Organizacija „Glas žene Bihać” zajedno sa partnerima Fondacijom CURE iz Sarajeva, Udruženjem „Ženska vizija” Tuzla, Udruženjem „Tim volim život” Cazin, Udruženjem „Izvor” Sanski Most uputila je Inicijativu za izmjenu i dopunu Krivičnog zakona FBiH na adresu Feederalnog ministrastva pravde i Parlamenta FBiH.
U proteklih nekoliko mjeseci putem naših uličnih akcije Inicijativu za uvođnje femicida kao posebnog krivičnog djela u Krivičnom zakonu FBiH podržalo je 3.500 građana i 14 zastupnika iz Unskosanskog i Tuzlanskog kantona. Inicijativa je usmjerena na rješavanje pitanja krivičnopravne regulacije ubistva žena zato što je žena.
Inicijativom tražimo uvođenje ubistva žena kao posebnog krivičnog djela teško ubistvo žene što jeste prvi nužan korak u stavaranju zakonskih uvjeta za sprečavanje i borbu protiv ovog zabrinjavajućeg društvenog problema.
U našoj Inicijativi predložili smo uvođenje člana 166.a koji će regulirati ubistvo žene kao rodno zasnovano ubistvo žene za koje predlažemo kaznu u trajanju najmanje 10 godine ili dugotrajnog zatvora. Ali smo naveli da rodno zasnovano ubistvo može biti počinjeno prema bliskoj osobi koju je počinitelj ranije zlostavljao, ranjivoj osobi, osobi koja se nalazi u odnosu podređenosti ili zavisnosti, ili je djelo počinjeno u okolnostima spolnog nasilja ili zbog odnosa koji žene stavlja u neravnopravan položaj ili da postoje druge okolnosti koje upućuju da se radi o rodno zasnovanom nasilju.
Osim toga kako bi osigurali da se u sudskoj praksi dosljedno primjenjuje predloženo krivično djelo teško ubistvo žene, predložili smo da se u Krivični zakon uvedu i dodatne defnicije ključnih pojmova radi bolje primjene i razumijevanja ovog krivičnog djela a to su pojmovi roda, rodno zasnovnog nasilja, ženske osobe.
Neira Raković, koordinatorica projekta, naglasila je: „Inicijativa je urađena po modelu krivično pravne norme femicida u Kaznenom zakonu Republike Hrvatske i predstavlja kvalitetan prijedlog krivično pravne norme – teškog ubistva žena zato što je žena, jer obuhvata različite forme femicida od intimnog do femicida u oružanim sukobima. Inicijatva je sada u rukama Federalnog ministarstva pravde koji trebaju da ovaj prijedlog upute Parlamentu FBiH“.
Za više informacija o kampanji i projektu posjetite našu web stranicu www.zenskamreza.ba ili našu Facebook stranicu Ženska mreža BiH.
Press služba:
* Organizacija „Glas žene“ Bihać,
* Fondacija CURE Sarajevo,
* Udruženje „Ženska vizija“ Tuzla,
* Udruženje „Tim volim život“ Cazin,
* Udruženje „Izvor“ Sanski Most.
Ova kampanja je dio projekta PRAGG koji financira Vlada Švicarske, a provodi ga konzorcij koji čine HELVETAS i NIRAS, u partnerstvu sa lokalnim partnerima Centri civilnih inicijativa (CCI) i Institut za razvoj mladih KULT. Esad Š.