BIHAĆ – Priručnik pod nazivom „Medijska pismenost“ promoviran je jučer u „Startup“ studiju u Bihaću. U pitanju je praktična i korisna knjižica koja je izrađena u okviru projekta „Suzbijanje govora mržnje kroz osnaživanje mladih“, a Projekt je podržan od strane Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije u BiH kao dio MATRA (Društvena transformacija) programa. Ovo je tema koja je veoma značajna u digitalnoj eri za svako moderno društvo. Na prezentaciji je istaknuto kako medijsku pismenost i sve što ona uključuje, prije svega, govor mržnje, slobodu govora, dezinformacije, kao i pravni okvir slobode govora, treba učiti i učeći „prepoznati“ već u osnovnim školama, s obzirom na to da se granična dob pristupa virtualnom svijetu svake godine sve više spušta. Namijenjen je profesorima, nastavnicima, edukatorima i aktivistima kao pomoćno sredstvo u podučavanju mladih u područjima medijskog prava, slobode govora, te medijske pismenosti u cjelini (društvene mreže, , mediji, lažne vijesti, dezinformacije). Takođe, obrađuje izuzetno aktuelne i bitne teme naročito kada se govori o informisanju mladih o ponašanju na društvenim mrežama.
Dakle, priručnik je razvijen s namjerom da bude od koristi predavačima kao pomoćno sredstvo u upoznavanju učenika i mladih ljudi u sferi učenja o medijskoj pismenosti, odnosno kako se postaviti prema online sadržajima i na kraju kako se zaštiti od neželjenih posljedica ličnog izlaganja u virtualnom prostoru.
-Priručnik je napisan kolokvijalnim jezikom uz dosta primjera i može poslužiti kao pomoćno sredstvo u radu sa mladima ali svakako i za novinare pošto je na jednom mjestu dosta toga sadržano. Recimo kada je riječ o pravnom segmentu stavili smo tu stvari koje se tiču novinarskog posla, Zakon o slobodi pristupa informacijama, Zakon o zaštiti od klevete, potom provjeravanje novinarskih izvora, legalnih ili nelegalnih te onih stvari koji se uistinu tiču novinarskog posla, kazao je, između ostaloga, Fuad Avdagić, koordinator u Inicijativi mladih za ljudska prava – Sarajevo. Esad Š.