Kladuška perjanica i prva medijska prezentacija (3)
U vaktu startovanja KSPP (2007/08) kladuška ekonomija je već pokazivala ozbiljne simptome malaksalosti. Broj zaposlenih se smanjivao/lagging (oko 5.092) sa prosječnom plaćom od 571,00 KM, a broj nezaposlenih povećavao/booming (7.132). Budžet se solidno povećao na 7,31 miliona KM, ali je raspodjela bila katastrofalna. Većina Kladušana je već otvoreno pokazivala besperspektivnost i gubitak nade da mogu biti učesnici promjena za bolju budućnost!
Shodno „teoriji marketinga“ (nastanak-rođenje, rast-razvoj, zasićenost, pad) KSPP je 2007. zakoračio u drugu fazu (rast-razvoj) u kojoj se trebao prakticirati „marketing mix“, kolokvijalno nazivan 4P (politika proizvoda, politika cijena, politika promocije, politika prodaje). U stručno vođenim procesima stvaranja pravne osobe (firme, stranke, udruženja,…) osnivači se fokusiraju na „proizvod-usluge“, performanse za tržište. Kako se radi o političkoj Stranci, KSPP, bilo je očekivati kompletiranje političkog programa-profila Stranke, proizvoda za lokalnu agendu, za izbore 2008. Nevjerovatno, ali istinito! Upravo 2007. Centar civilnih inicijativa (www.grozd.ba) u Kladuši je provodio svoja istraživanja sa ciljem mobilizacije građana za nadolazeće lokalne izbore. Kako je već znano navedena anketiranja Kladuščana rezultirala su publikovanjem primjernog promotivnog lista atraktivnog naslova „Lokalna agenda za izbore 2008“. Precizno su detektirana četiri najveća problema u općini Velika Kladuša (nezaposlenost, socijalna i zdravstvena zaštita, nedostatak sadržaja za mlade, loša sigurnosna situacija) o čemu sam detaljnije pisao u Tefteru i ponovio u Bilten br. 5 (31.12.2015). Znači, KSPP je imao perfektne podloge-stavke za svoj politički program i dobre „alate“ za djelovanja, nudio im se besplatan servis! Ovakva pogodnost-šansa je velika rijetkost! Kad vam netko besplatno obezbjedi „predmete rada-sastavnice političkog programa“ i još proizvod promovira na tržištu, za takvo nešto zbilja treba imati ludu sreću! Navedeni period (2007/08) u bajktovitoj Čaršiji obilježen je sa pripremama još najmanje dva strateška dokumenta (Strategija razvoja 2007-2017, Strategija omladinske politike,…). Javnosti nisu bili poznati stavovi, prijedlozi, neslaganja KSPP sa navedenim dokumentima?
Tko je i kako KSPP prvi put medijski prezentovao
Među poznatijim filozofima je svakako i Immaneul Kant (1724-1804) koji se često spominje i citira u bibliografiji. Veoma poznata iz njegovog spisateljskog opusa i često spominjane tri skupine pitanja: šta se mora znati, šta treba činiti i čemu se nadati? Ako u kontekstu navedenih pitanja procjenjujemo prvi medijski nastup KSPP u javnosti onda je neizbježna elementarna upućenost sudionika o poziciji Kladuše u sopstvenoj državi, na listi općina BiH odnosno FBiH, o strateškim pokazateljima razvoja-nazadovanja, o… U januarskom izdanju Cross Atlantica (mjesečnjaka koji je u vlasništvu Đ. Alibegića printan u USA 2002-2012) publikovan je intervju sa Husom Murtićem-Gosinim, član Predsjedništva i prvi portparol friško osnovane KSPP. Intervju je obavio Edis Felić, a naslov je „Vlast u Kladuši je neodgovorna“! Na 20-tak pitanja Gosin je dao odgovore iz kojih se nije moglo isčitati ništa o političkom profilu Stranke, o sistemu vrijednosti, o razlozima nastanka, o načinima kako poboljšati saradnju na strateškim pitanjima, o… Umjesto sa pojašnjenjima razloga osnivanja Stranke i „razračunavanja“ sa negativnim naplavinama DNZ vladavine, intervju je započet sa nečim što više liči „spletkarenjima“ oko povećanja broja članova Predsjedništva, bojazni od dominacije dinastija Sarajlija,…
Malo je čudno kako se autor intervjua i njegov sgovornik brzo saglasili oko ambijenta: „Ukupan poslovni ambijent stvara se najvećim dijelom na nivou države, a ne lokalne samouprave…“. Navedena konstatacija je sasvim tačna obzirom na nadležnosti, ali je isto tako trebalo konstatirati da je država svoje uglavnom uradila kroz institucionalne okvire, retorika jeste važna, ali je velika varijabla,… Dokaz izloženom jeste da je beha ostvarivala skormne pozitivne stope rasta, da je u BiH već tada, dakle 2007., uspješno napredovalo nekoliko općina od kojih je neke međunarodna zajednica preporučivala kao uzor-model! Znači da ambijent države nije prepreka nego je do nas! To nikako ne znači da se sa državnim ambijentom treba zadovoljiti! U sadržaju pitanja, a onda i odgovorima nije naslućivano ubrzano nazadovanje Kladuše-nisu detektirani simptomi koji su na to vjerodostojno ukazivali. O ljudskim pravima i uživanjem građanskih sloboda da nepišem. Kladuščani su se već odavno pomirili da budu satanizirani, diskriminirani, da im njihovi profesori vrše segregaciju i dominiraju u senatu,… U ostalom iz priloga zainteresovani mogu dokompletirati predodžbu o intervju, njegovim dometima, značaju,…
Šta su pouke za aktuelno vodstvo Stranke
Prvo čitanje navedenog intervuja obavio sam u Phoenixu, gradu sa oko 300 sunčanih dana godišnje, februara 2007. Dojmovi su bili pomiješani sa osjećajem tegobe zbog pretežno trivijalnih pitanja i zbrkanih odgovora. Javnosti nije znano da li je u vodstvu Stranke bilo reakcija na intervju? Da li se itko bar malo zabrinuo? Među nama, naturalizovanim Amerima iz Cazinske krajine, bilo je ironičnosti, pa i sprdnje, kao npr. nove podvale kladuških pohlepaša,…
Vrijeme je pokazalo da se navednim intervujem Gosin dokazao kao nedovoljno učeni politički pripravnik, cinici kažu diletant, a novinar Felić kao profesionalac kojem su važnija trivijalna pitanja (npr: odnos Mulalić naspram Horvat i sl.) negoli razlozi nazadovanja Kladuše, i-ili kako skorošnju prošlost učiniti podnošljivijom? Tokom kratkog razgovora po principu „s kamena na kamen“ februara 2016. pitam Bašu: kako je funkcioniralo Predsjedništvo KSPP u kojem ste član od prvih dana? „Vrlo slabo“, odgovorio je bez predomišljanja i nastavio: „Boro je dobar čovjek. On čak posjeduje i neke karizmatične vrline. Njemu je impomiralo da se može predstavljati kao predsjednik Stranke i nije puno zauzbijao sjednice, diJaloge,…“! Uz stanoviti rizik može se zaključiti kako je Husin intervju ostao bez reakcije Predsjedništva KSPP što dalje znači da je i kod ovog organa Stranke vrijeme neumitno potvrdilo da se radilo o savršeno nesposobnoj družini da shvati ozbiljnost vakta svog rođenja i sopstvenu odgovornost prema nazadovanju Kladuše što će (ne)svjesno pomagati sve do današnjih dana.
Zainteresovani Kladuščani mogu svjedočiti o još jednoj podvali koju je (ne)svjesno priredilo 1.528 potpisnika Inicijative o osnivanju Stranke, dakle naših sugrađana koji jeftino daju potpise, a poslije se izmaknu-prihvataju graktanja, ogovaranja,… Nemam ambicija opširnije elaboracije mogućih pouka iz skromno osmišljenog i intelektualno tankog intervuja. Ozbiljnost ubrzanog nazadovanja Kladuše 2007-2015. ukazuje na pomanjkanjE elementarne upućenosti u sveukupne kladuške (ne)prilike i građanske odgovornosti onda i danas. Dugogodišnje ignorisanje razloga nazadovanja Kladuše je prvorazredno moralno pitanje svih zainteresovanih Kladuščana, ma gdje bili i šta radili, koji drže do sebe, do onih koji su nas porodili i onih koje smo mi odgojili-obrazovali da budu ovakvi kakvi jesu! Feljtnočić se nastavlja: prve reakcije, nade, utopije, prespavane šanse,… Pišite autoru Teftera! Čestitam Dan nezavisnosti! Velika Kladuša, 26.02.2016. ramoh45.07@hotmail.com