Predstavljene mogućnosti studiranja na fakultetima u Americi
BIHAĆ – Predstavnici Ambasade SAD u BiH, Adriana O’ Flanagan, kooridnatorica akademskih razmjena pri Američkoj ambasadi u BiH, Elizabeta Delalić, stručna savjetnica, te Sonja Pržulj, savjetnica za edukaciju učenika i studenata u SAD, iz Banje Luke, posjetili su Američki kutak u Bihaću i studentima tom prilikom predstavili Fulbrightove programe razmjene i mogućnosti studiranja na fakultetima u Americi.
Potrebni lektori i profesori
Delegacija Američke ambasade u Sarajevu s kojom je bila i Azra Hromadžić-Vlasak, jedna od korisnica Fulbrightovih programa razmjene iz Bihaća, u Rektoratu Univerziteta razgovarala je s rektorom Fadilom Islamovićem i njegovim saradnicima, te predstavnicama Ureda za međunarodnu saradnju o mogućnostima dalje saradnje Univerziteta u Bihaću s Američkom ambasadom i mogućnostima njenog širenja. Razgovaralo se o realiziranoj posjeti doc. dr. Azre Hromadžić iz SAD-a Univerzitetu u Bihaću, te odlasku docentice Alme Oračević s Tehničkog fakulteta na istraživanje u Ameriku u akademskoj 2017/2018. godini. Istaknuta je i potreba angažiranja lektora i profesora iz Sjedinjenih Američkih Država na Odsjeku za anglistiku Pedagoškog fakulteta u Bihaću, koji su već angažirani na fakultetima u BiH, a o čemu će se pokušati iznaći rješenje. -Predstavili smo programe stipendija koje nudi Ambasada SAD-a u BiH i govorili o mogućnostima nastavka školovanja na univerzitetskom nivou kroz ono što nudi i svoje usluge Centar koji se zove Education USA, a informacije koje smo predstavili odnose se na studente koji žele nastaviti studij u Sjedinjenim Državama, kaže Adriana O’Flanagan, kooridnatorica akademskih razmjena pri Američkoj ambasadi u BiH.
Fulbrightovi programi razmjene
O’ Flanagen je izrazila zadovoljstvo posjetom Rektoratu Univerziteta u Bihaću u kojem se razgovaralo o bilateralnim programima, programima razmjena, te kako nastaviti i poboljšati saradnju. Svoja iskustva o Fulbrightovim programima razmjene iznijela je Azra Hromadžić-Vlasak, njihova korisnica iz Bihaća. -Fulbriht program razmjene jedan je od najprestižnijih programa razmjene kojeg nudi američka Vlada. Stoga osjećam ponos i zadovoljstvo što je neko prepoznao da zaslužujem jedan takav grant i nagradu. Nije to samo prepoznavanje moga rada nego je indirektno kroz mene kanalisanje američke želje za razmjenom i direktnom demokratijom među ljudima, koje se preko profesora prenosi u učionice, kroz mreže u svakodnevnom životu s ljudima u Bihaću. Ovo je mogućnost da neko ko dolazi s američkog Univerziteta neko vrijeme provede istražujući ili predavajući u akademskim institucijama u gotovo sve i jednoj zemlji svijeta, u ovom slučaju na Univerzitetu u Bihaću. Ja sam produkt bihaćkog obrazovanja, u Bihaću se rodila, završila osnovnu i srednju školu, a potom otišla studirati i raditi u SAD, kaže Azra Hromadžić-Vlasak, jedna od korisnica Fulbrightovih programa razmjene. Sonja Pržulj, savjetnica za obrazovanje u Americi i direktorica Američkog kutka u Banjoj Luci kaže kako je Education USA centar savjetodavni centar koji pruža mogućnosti obrazovanja studentima u BiH, kako mogu studirati u SAD.
Upisi na američke univerzitete
-Centar pruža informacije našim zainteresiranim studentima kako teče prijavni proces na američke univerzitete, koje osnovne korake trebaju savladati kako bi se upisali na američke univerzitete. U BiH postoje četiri centra, u Banjoj Luci, Sarajevu, Mostaru i Tuzli i imamo istu misiju. Misija je da pomognemo našim studentima da savladaju aplikativni proces koji se na početku može činiti zahtjevan. Međutim, ukoliko su motivisani da nastave raditi s nama, mi smo tu da im pružimo podršku kao savjetnici. Zaista se to vrlo uspješno može savladati i pruža ogroman broj mogućnosti. Imamo veoma uspješne priče o našim studentima koji trenutno studiraju u Sjedinjenim Američkim Državama ili koji su završili svoj studijski proces pa se vratili u BiH. I, sada uspješno rade projekte, kaže Sonja Pržulj, savjetnica za obrazovanje u Americi i direktorica Američkog kutka u Banjoj Luci. U amfiteatru Ekonomskog fakulteta upriličeno je predavanje o mogućnostima obrazovanja i istraživanja u Sjedinjenim Američkim Državama, namjenjeno maturantima kako bi saznali šta im je sve potrebno za studij, te našim studentima koji bi semestar ili dva proveli na jednom od državnih univerziteta u SAD-u, te profesorima i nenastavnom osoblju koji bi prijavom na jednu od prestižnih stipendija, poput Fulbrightove ili Hubert H. Humphrey, imali priliku deset mjeseci provesti na istraživanju ili stručnom usavršavanju u Americi. Samir TULIĆ