RIPAČ/BIHAĆ – Zahvaljujući budžetskim sredstvima Vlade Federacije, kantonalne Vlade i Grada Bihaća u ukupnom iznosu od 320.000 KM u skorije vrijeme bi trebala početi rekonstrukcija područnih ambulanti Doma zdravlja Bihać u mjesnim zajednicama Ripač i Orašac. Postojeći montažni objekt ambulante u Orašcu će biti srušen a na njegovim temeljima izgradit će novi objekt, dok će zubom vremena dotrajala zgrada ambulante u mjesnoj zajednici Ripač biti rekonstruirana kako bi se medicinskom osoblju stvorili normalni uvjeti za rad a građanima zdravstvena zaštita kakvu zaslužuju.
Ne postoje nikakvi uvjeti za pružanje medicinskih usluga
Ovo je devastirana mjesna ambulanta u Ripču u kojoj već duže vrijeme ne postoje nikakvi uvjeti za pružanje medicinskih usluga. Ranije je u njoj jednom sedmično ordinirao ljekar a svakodnevno medicinski tehničar. Kako bi se Ripčanima, osigurala stalna i kvalitetna zdravstvena zaštita još prije dvije godine Vlada Federacije je za rekonstrukciju objekta osigurala 50.000 KM a isti iznos i Grad Bihać. Za kompletnu rekonstrukciju zgrade uključujući i stan za medicinskog tehničara potrebno je 130.000 KM. -S ovim sredstvima stvorit će se uvjeti za rad, da se rekonstruira, i krov i prvi sprat da se dovede u neko normalno stanje, jer sa 100.000 maraka će se to moći pa čak i da se stavi fasada, dio fasade na tu ambulantu, da se stvore uslovi za normalan rad. To je ogromna vlaga. Jednostavno, devastirana je totalno, provaljena i jednostavno, nema uvjeta za rad, nikakvih, kaže dr. Ademir Jusufagić, direktor Doma zdravlja u Bihaću. Ovako loše stanje prostorija nismo mogli snimiti jer je ambulanta zaključana. U Savjetu MZ Ripač kažu kako su za obnovu objekta aplicirali kod Federalnog ministarstva za raseljene i izbjegle osobe koje je doznačilo spomenutih 50.000 a iako je Gradska uprava osigurala preostala sredstva, na početak rekonstrukcije se još čeka. -Vjerovatno su cijene skočile tako da, kako smo čuli, nedostaje nekih dvadeset pet do trideset hiljada KM da bi se odradila ova rekonstrukcija. Kada se krenulo u ovaj projekt, u ovu priču, bila je ideja da se nakon rekonstrukcije cijeli medicinski tim preseli u ambulantu koji bi radio svakodnevno i opsluživao bi nekoliko ovih bližih mjesnih zajednica jer pojedine mjesne zajednice nemaju uopće objekt ambulante na svom području, kaže Mirzet Sagrković, član Savjeta MZ Ripač.
Nezadovoljni održavanjem objekta i zdravstvenom uslugom
Mještani Ripča nezadovojni su nepružanjem zdravstvenih usluga. -Ovaj objekt je trošan. On otkriven stoji godinama. Niko ništa ne poduzima a tu ima preko tri stotine registriranih kartona. Tu je osamdeset posto penzionera kojima četvrti mjesec doktor nije otvorio vrata ambulante. Medicinar dođe srijedom, pokupi kartone i dole rješava zdravstveno. Nismo zadovoljni, prije svega, održavanjem tog objekta a nismo zadovoljni ni zdravstvenom uslugom. U Dom zdravlja Bihać kad odeš prave nas seljacima. Gdje vam je ripački doktor? Javite se njemu. Kad dođeš ovdje, nema doktora. Odeš na previjanje, kaže, imate ripačku ambulantu. Ko ima? Bujrum, vidite. Nek’ dođu, nek’ vide u kakvom je stanju ta ambulanta. Godinu dana nije džoger prošao kroz nju. Nema vode, nema struje, nema ništa. Centralno grijanje je razvučeno. Pumpu su uvalili staru a nijedan radijator nije proradio. Dobili su pare, imali su pare. Radio je Dom zdravlja to a nije radio čovjek koji treba. Eno pumpe stoji, ne može se otvoriti da bi napunili radijatore. Piše na vratima od pola osam rade, dolaze devet – pola deset i to samo tehničar, žali se mještanka Hasiba Ćirić.
Za izgradnju novog objekta ambulante u Orašcu na temeljima sadašnje koja trenutno stanovništvu pruža zdarvstvene usluge federalna i kantonalna vlada, te Grad Bihać osigurali su 220.000 KM. Osigurano je i sanitetsko vozilo za pacijente Ripča, Orašca, Kulen-Vakufa i Martin Broda. -Nije se ništa obnavljalo od rata do danas, da se jednostavno i radi turista kojih je veliki broj gore da se pokrene da to liči na nešto i da gore imamo i vozilo, imamo medicinsko osoblje i pošto već doktor ide sedmično do dva puta u svaku tu ambulantu, krenu i u Martin Brod iako je Martin Brod jako devastiran objekt, kaže direktor Doma zdravlja Bihać, dr. Ademir Jusufagić. Tamošnja ambulanta mještanima ne pruža usluge pa su pacijenti u Martin Brodu iako ih ljekar posjeti jednom sedmično, zaslužili da imaju modernu ambulantu. Uz martinbrodsku rekonstrukciju treba i ambulanta u Kulen-Vakufu, što će nastojati učiniti naredne godine. Rekonstrukcija ambulante u Orašcu bi, prema riječima direktora Jusufagića, trebala početi za koji dan a mjesne ambulante u Ripču za dvadesetak dana. Samir TULIĆ