BIHAĆ – Poslodavci čijim je firmama Federalni štab civilne zaštite proglašenjem prirodne nesreće uzrokovane pandemijom koronavirusa, zabranio rad već više od mjesec dana, ovih dana Vladi Unsko-sanskog kantona podnose prijave po Javnom pozivu za subvencioniranje minimalnih plata zaposlenima koji zbog pandemije trenutno ne rade, a nisu otpustili radnike. Oni koji to još nisu, učinit će to, kažu, u narednim danima kako bi ostvarili pravo na financijsku pomoć i tako sebi bar malo, uslijed značajnih gubitaka, olakšali poslovanje.

Mnogo uložili u predstojeću sezonu

Sedamdeset i pet radnika Hotela „Kostelski Buk“ u prelijepom ambijentu uz rijeku Unu zbog pandemije koronavirusa više od mjesec dana ne rade i ne ostvaruju nikakve prihode. Stoga im je pomoć Vlade USK-a, koja će im subvencionirati minimalne plate itekako potrebna. Zilha Jusić, vlasnica Hotela podnijela je prijavu na Javni poziv. -Osamdeset posto ličnog dohotka mi smo već isplatili našim radnicima za mart. To je toliko koliko smo mi mogli u ovom trenutku jer smo svi mi mnogo uložili u predstojeću sezonu. Sva sredstva koja smo imali na raspolaganju, mi smo uložili u obnovu resursa, u pripremu, jer smo očekivali  jako dobre prihode, kaže Zilha Jusić,vlasnica Hotela „Kostelski Buk“. Budući da su zaposleni svojim dugogodišnjim radom razvili ovaj hotelsko-turistički brend a menadžment u njih mnogo uložio, otpuštanje s posla je posljednja opcija, dodaje Jusić. Naglašava kako godinama značajna sredstva kroz poreze i doprinose uplaćuju u budžet što godišnje iznosi i do miliion KM. -Očekujemo da bi naša država u ovom trenutku morala nas pomoći s tom nekom cifrom koja je minimalna prema svemu tome koliko smo mi dali za državu, a da bi naši ljudi zadržali ljudsko dostojanstvo. Prije svega, moramo misliti na psihu ljudi, o.k., primit će oni 300 maraka s Biroa za zapošljavanje, međutim, ne vidimo kraj, to nije rješenje, kaže Jusić.

Povrćem zasijali više od stotinu dunuma zemlje

Zaposleni u ovom hotelskom poduzeću povrćem su zasijali više od stotinu dunuma zemlje kako bi kad počnu raditi gostima ponudili svoje eko-proizvode. Hotel su uredili i pripremili za početak turističke sezone. Pandemija koronavirusa ugrozila je i tekstilne trgovine pa je bihaćki poduzetnik Dedo Dedić, vlasnik porodične firme „Dedić-prom“, odlučio aplicirati. -Mi ćemo podnijeti sve potrebne dokumente da bi smo dobili određeni dio sredstava jer normalno, svaka marka je neophodna svakom od nas. Dvoje djece su kod mene u toj firmi rade sa mnom zajedno i imaju određena primanja, a supruga i jedno i drugo dijete oni su registrirani preko trgovca pojedinca na našoj gradskoj pijaci, kaže Dedo Dedić, privatni poduzetnik. Dedić kaže kako mu je lakše što su njegovi radnici članovi porodice jer bi u protivnom imao veće financijske obaveze. Ulagao je u određene proizvode i potrošio akumulirana sredstva, tako da će biti teško nastaviti s radom i ostvariti nove prihode. Smatra kako za otvaranje prodavnice ne postoje nikakve prepreke jer u nju nikad i ne ulaze više od dva kupca pa će mjere zaštite biti lako provesti. Samir TULIĆ