Dijaspora u diskriminirajućem položaju
Ove godine, prve nedjelje u oktobru, po šesti put nakon Dejtona, biće održani lokalni izbori u našoj domovini Bosni i Hercegovini.
BIRMINGHAM – U ime državljana BiH s biračkim pravom, kako onih koji su izbjegli tokom i nakon ratnih strahota, tako i u ime novih, mladih Bosanaca i Hercegovaca koji su se rodili u dijaspori nakon uspostave mira u BiH, koji imaju osamnaest godina i više, zahtjevamo od Parlamentarne skupštine BiH i Centralne izborne komisije BiH da, konačno, nakon dvadeset godina mira, ispravi diskriminaciju koja je sistemski uspostavljena prema državljanima BiH s biračkim pravom iz dijaspore.
Ta diskriminacija se ogleda u primoravanju nas državljana BiH s biračkim pravom, koji imamo biometrijske pasoše koje smo dobili u ambasadama i konzulatima države Bosne i Hercegovine, da se moramo za svake izbore aktivno i nanovo registrirati i to tek nakon što budu raspisani izbori. Tada nam se ostavlja veoma kratak rok u kojem se po vrlo kompliciranoj birokratskoj proceduri moramo u dva ciklusa i o našem trošku dopisivati sa CIK BiH umjesto da nas Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) i CIK BiH automatski upisuju u Centralni birački spisak onog trenutka kada smo dobili biometrijske pasoše, te potom samo zatraži našu saglasnost i tačno adresu za sačinjavanje izvoda iz CBS za glasanje ili putem poste ili lično u najbližoj ambasadi ili konzulatu države Bosne i Hercegovine. Naša rodbina i prijatelji i ostali građani BiH koji stalno žive u BiH i koji po zakonu imaju pravo birati, imaju pasivnu poziciju u procesu upisa u Centralni birački spisak i njegove izvode, jer se automatski, vađenjem bilo kojeg dokumenta, upisuju u Centralni birački spisak, bez bilo kakve diskriminacije. Međutim, od nas se traži tzv. aktivna registracija čime smo stavljeni u potpuno diskriminirajući položaj u odnosu na sve druge birače, državljane BiH. Zbog toga je potpun nesrazmjer u odnosu na ukupan broj naše dijaspore starije od osamnaest godina, na broj onih koji se nakon silnih birokratskih prepreka konačno uspiju registrirati, te na koncu na broj onih koji uspiju obaviti čin glasanja. Postavlja se pitanje u čijem je to interesu? Pozivamo sve organizacije bosanskohercegovačke dijaspore da se pridruže ovom zahtjevu i od Parlamentarne skupštine BiH i Centralne izborne komisije BiH zahtjevaju da odmah, a najkasnije do 1. maja 2016. godine, odnosno do dana raspisivanja lokalnih izbora isprave ovu nepravdu.
S poštovanjem, GO SSDBiH – Hasan Šehović, predsjednik