BIHAĆ – U sklopu obilježavanja 760. godišnjice Grada Bihaća u Gradskoj galeriji u Bihaću predstavljena je monografija „Katolički školski centar Ivana Pavla Drugoga u Bihaću – 10 godina”. Uz Svjetlanu Čelan, kao moderatoricu i urednicu prvoga izdanja monografije, knjigu su predstavili: recenzent Đani Bunja i jedan od autora Slavo Grgić, a poetskom riječju brojne posjetitelje počastio je i hrvatski i bošnjački književnik Enes Kišević, uz muzičku pratnju gitara Esada Toromanovića, Danka Štrpca i Zlatana Salihodžića.
Časne sestre Klanjateljice Krvi Kristove, začetnice obrazovanja
Monografija o prvih deset godina postojanja Katoličkoga školskog centra u Bihaću prikazuje nastajanje, razvoj i nastavno djelovanje ove odgojno-obrazovne ustanove kao jedne od članica Sustava katoličkih škola za Europu u Bosni i Hercegovini i kao sljednice obrazovanja pod okriljem Katoličke Crkve u Bihaću koje su potkraj 19. stoljeća otpočele časne sestre Klanjateljice Krvi Kristove, a koje je prekinuto Drugim svjetskim ratom.
Katolički školski centar u Bihaću otvoren je 11. oktobra 2006. godine. Desetu godišnjicu je obilježio 2016. godine a u međuvremenu je urađena ova monografija. Na 240 stranica priređivači monografije uz pregled povijesti katoličkoga školstva u Europi i Bosni i Hercegovini donose i podsjetnik na utemeljenje svih ostalih katoličkih školskih centara u Bosni i Hercegovini, u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Travniku, Žepču i Banjoj Luci. Po riječima promotora, monografija je svojevrsni osvrt i prilika da se zahvali svima onima koji su na bilo koji način, svojim znanjem, entuzijazmom, trudom, savjetom, dobronamjernom kritikom ili iskustvom doprinijeli da ova škola stasa u raspektabilnu odgojno-obrazovnu ustanovu.
U svom drugomu dijelu, s malo riječi i puno fotografija monografija prikazuje najvažnije događaje i neke od održanih brojnih školskih priredbi kojima su obilježavani značajni datumi za grad Bihać i državu Bosnu i Hercegovinu, božićni, novogodišnji, uskrsni, bajramski i drugi blagdani, majčin dani, posjeti, manifestacije, promocije, književne večeri, koncerti, maturalne zabave i svi drugi događaji koji su obilježili život škole u to vrijeme. Namjera priređivača ove monografije je dostojno predstaviti školu, ljude koji su je tokom decenija stvarali i mladost koja je u njoj, osim novih znanja, našla i svoj drugi dom, onima koji su se u njoj obrazovali probuditi draga sjećanja, a budućim učenicima dati korisne informacije o nastanku, razvitku i radu ove škole. Namjera je pokazati, ali i sačuvati od zaborava barem mali dio onoga što je ova škola dala svome gradu, svojoj domovini i pojedincima, kako bi bila poticaj novim naraštajima za još uspješniji rad i rezultate u budućnosti.
Ukupno je u razdoblju od 2006. do 2016. godine u bihaćkom Katoličkom školskom centru bilo upisano osam odjeljenja osnovaca i isto toliko gimnazijalaca i medicinara. U prvih deset godina obrazovanje je završilo sedam generacija učenika Opće gimnazije i jedna generacija Osnovne škole. Dizajn i pripremu za štampu monografije uobličio je tehnički urednik Osman Delić, a financijski su pomogli Grad Bihać i Meggle mljekara. Samir TULIĆ