SONY DSC

Relevantna iskustva za agro-prehrambeni sektor i poljoprivrednike

BIHAĆ„Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju kao korak prema Europskoj uniji, relevantna iskustva za agro-prehrambeni sektor i poljoprivrednike“ – tema je radionice koju je u Bihaću organizirala Misija OSCE-a u BiH u saradnji s Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK-a. Cilj radionice je da se učesnici upoznaju zašto je poljoprivreda važna za EU, posebno u procesu pristupanja, kakva je zajednička poljoprivredna politika EU, te koje su prednosti predpristupnih fondova.

Prilagoditi sistem proizvodnje

O zajedničkoj poljoprivrednoj politici EU i iskustvima za poljoprivrednike u BiH okupljenima je govorio Miroslav Božić, stručnjak koji je vodio oblast poljoprivrede u procesu pregovora za članstvo RH u EU. -Ima mnogo sličnosti između Bosne i Hercegovine i Hrvatske u pogledu veličine gospodarstava što znači da bi ključna preporuka bila da se prilagodi sistem proizvodnje onoj količini koja je danas u Bosni i Hercegovini. To znači sistem koji jamči puno veću kvalitetu u proizvodnji a ne kvantitet, kaže Miroslav Božić, poljoprivredni ekspert u vrijeme procesa pregovora za članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji. Jedino, okretanje potrošaču u svom planiranju poslovnih aktivnosti može garantirati uspjeh. Ukoliko bi se poljoprivrednici previše oslanjali na državu ili vanjske snage koje bi im u tome pomogli, to može biti unaprijed izgubljena bitka, smatra Božić. Za organizaciju ovakve radionice zaslužna je Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini. – Cilj ovoga je upoznati privrednike s njihovim obavezama u reformskim procesima i nadamo se da će nakon ove obuke s novostečenim znanjem oni moći adekvatno odgovoriti na to i ispuniti svoje obaveze kako bi što bolje plasirali svoje proizvode, kaže Anja-Lejli Hessarabani, službenica za odnose s javnošću Misije OSCE-a u BiH.

Koči nas politika

Aziz Keserović, predsjednik Udruženja poljoprivrednika općine Velika Kladuša kaže kako su ovakve radionice iznimno korisne za poljoprivrednike a o očekivanjima od ulaska BiH u EU kaže kako bi volio da se to desi čim prije jer nas, kaže, u tome koči politika zbog čega danas svi puno gubimo. Dijana Dedić, koordinatorica Vlade USK-a za europske integracije naglašava kako im je cilj ovdašnje poljoprivrednike upoznati s procesom europskih integracija u agraru, educirati i pripremiti za ono što ih očekuje. -Sporazum o stabilizaciji i pridruživanja EU kojeg je potpisala BiH daje nam neke pozitivne a za nas neke možda ne baš tako povoljne uslove što će naše poljoprivrednike na neki način pogoditi. Cilj nam je te ljude educirati da se oni pripreme za ono što ih očekuje. Mnogo toga treba promijeniti, uložiti u oblast poljoprivrede a jedan dio toga je i edukacija kako da se našo poljoprivrednici sutra suoče s konkurencijom koju će imati na tržištu Europske unije, kaže Dijana Dedić, koordinatorica Vlade USK-a za europske integracije.

Potrebne edukacije

Edham Hodžić, direktor Poljoprivrednog zavoda USK-a kaže kako je ova radionica već u prvom dijelu premašila njegova očekivanja. -Promijenio sam neke vizije i stavove koje sam imao prije jer vidim da je ono što nas očekuje iznimno zahtjevno i izazovno, te potrebno ovom društvu, kaže Hodžić. Poljoprivredni zavod USK-a poljoprivrednicima može pomoći u velikoj mjeri da sublimiraju i konzumiraju ovakve vrste prakse i znanja ali je, kako kaže Hodžić, potrebno da država poljoprivrednike obaveže da prisustvuju edukacijama, kako bi na putu ka EU lakše savladali sve prepreke u oblasti razvoja poljoprivrede. Samir TULIĆ