Dvadesetak godina po okončanju Drugog svjetskog rata Velika Kladuša sa statusom izrazito nerazvijene općine (1965-tih) već je uznapredovala u „osmišljavanju“ daljnjeg razvoja formirajući svoje „nosioce razvoja“ shodno općim i lokalnim (ne)prilikama. Iz „sehare“ svoje riznice zainteresovane podsjećam vjerodostojnim publikacijama kako se to odvijalo neposredno prije 1970-tih.
Pomoću monografije „Velika Kladuša kroz stoljeća“ (Rijeka, 1987), knjige „Velika kladuša na razmeđu 20. i 21. stoljeća“ (Cazin, 2021) i korespodentnih publikacija zaintersovani mogu formirati predodžbu, napisati esej,… o nastanku i nestanku „klasičnog rudarstva“ na području Velike Kladuše. Ovaj prilog datira iz 1968/69. godine!
U vrijeme nastajanja priloženog teksta Trgokrajina je već bila predodređena za integraciju sa Zemoljoradničkom zadrugom.
O tome zorno svjedoči zadnja rečenica: „Ne gubi se iz vida…“! Još je pri pameti manji broj Kladuščana koji bi mogao vjerodostojno svjedočiti kako je ta integracija pripremljena i uspjela tek u drugom referendumu za čije rezultate se govorkalo da su „našteliti“!
Ova izvorna publikacija donekle korigira neke dosadašnje tekstove koji su se pojavljivali u (ne)laičkoj javnosti.
Nepobitna je istina da su dva integrirana privredna subjekta (Zadruga i Trgokrajina) izgradila Robnu kuću koja je svečano otvorena za Dan republike, 29. novembar 1971. godine i prvu peradarsku farmu u Drmaljevu!
Prema prezentovanom asortimanu i drugim izvorima priloženi tekst potječe iz 1968/69. godine. Na organizovanoj izložbi povodom Dana oslobođenja Velike Kladuše (februar 2021.) prezentovano je slikama, tekstovima,… nastanak i razvoj industrijalizacije Velike Kladuše.
Ova analiza potječe iz 1983. godine, a pripremljena je kao „podloga“ priprema srednjoročnog plana razvoja 1986/1990. Korištena je i kao „dokumenat“ pri „sudaru unutar kladuške ljevice 1986. godine“!
Pored navedenih preduzeća značajni nosioci razvoja do 1990-tih bile su radne organizacije: Agrokomerc, Grupex, Kladušnica, Komunalno,… Koga interesuje personalni sastav poslovodnih odbora, osoba sa posebnim ovlaštenjima, nosioca funkcija,… eno mu knjige „Velika Kladuša na razmeđu 20. i 21. stoljeća“!
Tko je sve pomagao Abdiću u sunovratima poslije 1990-tih i ili kako su nestajali bivši nosioci razvoja
Nema nikakvih sumnji da je Velika Kladuša okončanje jednopartijskog sistema novembarskim izborima 1990. „uknjižila“ solidnu zaostavštvinu u svim pojavnim oblicima. Koga interesuju detalji eno mu već navedenih knjiga uključivo i Almanah Velike Kladuše za 2021. godinu. Prema socioekonomskim performansama Velika Kladuša koncem 1990-tih bila je najsličnija općini Tešanj! Koncem 2021. na ljestvici od 79 općina FBiH Tešanj je na 14. mjestu sa oko 14 hiljada zaposlenih, a Velika Kladuša na 61. mjestu sa nepunih pet hiljada zaposlenih!
„Zasluge“ za ovakvo sramotno stanje, toksičan ambijent, neadekvatna reagovanja na izazove,… pripadaju narodnim izabranicima koji su primali apanaže po osnovu pozicija koje su imali, fukcionerima političkih stranaka, osobama sa posebnim ovlaštenjima, Kladuščanima u skupštinama i nadzornim odborima,… Kako su nestali bivši nosioci razvoja Velike Kladuše detaljnije bi mogli pokušati objasniti: Fikret Abdić, Ejub Alagić, Husein Delić, Ismet Hušidić, Šefik Štulanović, Šemso Husić, Mujo Milak, Nijaz Veladžić, Rifat Dolić, Haseba Miljković-Mokni, Irfan Redžić, Esad Šabanagić, Ćamil Keserović, Ibrahim Filipović, Enes Selimović, Fadil Bihorac,…
Ovaj tekst završavam nešto literarnijim dojmovima nakon subotnje večernje šetnje čarobnom Čaršijom. Čaršija je puna dijaspore, a gdje su oni tu su i novci! Muzika privlači ljude da sjednu i započnu uživanje pod okupacjom svježine koja dopire iz pravca Petrove gore. Kako noć odmiče tako svježina hladi tijela i misli. Sve poprima odlike dobrodušnosti, osim ako niste previše mladi pa vam prevrela krv kola neiživljenim venama koje premrežuju uglavnom malo gojaznije tijelo! Nadolazeća noć će biti slična prethodnim jer se u svim noćima uglavnom dešavaju iste stvari! Ako vam je ovih zadnjih par rečenica bar malo olakšalo memoriju prošlih mahom bespotrebnih rekvizita lakše ćemo se nositi sa nostalgijom koja nas potiho pritišće!
Radimo za sebe i zavičaj. Budimo bolja čeljad, poštujmo se, volimo se…?
Velika Čaršija, 31.07.2022. ramoh45.07@hotmail.com