „reprezentativnosti uzorka“ naratora. U najvećem broju primjera uzorak naratora nema nikakve veze sa statistički odabranim reprezentativnim uzorkom osoba.
Tekst je iz knjige „U obruču“, Zenica 2004, str. 320.
Bibliografija koju istraživači koriste pri oblikovanju pitanja, izboru sagovornika, formulisanju zaključaka,… je posebna priča. U konkretnom primjeru navedena knjiga jeste u popisu bibliografije, ali tek reda radi, puka formalnost jer se nije baratalo bitnim činjenicama među kojima je bez sumnje priložena kopija. Ako su komadanti 5. korpusa (Dreković i Dudaković) imali „naredbu“ Vrhovne komande iz Sarajeva „Učiniti sve da ne dođe do prolivanja krvi“ kako to da smo „ekspresno“ i žestoko zaratovali?
Projekat u pripremi
U predhodna dva broja Teftera (521 i 522) prezentovali smo okrugle godišnjice tokom 2024. godine. Zahvaljujemo onima koji su se javili sa određenim primjedbama (kao npr. nije navedena godišnjica Prvog oslobođenja Velike Kladuše, 21.08.1994.,…). Navedeni prilozi, između ostalog, imaju inicijativni smisao kao bi brojni subjekti shodno svojim interesima afirmisali kulturu sjećanja kao civilizacijsku tekovinu u punom smislu i uz minimiziranje populističkih i sličnih manifestacija. Vjerodostojna kultura sjećanja 21. stoljeća nam je nužna prvenstveno radi „novih interpretacija“ koje mogu pomoći u reakcijama na brojne aktuelne izazove.
Već su dobrana poodmakle pripreme na za obilježavanje dva značajna događanja (30-ta godišnjica smrti prof. dr. Huseina Džanica i 85-godišnjica smerti Hadži Hasana ef. Rizvića). Nadati se da će sve biti pripremljeno i obavljeno dostojanstveno sa vrijednim poukama i porukama.
Prilikom obilježavanja sjećanja na Partizanskom mezarju u Pećigradu 08.02.2024. godine najavljena je mogućnost da se za iduću godinu povodom 35-godišnjice smrti Šukrije Bijedića (1917-1990) priredi „reprint“ izdanje njegove knjige sa dodacima. Redakcija portala ReprezenT.ba poziva zainteresovana pravna i fizička lica da se uključe u osmišljavanju i operacionalizaciji ovog poduhvata. U međuvremenu tokom neformalnih kolokvijalnih razgovora među potencijalno zainteresovanim partnerima kandidirani su veoma interesantni dodaci (uvod reprint izdanju, opširna biografija Šukrije Bijedića, stručni rad o Huski Miljkoviću, Esej o Konferenciji u kladuškom hotelu 1942. godine, Esej o Pećigradu, Esej o Partizanskom mezarju Pećigrad sa hronologijom obilježavanja,…).
Sa reprint izdanjem sa dodacima dobili bi publikaciju koja bi na jednom mjestu obuhvatila sve najbitnije o Muslimanskoj miliciji u Cazinskoj krajini, Huski i ostalim bitnim korespodentnim događajima na krajiškom tlu.
Kultura i obrazovanje shvaćene kao cjelina formi prenošenja i unapređivanja ljudskog znanja u pluralističkom dobu imaju vodeći značaj oko poboljšanja kvaliteta življenja i društvenog standarda općenito. U praktičnom smislu to znači slobodnog kulturno obrazovanog Krajišnika sa prepoznatljivim stavom percepcije i implementacije univerzalnih vrijednosti!
Budimo bolji ljudi, čuvajmo jedni druge, kanimo se olajavanja preko društvenih mreža!
Sretan Dan državnosti!
Velika Kladuša, 01. 03.2024. ramoh45.07@hotmail.com