Prof. dr. Husein Muratović
Bužim, dana 13.10.2022.
Poštovani gospodine Hadžifejzoviću, s obzirom da sam po vokaciji ekonomista sa velikim radnim i životnim iskustvom, autor 10 univerzitetskih udžbenika, 50 stručnih, odnosno naučnih radova i 50-tak investiciono-razvojnih projekata iz različitih domena, da sam certificirani stručnjak za povlačenje srestava iz Predprisutnih i drugih fondova Evropske unije, a da je Evropska komisija dala prijedlog da se BiH dadne kandidatski status, molim Vas da u vašim emisijama aktuelizujete slijedeće:
Zašto BiH iz Predpristupnih fondova EU nije povukla ni 50% mogućih sredstava za realizaciju projekata iz domena javne i druge infrastrukture i privrede? Razlog je jasan: Nismo imali kvalitetno urađene investiciono-razvojne projekte!
Podpitanja:
Smatraju li se stranke odgovorne što nisu urađeni projekti javnog karaktera i povučena sredstva iz Predpristupnih fondova?
Zašto u izradu projekata nisu uključili profesore silnih univerziteta i silne doktore nauka koji su se uvukli u stranke da pričaju otrcane fraze?
Da li će vlade entiteta, kantona i općina formirati stručne timove za izradu projekata za povlačenje sredstava koja su namijenjena zemljama sa kandidatskim statusom ne samo one javnog karaktera, već i one koje bi ponudio realni sektor ako mu se pomogne u stručnom domenu?
Da bi se vidjelo koliki je stvarni kapacitet stranačkih šminkera, odnosno koliko su vjerodostojan partner Uniji, molim Vas da ih pitate:
Šta su kohezioni, a šta strukturni fondovi, čemu služe i kako BiH može povući sredstva iz njih?
Znaju li politički jurišnici na političku hladovinu i njihove stranke šta su Mastriški kriteriji konvergencije, šta je Pakt o stabilnosti i rastu, šta je Pakt za euro plus, šta je Evropski semestar i šta predstavlja monetizacija duga?
Znaju li stranački „stručnjaci“ šta je Evropski stabilizacioni mehanizam i oko kojih pet prioriteta su strukturirani prioriteti evropske ekonomske politike?
Znaju li stranački eksperti šta je suština tzv. Zelene agende Evropske unije;
Znaju li koliko EU izdvaja za agrar i ruralni razvoj i šta je suština SAPARD fonda?
Jesu li budžetske „patriote“ spremne rezati javnu potrošnju za 20% u naredne dvije godine i ušteđena sredstva po ovom osnovu usmjeriti u agrar i energetski sektor budući da su oni ključni za svaku državu, što je pokazala kriza tokom rata u Ukrajii?
Jeli vlast spremna uvesti porez na neobrađeno poljoprivredno zemljište?
Jesu li kreatori nacionalnih politika spremni obezbijediti političku stabilnost i pravnu sigurnost, te ustanoviti poreske detaksacije da bi se umjesto sadašnjih 5% povuklo 10% inostranog kapitala od iznosa našeg bruto društvenog proizvoda?
Gospodine Hadžifejzoviću, molim Vas da mi ne zamjerite što sam Vam ovo napisao. Jer, vjerujte, muka mi je od začešljanih frazera, koji žive na račun bosanske sirotinje i čije priče nemaju nikakvu upotrebnu vrijednost. Husein Muratović