SANSKI MOST….Prva bosanskohercegovačka kriptovaluta pod imenom RXC (RuXCrypto) nedavno je svoje mjesto pronašla i na evropskim berzama, a iza ove valute stoji kripto zajednica pod nazivom Crypto.ba, čiji je osnivač Nedžad Smajić iz Sanskog Mosta. -Ona je proizvod nekoliko mladih entuzijasta i sve je, takoreći, krenulo iz moje garaže. Iza naše zajednice stoji oko pet godina mukotrpnog rada i sticanja znanja kada se radi o blokchain tehnologiji. Nakon nekog vremena, izbacili smo vlastitu valutu koja je potpuno decentralizovana, jer niko nije njen vlasnik, baš poput bitciona i ostalih kriptovaluta, kaže Smajić.
Dodaje kako je njihov digitalni novac prepoznat na jednoj od priznatih evropskih berza koja operiše kriptovalutama, te ističe kako su dobili veliki popust kada su brokeri vidjeli koliko su posla uradili na planu edukacije o kriptovalutama u Bosni i Hercegovini. -Skupili smo nešto novca koji nam je bio potreban za registraciju, prošli sve potrebne testove i već smo prisutni oko dva mjeseca na licenciranim berzama. Već sada RXC se može kupiti za dolare, njegova vrijednost je diktirana odnosom ponude i potražnje, a poslednja cijena je iznosila oko deset feninga, što su odlični pomaci, pa smo pokrenuli i svoj vlastiti market kojim omogućavamo građanima u našoj zemlji da za kriptovalute prodaju vlastite stvari, kaže Smajić.
Ističe kako blockchain tehnologija polako ali sigurno dolazi i u Bosnu i Hercegovinu i smatra kako će, vremenom, kriptovalute potpuno zamjeniti sada poznati i važeći monetarni sistem. Dodaje kako se radi o novoj vrsti finansijskog sistema koji je decentralizovan, te pruža mogućnosti brojnih ušteda, potpunu sigurnost i privatnost kada je riječ o platnim transakcijama. -Primjer je bitcoin, trenutno najpoznatija kriptovaluta. Njegova vrijednost neprestano raste, jer je on tako programiran i ima antinflacijski karakter. Ukoliko tehnologija ne zakaže, očekujemo da bitcoin dostigne i rekordne vrijednosti od čak milion eura, jer tek sada u sistem ulaze veliki finansijski igrači koji se do sada nisu uključivali, tvrdi Smajić.
Prema njegovim riječima, kripto platni sistem u Bosni i Hercegovini se nalazi još uvijek na niskoj razini, pa tako jedino u Banjaluci postoji mjenjačnica u kojoj se neke kriptovalute mogu zamijeniti za konvertibilne marke. Ipak, kako kaže, raduje što sve više trgovačkih radnji počinje raditi s kriptovalutama, a sve više mladih se interesuje za blochain tehnologiju. -Dobar programer nema nikakvu potrebu danas odlaziti iz Bosne i Hercegovine, dovoljno je samo ovladati ovom tehnologijom i raditi od kuće za nekog inostranog poslodavca, tvrdi Smajić. Zlatan ČEKIĆ