Dnevnik iz obruča nevidljivog ubice (2)

Koncem 2019. gotovo sve globalno, kontinentalno, (sub)regionalno,… relevantne agencije-institucije (Svjetska banka-WB, Međunarodni monetarni fond-MMF, Organization for Economic Coopretion  and Development-OECD, UNDP, UN,…) publikovaale su svoje „Outlookove/izglede-projekcije,…“ svijeta za godinu koja predstoji i narednu deceniju (2021.-2030.) koju projektuju kao „obećavajuću“ za dominaciju globalizacije, neoliberalizma,… Uglavnom, svi redom koji se bave analizama i pojektovanjem budućih tendecija svijet su 2020. vidjeli kao ugodno mjesto razvoja svega i svačega sa različitim pogledima na društveno političke, demografske, gospodarstvene, zdravstvene i druge (ne)prilike u pojedinim regijama, zemljama,… Svi su manifestirali optimizam sa različitim pokrićima sa fokusom na sve vrste potrošnje, pa i one na kredit-povjerenje.

Već koncem januara 2020. iste agencije-institucije najavile su svoje korekcije „outlookova“. Prvu službenu revidiranu korekciju objavila je OECD: umjesto predviđenih 2,9% svjetska ekonomija će vjerovatno 2020. rasti upola manje (1,5%). Male nezavisne konzultantske agencije su svoja predviđanja rasta svjetske ekonomije procjenilee ispod 1% rasta BDP. Nešto veća zabrinutost poklonjena je proglašenju epidemije coronavirusa od Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) nazvanog Covid-19 koncem januara 2020. Proglašenje epidemije popraćeno je korigovanom stopom smrtnosti od 1% na 3,4 posto.

Virusi, pranja ruku, epidemije, pandemije, Covid-19

Dostupni izvori o nastanku-otkriću virusa (metabolički neaktivne i zarazne čestice) daju mogućnosti opširnih elaboracija. O samom nastanku-postanku virusa ima različitih vremena, ali to za ovaj prilog nema posebnu relevanciju. Tako npr. beha magazin „Dani“ (izdanje 01.03.2020. str. 52) daje mogućnost da zainteresovani bolje upoznaju geneze virusa, gripa,… (O epidemijama gripe ima izvještaja iz 1510.,Virus gripe izoliran 1933.,..). Ipak, na postojanje virusa prvi je upozorio ruski biolog-botaničar Dimitrije Josifović Ivanovski (1864.-1920.) davne 1892. Ostalo je povijest.

Navikavanja na važnost redovitog pranja ruku imaju dugu povijest. Higijensko pranje ruku spominje se i u religijskim knjigama. Velika zasluga o promovisanju važnosti pranja ruku u medicini pripisuje se ginekologu Philippu Semmelweisu (1818.-1885.). Ovaj mađarski ginekolog službovao je u više europskih metropola (Pariz, Beč,…), bio je stavljan na stub srama zbog svojih nastojanja da se pranje ruku uvede u obavezne protokole. Napisao je 1861. vrijednu knjigu „Etiologija, koncept i prevencija babinje sepse“ u vrijeme kada je 5 do 12% porodilja umiralo odmah nakon poroda!

Higijensko pranje ruku usavršeno je tokom druge polovine minulog stoljeća u 11 „poteza-zahvata“ u trajanju od 20-60 secundi i institucionalizirana kao obavezna „mjera predostrožnosti“ u mnogim industrijama (farmaceutska, prehrambena,…). Ovdje je uputno napomenuti daje Saniteks u početnom periodu finalnog pakovanja gaze i proizvoda od gaze (1965/66) imao sistematizovano i popunjeno radno mjesto higijeničara! Vjerujem da ima još koja desetina bivših zaposlenika koji se dobro sjećaju tog vakta.

Sa epidemijama (grč. riječ: nad-iznad,…) kao iznenadnim povećanjem slučajeva neke zarazne bolesti kod ljudske populacije ili na određenom prostoru čovječanstvo ima bogata iskustva. O zaraznim bolestima na kladuškom tlu novijeg doba imamo vrijedna saznanja u knjigama prof. dr. Sulejmana Kendića (1952). Malo je čudnovato da u publikacijama koje se bave Kladušom nije bar napomenuta epidemija hepatitisa-žutice koja je harala ovim prostorima 1966/67. I danas postoje nebrojeni Kladuščani koji su prebolovali žuticu i dobro se sjećaju tog perioda. Autor ovog priloga srećom nije bio zahvaćen žuticom iako je radio u epicentru gdje se pojavio virus ove zloćudne bolesti. Među Kladuščanima su tada bile na cijeni kokoši žutih nogu za koje se pričalo da su najbolja vakcina protiv žutice!

Epidemiju žutice u Velikoj Kladuši 1966/67. snažno smo koristili za poboljšanje općih higijenskih navika među kojima je pranje ruku sine qou non!

Kako i odakle je krenuo Covid-19

Polovinom oktobra 2019. u nekoj od bezbroj svjetskih vukojebina održana je simultana vježba nekog nedvidljvog virusa-tihog ubice za kojeg još nema efikasnog cjepiva koji će uzdrmati svemoćno čovječanstvo širom planete. U poplavi medijskih vijesti kojima se javnost bombarduje svakog časa ova je ostala skoro nezapažena. Koncem decembra 2019. mediji su javili da se u jednoj (Hubei) od 33 pokrajine treće-četvrte države po površini (9,6 mil.kv.km) i prvoj po ljudskoj populaciji (1,3 milijarde od ukupno oko sedamipo milijardi svjetske populacije) Kini pojavio neki „đavo-šejtan“ kojeg nazivaju koronavirus, Covid-19. Na virus je prvi ukazao kineski oftamolog Li Wenliang koji je zbog skretanja pažnje na nešto novo imao neugodnosti sa režimom. Činjenica da je isti preminuo sedmog februara 2020. od Covida-19 daje naslutiti da ni sam nije bio dovoljno oprezan i svjestan opasnosti od virusa na kojeg je ukazao. Prva žrtva Covida-19 evidentirana je u Kini drugog februara 2020. Mediji javljaju da je jednog lijepog dana jedna žena na pijaci u gradu Wuhanu kupila šišmiša kojeg je valjda pojela i tako dobila misterioznu bolest. Ispijajući kafu sa prijateljicama više puta je kihala i tako od jedne na druge virus se proširi. Tako pijaca postane rasadnik ovog nevidljivog ubice od slijepog šišmiša koji se rijetko primjećuje na širim geografskim prostorima. Na tržnicama se prometuje svašta pa i različite životinje (suhozemne, morske,…) i-ili njihovim ostacima u prilično sumnjivim higijenskim uvjetima. Tako je Wuhan sa poznatim geografskim koordinatama (29 stupnjeva 58′- 31 stupanj i 22′ N odnosno 113 stupnjeva 41′ – 115 stupnjeva i 5′ E) i oko 4,5 mil. stanovnika sa identifikovanim simptomom do tada rijetkog virusa za kojeg će prva službena dijagnoza biti javnosti saopćena 31.12.2019. Zašto baš tada ostaje da nagađamo! Malo je tko koncem 2019. slutio da će tada malo poznati sveučilišni grad čiji je University 2017. bio na četvrtom mjestu od 204 sveučilišta najmnogoljudnije države planete postati mainstrem svijeta narednih par mjeseci. Kasnije ćemo doznati kako su i mnogi Europejci poželili diplome grada na površini  8,5 hiljada kv.km i više od 200 jezera na Han-Riveru. U prvih pet dana 2020. coronavirus se pojavio u Južnoj Koreji, Tajlandu, Japanu, Singapuru, Iranu,… Statistika zaraženih osoba se tokom januara i februara strelovito povećavala, a zabrinutost i strahovanja počela zahvatati  sve veći broj osoba.

Razvoj i napredovanje coronavirusa u Kini tokom januara 2020. pratili su dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i 30.01.2020. proglasili opću međunarodnu hitnu intervenciju. Kad se počeo pojavljivati sve veći broj slučajeva coronavirusa van Kine odnosno Azije 11. marta 2020. proglašena je pandemija (širenje infekcijskih bolesti kontinentalnih razmjera).

O vremenu, mjestu,… pojave coronavirusa u Europi možemo saznati iz više izvora. Prilično logična i pouzdana verija vezana je za proslavu Kineske Nove godine 2020. Opće je poznato da Kina nema fiksan datum već varira svake godine. Najčešće počinje dolaskom mladog mjeseca koncem januara, a završava koncem februara pojavom punog mjeseca. Elem, sve se posložilo da Nova godina 2020. počinje 25. januara, a nebrojeno ljudi iz cijelog svijeta pohrlilo da se dobro i jeftino provede. Coronavirus se za 20-tak dana januara 2020. dobro proširio gradom od 4,5 mil stanovnika i šire. Vlasti su vrlo brzo reducirale proslavu Nove godine i Wuhan stavile u karanten, ali su već do tada brojni gosti iz drugih dijelova svijeta zaraženi coronavirusom. Da je vrag odnio šalu potvrdili su medijski izvještaji sa svih strana među kojima je posebnu pažnju privukla izgradnja suvremena bolnice od 1.000 kreveta za samo 10-tak dana. U Europi se virus Covid-19 prvi pojavio u sjevernoj Italiji. Masovniji slučajevi simptoma pojavili su se posije jedne nogometne utakmice u Milanu 17.02.2020. Prvi ecidentirani slučaj u Zagrebu datira od 25.02, a u Banja Luci od 05.03.2020.

Prema opće raširenim i poznatim vjerodostojnim informacijama koncem marta 2020. najbolje rezultate u borbi protiv coronavirusa Covid-19 ostvarila je Južna Koreja. Prema pisanju Jutarnjeg lista od 28.03.2020. vrhunac zaraženih u Južnoj Koreji zabilježen je 29.02.2020. od 909 novih slučajeva, a nepun mjesec kasnije samo 91. Njihove lekcije su: brzo djelovanje, rašireno testiranje, utvrđivanje bliskih kontakata zaraženih i ključna mjera-potpora građana! Efikasnot raširenog testiranja, prema istom izvoru, potvrđuju podaci o broju testiranih na milion stanovnika: Južna Koreja 6.148, Australija 4.473, Italija 3.496,  Britanija 959, SAD 313, Hrvatska 776,…

Da li je Covid-19 protutnjio Čaršijom sedmog marta 2020.

Sedmog na osmi mart 2020. autobus Touirng Eurolines je protutnjao u kasnim satima kroz Čaršiju, navodno, i  ostavio dva putnika. Poslije će mediji javiti da je tim autobusom u Bihać iz Munchena (685 Km i cijena jednosmjerne karte oko 90 KM) doputovala žena srednje dobi za koju će se kasnije ustanoviti da je pozitivna na Covid-19. Osoba koja je prva donijela Covid-19 na područje Kantona je lakši slučaj, tvrdi epidemolog Zerina Mulabić. Desetak dana kasnije (18.03.2020.) Krizni štab USK-a proširuje zadatke Ministartstvu unutrašnjih poslova da se hitno krene u potragu za ostalim putnicima iz navedenog autobusa.

U subotu, sedmog marta bio sam kod pumologa u Bihaću. Naime, rendgen simak pluća iz novembra 2019. već drugi put registruje „sjenu“ pa je osobni ljekar preporučio odlazak kod specijaliste. Okolnosti su diktirale da to obavim u Bihaću. Poslije temeljitog preslušavanja pluća i utješnih riječi pumologa odlazim u  Hotel Park na ručak sa prijateljem. Juha, salata, kuhano jelo, bočica kisele vode, sve skromnih 18 KM za obojicu! Dvanestog marta povlačim se u (samo)izolaciju i zajedno sa „silom nečistom“ formiramo Krizni stožer!

Početkom druge polovine marta 2020. telefonom pozivam kladuškog preduzetnika koji se bavi proizvodnjom proizvoda koji „jačaju imunitet“, posebno pluća. Interesujem se kako se odvija biznis, a on drvlje i kamenje na vlast, zabrane,… Kad se malo „ispraznio“ pitam da li se Covid-19 možda ušuljao u Čaršiju? Ne, ne, samouvjereno tvrdi biznismen koji zapošljava 40-tak radnika i nastavlja: -Ovdje je već sve toliko toksično da nema više mjesta nikakvom virusu. Ako bi slučajno Covid-19 i nabasao na nekog od ovih naših jalija ne bi mu mogao ništa. Ovaj bi to „prebobao“ bez medicinske intervencije. Našima samo malj i čakija mogu naškoditi!

By the Way/usput, koga interesuje: U „butici“ iza brave na adresi N. Pozderca epidomološka situacija je zadovoljavajuća. „Sila nečista“ obavlja najnužniju logistiku. Dnevni list Oslobođenje se stanjio. Dolaze dva primjerka u kiosk kod Gradske džamije. U robnoj kući je sve više polica (polu)prazno! Slijedi nastavak?

Stay Home! Čuvajte zdravlje i ljudskost!

Iz obruča sablasne Čaršije, početak aprila 2020.   Ramoh45.07.@hotmail.com