BIHAĆ – „Jačanje socijalnih veza u ruralnim područjima“, naziv je projekta kojeg je Udruženje „Žene sa Une“ u Bihaću početkom ovog mjeseca počelo provoditi u šest mjesnih zajednica na području grada. U okviru programa „Stvaranje povoljnijeg okruženja za civilno društvo „Imbrejs“ – („Embrace“) financira ga Vlada Kraljevine Norveške a implementira Razvojni program Ujedinjenih naroda – UNDP. Ovim projektom starim osobama, djeci i omladini nastojat će poboljšati kvalitet života i razviti nove mogućnosti, ali i smanjiti socijalnu isključenost u ruralnim zajednicama.

Članice Udruženja „Žene sa Une“ projekt „Jačanje socijalnih veza u ruralnim područjima“ provode u bihaćkim mjesnim zajednicama Gata, Vrsta, Izačić, Orašac, Ripač i Martin Brod. Cilj ovoga projekta je povećati dostupnost i raznovrsnost usluga socijalne zaštite te poboljšati socijalnu inkluziju u ruralnim sredinama. Starim osobama, djeci i omladini nastojat će poboljšati kvalitet života i razviti nove mogućnosti, ali i smanjiti socijalnu isključenost u ruralnim zajednicama kroz savjetodavni rad sa starim osobama, kroz osnaživanje djece i mladih, ali i pružanje odgovarajuće podrške njihovim roditeljima. -Ove aktivnosti obuhvataju redovne sedmične radionice za stare osobe u svakoj od navedenih mjesnih zajednica, zatim radionice za porodice ali i individualne posjete starim osobama. Dakle, u okviru ovih radionica  obradit će se čitav spektar različitih tema za stare osobe i porodice ali također, imamo planirano i održavanje kulturno-zabavnih, sportskih aktivnosti, umjetničkih večeri, turnira u različitim društvenim igrama i slično, kaže Fatima Šušnjar, koordinatorica projekta u Udruženju „Žene sa Une“.

Inače, Ministarstvo i Vlada prati „Žene sa Une“ i Sigurnu kuću i u budžetu je uvijek planirano tih 42.500 KM koje se doznačuju. Ugovor se potpisuje svake godine.

Da su projekti i aktivnosti članica Udruženja „Žene sa Une“ od iznimnog značaja za širu društvenu zajednicu potvrđuje to i činjenica da Ministarstvo zdravstva i socijalne politike u Vladi USK-a budžetskim sredstvima godinama financijski podržavaju njihov rad. -Ministarstvo i Vlada prati „Žene sa Une“ i Sigurnu kuću i u budžetu je uvijek planirano tih 42.500 KM koje mi doznačimo. Ugovor se potpisuje svake godine. Potreba je čak i veća da se pomogne tom udruženju jer kad znamo što oni rade, da zbrinjavaju faktički porodice zlostavljane, najviše je tu žena i djece koja su zlostavljana uglavnom od supružnika ili porodičnog druga, kaže Nermina Ćemalović, ministrica zdravstva i socijalne politike u Vladi USK-a.

Stručni tim Udruženja „Žene sa Une“ pruža stalnu pomoć i podršku starim osobama koja se ogleda u redovnim obilascima i pružanju bazičnih socijalnih usluga u njihovom domaćinstvu. -S druge strane, s porodicama radimo na unapređenju porodičnih odnosa i komunikaciji unutar porodice, na jačanju i unapređenju roditeljskih vještina, vještina za rješavanje različitih vrsta problema, izazova, na promociji prosocijalnog ponašanja i povezivanja porodica s resursima u lokalnoj zajednici, dodaje Fatima Šušnjar, koordinatorica projekta u Udruženju „Žene sa Une“. To je od iznimnog značaja pa su stoga ovim projektom planirali održavanje sastanaka s predstavnicima nadležnih institucija s pružaocima usluga a sve s ciljem analize potreba i donošenja jedinstvene politike djelovanja za ova područja. Samir TULIĆ