Kladuščani između amnezije i nostalgije (4)
Nema dvojbe da izborna godina ima stanovitu važnost za opće dobro stanovništva u smislu poboljšanja općeg ambijenta i povećanja kvalitete življenja. Nivo značenja izbora je u koleracijskoj povezanosti nivoa vlasti, konkretnih (ne)prilika, standarda života, razvijenosti civilnog društva, demokratskih tradicija i usvojenih standarda, percepcija temeljnih vrijednosti,… Nekoliko narednih brojeva Teftera namjenjeno je izbornoj godini raznim osvrtima s globalnog i lokalnog aspekta sa ciljem ponude osvješćivanja birača u smislu kako je prvi korak općeg poboljšanja demokratski izbor kompetentne i odgovorne lokalne vlasti i njena kontrola s jedne strane i općeg „stava okruženja“ sadržanog u sintagmi „pomozimo si sami pa će nam i drugi pomoći“, s druge strane!
Sve dvojbe su riješene. Žrijebanje završeno, biračke liste su u štampariji. Početkom oktobra 2016. Kladuščani mogu glasati za jednog od četiri kandidata za načelnika općine i birati 28 od najmanje dvije stotine ponuđenih kandidata za vijećnike! Na prethodnim izborima 2012. ponuda je bila šest kandidata za načelnika, a devet subjekata nudilo je 183 kandidata za vijećnike ili 6,5 na jednu stolicu. Sve potrebne detalje zainteresovani mogu pronaći u Biltenima za društvena kretanja (br. 2 i 3). Kod svakih izbora psihologija ima stanovitu važnost, posebno neki njeni pojmovi kao npr. amnezija. U medicinskom smislu amnezija je gubitak pamćenja radi nekih zdravstvenih poremećaja (stresova, šokova, udara u glavu,…). Publicistika koristi isti termin da čitaocima pokuša skrenuti pažnju-nametnuti gubitak pamćenja određenog vremenskog razdoblja i-ili određenog događaja, u kladuškom primjeru najčešće se to odnosi na Bratorat 1993/95. Nasuprot amneziji imamo nostalgiju kao svjevrsnu tugu za nečim što je prošlo-prohujalo, čega nema niti ga može biti. Jadikovanje za nečim što više ne postoji se koristi za samoutješivanje. U publicistici se nastoji selektivnim pamćenjem onog što je dobro, milo za slušati, maksimalno pojačati maštanjima fokusiranim pretežno na dobre stvari. Iz ovog područja Kladuščanima je omiljena tema „zlatno doba“ vakat (1975-1987) kada se rahat živilo, kada je sve (posao, plaća, topli obrok-najmanje tri vrste, prevoz, krediti, stipendije, bolovanja koliko hoćeš, ljetovanje na moru,…) bilo ili moralo biti obezbjeđeno. Nama u dijaspori nostalgija za zavičajem je rana koja ne zarasta! Onda je nametnut (Europska zajednica, Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond), Novi ekonomski poredak-globalizacija (1990/91.) koji beha poglavice i izabranike nije interesovao. Njihova preokupacija (SDA, SDS, HDZ) bila su ustavnopravni položaj BiH i pravo naroda na samoopredjeljenje. Kako znamo Fikret Abdić-Babo (1939.) kao član Predsjedništva SRBiH (1990-1993.) sa najvećim brojem glasova (1,045.539 ili 166.273 više od Alije Izetbegovića (1926-2003.)) se dobro držao. Preferirao je „gospodarstvo“, ali nije uspio zaokupiti većinu, pa je „izgorio“.
Sjedim sa dva Vrnogračanina i „faćamo „Bosni za karar“. Kažem: Vrnogračani su prvi na ovom prostoru sagradili džamiju (1569. godine), školu (1890.), prva kulturna društva, prvu zemljoradničku zadrugu,… Vjerovatno ste nešto naslijedili od mudrosti koje se stoljećima gomilalo, prenosilo, taložilo,… pa hajde da vas čujem i zapišem vaše procjene predstojećih izbora? Prvi počinje diplomant kladuške gimnazije davne 1966. godine i kaže: –Kladuška prošlost jeste objektivna, ali predodžba-slika te prošlosti nije statična jer nema samo saznajnu već i društvenopolitičku ulogu. Tokom predstojeće kampanje sjećanje na prošlost biće snažno korišteno iz nove sadašnjosti, a perspektivu će nametati najmoćnija stranka. Koji je najmoćniji subjekt na izborima i iz čega crpi moć-utjecaj? -Svjedoci smo na kladuškom tlu kako interesi, klijentalističko jaranstvo, pohlepe veoma brzo i jednostavno nametnu zaborav. Pred nama je datum (02.10.2016) oko kojeg se centrira raspoloženje građana i podstiče volja za ovo ili ono.
Šta će dominirati tokom (pred)izbora 2016.?
Svi subjekti-kandidati (4 kandidata za načelnika, više od dvije stotine kandidata za vjećnike) i njihovi pobočnici (devet pravnih osoba i sijaset fizičkih lica) na oktobarskim izborima imaju svoje priče koje će nastojati utuviti u glave onima kojima to bude moguće, koji boluju od pretjerane amnezije ili su previše nostalgični prema onom što je prohujalo, čega više nema niti ga može biti. Upirati će se na zadnje noge da svoju sliku Kladuše predstave na svoj način, da će ovako jadno i sumorno stanje svojim umijećem preobraziti u samo takvu varošicu za kojom će mnogi čeznuti. Oni će aktuelni „Go To West/idi prema Zapadu“ svojim djelovanjem preokrenuti u „Come Here and Stay/dođi ovdje i ostani“! Kandidati (kako za načelnika, tako i za vijećnike) će kidisati da svoju sliku učine što dopadljivijom, a to se najjeftinije postiže guranjem u zaborav svega što nije milo za čuti i lijepo za vidjeti. Nove generacije Kladuščana vole nove slike, vape za novom slikom kladuške prošlosti jer je novoj budućnosti po njihovoj mjeri potrebna nova prošlost. Znači, ključno je šta se i zašto pamti? Kako su Kladuščani već dokazano poznati po laganom pamćenju i brzom zaboravu, onda kandidatima za narodne izabranike i neće biti teško udovoljiti takvom htjenju-zaboravu. Kako nemam ambicija i ne daj bože zlih namjera da kvarim veselje, ali moram ostati vjeran profesiji i čistom obrazu, za početak ću kazati kako nije „maslo za ramazana“ ni jednog od četiri kandidata za kladuškog načelnika. Svi imaju kitnjaste repove, a glasači trebaju da sami odgonetaju kome i šta mogu progledati kroz prste i dati svoj glas! Dometnuću i to da od četvorice trojica imaju dobre „zasluge“ za nazadovanje Kladuše i ovako zamagljenu prespektivu koja nam se smiješi već desetak godina. U naravi to bi značilo da oni koji im namjeravaju dati povjerenje-glas prethodno malo porazgovaraju sami sa sobom, slože prava pitanja i na osnovu odgovora donesu odluku. Previše su šansi prepustili da bi im se olako povjerovalo! Dok su trojica činili sve da Kladuša nazaduje, onaj koji je rođen 1966. godine u zaseoku od 20-tak kuća koji ni danas nema sigurne pitke vode iz kontrolisanog vodovoda je maksimalno raubovao Kladuščane i „kartao“ s državom sa obilježenim pokerom-sigurnim dobitkom. Za njega bi trebalo pokazati simpatije jer je od ničega stvorio zavidno imanje, ali ga preupitati zašto ranije nije odriješio značajnije „kesu“ i sada nastupio sa neupitnim referencama u koje bi mogao upriti prstom. Ono u što sada upire prstom znamo kako je nastalo, ali onog vakta više nema niti ga može biti! Priče i predmeti kojim nastoji stvoriti svoju sliku Kladuše da bi dobio glasove još uvijek je više zatamljeno nego osvjetljeno!
Sva četiri kandidata za načelnike Kladuše imaju ozbiljnih teškoća sa percepcijama temeljnih vrijednosti (pravednost, jednakost, solidarnost,…), respektabilan deficit demokratskih standarda, podugačke kitnjaste repove,… i treba ih staviti u gusto sito! Ambicioznijim aktivistima-biračima, građanima (ne podanicima-poslušnicima i blećcima) Velike Kladuše i njene dijaspore stoji na raspolaganju Koncept Unaprijedimo Kladušu zajedno s jasnom strukturom i pet Biltena za društvena kretanja, sve kao pripomoć pri donošenju odluke o investiranju za naredne četiri godine. Na konkretna pitanja putem e-maila agrumentovano odgovaram na isti način. Na javno postavljena pitanja putem portala reprezent.ba javno odgovaram. Bujrum! Juli 2016. povodom 42-godišnjice prve javne polarizacije Kladuščana! ramoh45.07@hotmail.com