Prema grubim procjenama oko polovice kladuške aktuelne populacije starije od 30-tak godina (cca oko 15 hiljada) može se dobro sjećati bivšeg sistema na kladuškom tlu. Vjerovatno oko tri četvrtine punoljetnih Kladuščana (oko 30-tak hiljada) mogao bi znati (bilo iz sopstvenog sjećanja, bilo iz publicistike,…) kako je devetog novembra 1989. počela „sezona“ rušenja spomenika u Europi. Tog datuma ojađeni građani Istočne-Ost Njemačke počeli su čekičima, macolama,… razbijati-rušiti berlinski zid. Šta i kako se dalje odvijalo sa ostalim socijalističkim državama piše u knjigama. Uglavnom, spomenici Lenjinu, Marxu, Engelsu od Baltika do Bugarske brzo su „nestajali“. U bivšoj Yugi i njenim federalnim jedinicama žrtve čekića, macola,… bili su partizanski spomenici, grobnička obilježja na području Bosanske Bojne,… Nekako u tim vrtlozima 1994/95 nestala je spomen ploča polaznicima Prvog partizanskog učiteljskog kursa sa zgrade stare škole u naselju Grahovo-Barake. Velika Kladuša je navodno prepuna „antifašista“, ali nikako da se navedena spomen ploča kao reprint izdanje ponovo postavi u istom naselju na zgradi postojeće škole „Sead Ćehić“!
Danas, sredinom 2020., oko 28 hiljada punoljetnih Kladuščana može uživo pratiti šta se događa sa spomeničkim obilježjima na Zapadu. Spontani, pučki bijes aktivističkog „urbanizma“ srušio je spomenike u Britaniji (Bristol,…), Americi (Richmond-Virginija, New York, Atlanta,…), Belgija (Brisel,…). Tako npr. u Bristolu je srušen spomenik Edwardu Colstonu (1636.-1721.), političaru, dobrotvoru, donatoru koji je gradio škole, javne zgrade, ubožnice,… Razlog rušenja jeste spoznaja da novac kojim je navedeno i drugo izgrađeno potječe iz zarada na najsramotniji način (trgovina robljem,…). Između „elaboracija“ odbirem Belgiju koja mi se najviše doima sa naslovom ovog priloga i kladuškim (ne)prilikama. Naime, u Belgiji je nasilnička prosvjedovna svetinja nasrnula na kip kralja Leopalda II (1835.-1909.) koji je „preporodio“ Belgiju tokom svoje vladavine od 34 godine (obavezno osnovno školstvo, zabrana dječijeg rada, uveo višestranački parlamentarizam, osnažio sindikate,…). Istodobno je Leopald II bio vlasnik kolonije Kongo i provodio neviđenu eksplotaciju.
Krajem osamdesetih godina minulog stoljeća svoje spomenike rušili su građani istočne Europe, a danas svoje spomenike ruše građani europskog Zapada, Amerike,… Teritoriji Istoka i Zapada postaju prostori konfliktnih sjećanja. U Velikoj Kladuši vrijeme do polovine 1984. godine i vrijeme poslije su vremena konfliktnih sjećanja.
S’ Fikretom Abdićem je problem što su i argumenti njegovih vatrenih pristalica kao i argumenti njegovih hejtera/najokorjelih protivnika, potpuno tačni. Obje skupine Kladuščana nastoje postići monopol na sjećanja, na svoje istine! Je li Fikret Abdić potječe iz poznate partizanske antifašističke familije. Nesumnjivo jest! Je li se Fikret Abdić potpuno oglušava o inicijative oko obnove spomen ploče polaznicima Partizanskog učiteljskog krusa? Nesumnjivo jest! Je li Fikret Abdić dobro „potegao“ da Velika Kladuša iz statusa nedovoljno razvijenih općina (1945.-1979.) dostigne nivo nedovoljno razvijene modernije Čaršije? Nedvojbeno jest! Je li Fikret Abdić polovinom 1984. „okrenuo leđa“ Partiji i Državi koja mu je omogućila da ostvaruje svoju kreativnost? Jamačno jest! Je li Fikret Abdić za financijske skandale 1989. osuđen na 4,5 godine zatvora i da presuda bihaćkog suda nikad nije postala prvosnažna? Opće poznato! Je li Fikret Abdić veoma zaslužan za primjernu zaostavštinu jednopartijskog sistema (kako onu materijalno financijsko, tako i onu duhovno toksičnu)? Jeste! Je li Fikret Abdić za izuzetnu motiviranost za društveno ekonomski razvoj u jednopartijskom sistemu dobio sve nagrade i priznanja? Dokumentovano jeste!
Je li Fikret Abdić prvi u Velikoj Kladuši svojom vladavinom 1980.-1987. uveo korupciju i klijentalizam? Pretežno jeste! Je li na prvim višestranačkim demokratskim izborima 18.11.1990. kao kandidat SDA dobio najviše glasova za Predsjedništvo SRBiH? Jeste! Jesu li 16.11.1992. održani lokalni izbori SDA Velike Kladuše. Jesu! Je li Abdić izabran u Izvršni odbor? Nije! Je li Fikret Abdić prve decenije ovog stoljeća prvomoćno osuđen za teške povrede Ženevskih konvencija na 15 godina zatvora? Jeste! Je su li Fikretu Abdiću tokom tamnovanja u Pulskom zatvoru priređivane rođendanske ceremonije? Jesu! Je li sve ne transparentno financirano? Jeste! Mogli bi nastaviti sa postavljanjem pitanja i odgovora sve do 18. juna 2020. kada je Fikret Abdić po treći put uhapšen kao ovlaštena-izabrana osoba sklona (ne)poštivanju reda i zakona! Respektabilnom broju Kladuščana (oko devet hiljada) ne pomaže „fact-checking“, ni Tefteri, ni… Ipak, dolazi vrijeme kada sve veći broj Kladuščana mijenja mišljenja, vidi svojim očima, osjeća na standardu života u odnosu na druge iz okoline, trpe povrede ljudskih prava, osjeća nepravde, susreće se sa činjenicama koje nedvojbeno potvrđuju nazadovanje Velike Kladuše!
Veoma primjetan problem brojnim Kladuščanima jesu deficiti oko percepcija i implementacija temeljnih vrijednosti (pravednost, jednakost,…). Poseban problem Kladuščana oko Fikreta Abdića jeste što demokratija, procedure, civilno društvo traži da ne zaboravimo naše bivše greške (npr. nebrojena aplaudiranja glupostima, budalaštinama Fikreta Abdića,…), bivše zablude (npr. kako smo vlasnici Agrokomerca 53% kada su svi „nivoi“ utvrdili da to ne može biti toliko), čak i bivše sramote (npr. kako smo pljačkali jedni druge da bi udovoljili Abdićevim nestašlucima,…),… Došlo je vrijeme kada je izrazito potrebna reevaluacija, ponovno vredovanje, Abdićeva ukupnog doprinosa napredovanju i nazadovanju Velike Kladuše tokom posljednih 50-ak godina njegove dominacije nad svim i svačim! Predizborno vrijeme je pravi trenutak!
Istine o nečasnim radnjama u bajkovitoj Čaršiji postaju sve jasnije
Predhodni broj Teftera (432) je nakon 20-tak sati stavljanja na portal imao preko 4.200 posjeta, preko 200 „komentara“, preko… Svima poručujem neka nastave čitati Teftere, možda štogod i dokuče?
Je li Fikret Abdić voljom oko devet hiljada Kladušačana (oko 48% birača) oktobra 2016. izabran za načelnika? Nesporno jeste! Je li položio zakletvu? Jeste! Je li mandat počeo obećavajuće (Izvještaj o zatečenom stanju, brojni susreti i razgovori sa nekim odabranim ključnim faktorima kladuškog drutšva, je li inicirao „Javnu kuhinju,…)? Jeste! Je li predložio reviziju Strategije razvoja 2014.-2023.? Nije! Je li samoinicijativno odbarao „smjer“ razvoja preko „Komunalija“? Jeste! Je li ignorisao, omalovažavao Općinsko vijeće? Jeste! Je li sam proglašavao budžete? Jeste! Je li krčmio budžetska sredstva po sopstvenoj procjeni? Uglavnom jeste! Je li ignorisao vjećnička pitanja, inicijative građana,…? Pretežno jeste! Je li upoznat sa revizorskim izvještaje o izvršenju budžeta za 2018.? Upitno jeste! Je li budžetskim sredstvima poticao nelojalnu konkurenciju? Očevidno jeste! Mogli bi nastaviti sa pitanjima i odgovorima iz perioda 2017.-2019. unedogled!
Beha „Oslobođenje“ 29. juna objavljuje „Uspon i iskušenje Tužilaštva USK-a“ u kojem Fahrudin Bender piše o svjesnosti glavne tužiteljice Fadile Amadžić o postignutim rezultatima u borbi protiv korupcije. Tužiteljica Fadila posebno ističe: „Sretna sam što trenutno imamo manju, relativno mladu grupu tužilaca koji pokazuju izuzetnu snagu i volju da beskompromisno rade na predmetima korupcije“. Posebno ističe da na posljednjem predmetu koji se vezuje za Fikreta Abdića radi njih devetero. Nije li ovo Tužilaštvo hapsilo tri načelnika Bihaća, inspektore, tužioce,…? Istog dana u večernjem dnevniku RTV USK-a objavila je opširniji prilog iz Velike Kladuše u kojem par Kladuščana iznose svoja zapažanja-doživljaje sa kladuškom „građevinskom mafijom“, iznuđivanjem novaca, ucjenama, oklijevanjima,… Tko god želi može otvoriti službenu web stranicu Općine-Službeni glasnici i tamo pronaći nebrojeno „sporazuma“ oko plaćanja raznih usluga do iznosa od 6.000 KM.
Zainteresovani Kladuščani mogu primjetiti da se zadnjih par godina učahurena Velika Kladuša sve više spominje u medijima zbog suprostavljanja neprvadama, neradu represivnog aparata (tužilaštava, sudova,…), korupcije,… Sjetimo se hapšenja direktora Agrokomerca (Ermina Mujića,…)! Kladuški preduzetnik Nermin Alešević od 2017. pokušava razotkrivanje kriminala i korpucije (afera „potkivač“,…). Prvog jula mogli smo saznati preko medija da „kreće“ druga kladuška „mreža“ u kojoj se za sada spominje Adnan Terzić, a vidjećemo koji su Kladuščani upleteni. Čaršija nagađa da se radi o štulanovićima, redžićima,… U pitanju je „nestanak“ Grupexa, dupli zemljišno-knjižni izvadci, pokušaji uzurpacije dijela imovine uspješnog preduzetnika!
Ove akcije tužilaštava Kladuščani trebaju iskoristiti u razotkrivanju i razobličavanju kriminalno koruptivnih radnji kojima ih državni službenici i njihovi hejteri perušaju, gule, otimaju novce! Nije li vakat da se otvaraju i „teža pitanja“ kladuške recentne povijesti vezana za privatizacijske otimačine, ratne i poratne pljačke izbjeglica, ratno profiterstvo,…? Hajmo početi sa objavljivanjem spiskova Kladuščana koji su bili članovi upravljačko-rukovodnih organa u institucijama državnih preduzeća (npr. Agrokomerca,…), tko u organima Agencije za privatizaciju USK-a, tko su kladuški „pravnici“ koji su sređivali „papire“ i podebljali svoje račune globeći kladušku raju,…
Članovima familija uhapšenih tokom Afere ’87. Abdić je savjetovao: „U Hrvatskoj ima dobrih advokata, angažirajte ih i branite se“!
U zadnjih 30-tak godina stotine Kladuščana učestvovalo je u brojnim sudskim procesima. Neka svjedočenja su publikovana. Dobro bi bilo da se provjeri tko je lažuckao, a tko istinu svjedočio? Od medija smo saznali da su neki pritvorenici u aktualnoj koruptivnoj hobotnici „Mreža“ već priznali „krivicu“!
Etatističke tehnobirokratske uzurpacije raspolaganja sa društvenom imovinom u preduzeću Agrokomerc 1984/87., omalovažavanja demokratskih procedura, očite nezakonitosti tolerisane sa svih strana, blagonaklonost iz koristoljublja,… su zasjenila brojna pozitivna dostignuća kladuškog društva tokom jednopartijskog sistema. Brojna prisvajanja mimo rezultata rada koja je etatistička skupina od 100-njak Kladuščana prakticirala u navedenom periodu doprinilo je formiranju nakaradnog podaničkog mentaliteta sa dugoročnim posljedicama! (Završni citat iz summaria perioda 1945.-1990.)!
By the way: Prema podacima JU Služba zapošljavanja USK-a zaposlenost na području Velike Kladuše 30.04.2020. iznosila je 4.481 što je manje za 745 radnika u odnosu na stanje 31.12.2019.! Stanje nezaposlenih 6.967 što je manje za 295 u odnosu na stanje 31.12.2019.! Čuvajmo sebe, druge i ljudskost! Covid-19 ne bira!
Velika Kladuša, 04.07.2020. ramoh45.07@hotmail.com