Još pod dojmovima 10-dnevnog arizonskog ambijenta na polupraznom frankfurtskom aerodromu u nedjelju 03. septembra 2022. godine čekajući let za Zagreb domišljao sam „skicu“ ovog Teftera. Mediji su već objavili prve izvještaje  sa prvih predizbornih skupova u zavičaju, a i aktuelna situacija nalaže da se biračima kao i nebrojeno puta do sada pokuša ukazati na odgovornost „investiranja svojih glasova“! „Kakve ovce, takvo meso, vuna, loj,…takva vlast“, kaže stara narodna izreka!

Sve su prilike da će predizborna kampanja biti medijski dosadna, stereotipna sa malo istinskih suočavanja kako među kandidatima tako i sa rezultatima vladavine prethodnih mandata. Nisu optimistične ni prilike da će mediji prestati da budu saučesnici u obmanjivanju javnosti ili/i opjevavanja svojih favorita. Zahvaljujući mangupima u vlastitim redovima mediji odvano nisu sposobni mjenjati zapuštene i moralno posrnule sredine kakva je npr. Cazinska krajina! Nije realno očekivati da će bilo koji medij u Cazinskoj krajini postaviti pitanje, npr.: „Izvinite, nije li nemoralno da nakon toliko godina provedenih u politici koja rezultira nazadovanjima, moralnim posrnućima,… i dalje želite mandate“?

Krajišnici bi trebali imati u vidu da dolaze teška vremena, strah i neizvjesnost zbog veoma nepovoljnih tendancija u bližem okruženju (ignorisanje klimatskih promjena, galopirajuća inflacija, korupcija, sigurnosne prijetnje, migranti, pandemije,…), povećanja siromaštva i nepravdi, opstrukcije lokalnih vlasti oko građanskih inicijativa, egzistencijalnih pitanja građana, bezobrazna krčmljenja budžeta,…! Socioekonomske prilike na području USK-a, a posebno u tri općine Bužim, Cazin, Velika Kladuša su više nego nepovoljne kako u odnosu na beha prosjek tako i bliže okruženje. Po socioekonomskim pokazateljima USK je na ljestvici od 10 kantona FBiH na predzadnjem mjestu koncem 2021. godina, a pamtimo kada je bio među prvih pet kantona. Najsjeverozapadnije općine Bužim i Velika Kladuša vidno nazaduju dok grad Cazin uspjeva ostvarivati zapažena napredovanja.

Na području navedenih općina postoje prirodni i izgrađeni resursi čijom aktivizacijom je moguće u dogledno vrijeme (dvije do tri godine) bitnije poboljšati socioekonkmske pokazatelje koji su ključni elementi perspektivnije budućnosti. Međutim, u aktuelnoj Strategiji razvoja USK-a 2021.-2027. nema naznaka da će neki od postojećih resursa biti problematizirani sa ciljem operacionalizacije ostvarenja!

Preporuke kandidatima za Skupštinu USK-a sa područja Bužima, Cazina i Velike Kladuše

kladuška književnica Fatima Nuhanović (1975) u svojoj zbirci priča „Oko iz cipele“ (Cazin, 2022.) ljude grupira u tri skupine (one koje poznaješ a volio bi da ih nikad nisi upoznao,  one koje sa dragosti imaš uz sebe i one koje si tek sreo-upoznao i žao ti što se to nije dogodilo ranije) što može biti poučno biračima oko poznavanja kandidata sa izbornih lista, ali i za međusobna poznavanja samih kandidata!

Prva preporuka jeste da dobro upoznaju institucionalna akta u svim formama zakonodavnih tijela koji su pripremljena i usvajana u skladu sa procedurama pod uslovom da su usklađeni sa europskom pravnom stečevinom, s jedne strane i strateški dokumenti USK-a (Prostorno planski dokumenti, Strategije razvoja, kulture,…), s’ druge strane, a sve iz „vizura“ navedenih lokalnih zajednica.

USK kao administrativno formalnu formu – oblik strateški treba posmatrati kao „prelaznu formu“ koju treba postepeno deinstutucionalizirati prenosom nadležnosti na općine i Državu!

Važeći Prostorno planski dokumenti USK-a (Prostorni plan,…)  sa pozicije navedenih općina je nepotpun, neprecizan,… kada su u pitanju putne komunikacije: granični prelazi (Pašin potok, Maljevac, Plazikur) prema jugu (Cazin-Bihać) i prema jugoistoku (Vrnograč – Bužim – Otoka). Nužno je inicirati izgradnju još jednog graničnog prelaza, mikrolokacije oko ušća Glinice u rijeku Glinu!

Eventualni dovršetak postojeće „zaobilaznice“ preko Drmaljeva je diskutabilan, problematičan,… iz prostog razloga što u svakoj varijanti izlazi u najgušće naselje (dolina Kladušnice – Polje).

Uputno je aproksamativno „elaborirati“ novu zapadnu varijantu kao brzu cestu (Granični prelaz Maljevac preko Zagrada prema jugu) u sklopu najavljene izgradnje brze ceste Bihać – Cazin – Velika Kladuša – granica RH.

Postojeću putnu komunikaciju prema jugoistoku (Vrnograč – Bužim – Otoka) nužno je ambicioznije modernizovati – rekonstruirati tako da se za 100-njak minuta komforne vožnje autom može stići od Kladuše do Prijedora. Na području Velike Kladuše i na području Bužima treba na više mjesta izvesti ambicioznije fragmantarne zahvate čime povećati propusnu moć većim i sigurnijim brzinama vožnje.

Važeću Strategiju razvoja 2021. – 2027. (Sl. glasnik br. 35 od 31. 12. 2021.) treba dopuniti-konkretizirati prvi strateški cilj (str. 35) tako da se obrazuju tri javno – privatne korporacije: Mesni kombinat „Cazinska krajina“ sa sjedištem u Pjanićima; Kontinentalna rivijera „Banja Gata“ – bansko rekreativno sportska djelatnost sa sjedištem u Gati i „Energetski kombinat“ na bazi termalne vode, biomase, biogasa,… sa sjedištem u Polju (postojeća nedovršena kotlovnica).

Neke od navedenih stavki već su obrađivane u formi studija, npr. Studija o razvoju turizma na području USK-a iz 1998. godine i/ili Elaborat o promjeni pasminskog sastva govedarstva iz 2019. godine,… Navedene resurse je moguće veoma brzo elaborirati sa ciljem problematiziranja – tematiziranja u vidu konkretnih „podloga“ za konkretne odluke.

Ako birači Bužima, Cazina, Velike Kladuše zbilja žele bolji standard života, svjetliju budućnost, pravednije i naprednije društvo općenito eto im 02. oktobra, eto im biračkih listića pa neka dobro razmisle koga zaokružiti!

Velika Kladuša, 22. septembra 2022. ramoh45.07@hotmail.com