BIHAĆ, DEMIROVIĆA BRDO – Obilaskom mjesta pogibije Mustafe Demirovića, prve žrtve agresije na Ljutočku dolinu, polaganjem cvijeća i učenjem jasina ispred spomen – obilježja u naselju Demirovića brdo, zvanično je otpočela manifestacija „Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi“. Bila je ovo prilika za prisjećanje na progon i stradanja bošnjačkog stanovništva prije 29 godina među kojima i na svirepo ubijenog Mustafu koji je sa svojim Ljutočanima pokušao odbraniti svoje i ognjišta svojih komšija od srpske agresije na ovaj dio bihaćke općine.
Obraćajući se okupljenim mještanima i članovima porodica stradalih u naseljima Ljutočke doline heroja, Kulen Vakufa, Orašca, Klise i Ćukova, Alen ef. Altić, imam u džematu Klisa, je u ime Organizacionog odbora kazao kako manifestacija i ove godine ima isti cilj, a to je sačuvati istinu o događajima iz 1992. godine, kako se historija stanovništvu Ljutočke doline ne bi više nikad ponovila. -Spomen-obilježje u Klisi, jama Bezdana, jama Tihotina i sva ostala spomen-obilježja u našoj Ljutočkoj dolini su djela koja imaju za cilj da budu podsjetnici, memorija jednog naroda i jedne zajednice. Nikada ne smijemo dozvoliti da nam se dogodi ono što nam se dogodilo 1992. godine jer ono što nam se dogodilo nas obavezuje da budemo jedinstveni, da budemo složni, kazao je Alen. ef. Altić, imam u džematu Klisa. Prva žrtva stradala u agresiji na „Dolinu heroja” bio je tada dvadesetpetogodišnjak Mustafa Demirović koji je sa svojim Ljutočanima pokušao odbraniti svoje i ognjišta svojih komšija od srpske agresije na ovaj dio bihaćke općine. Na Demirovića brdu i danas, dvadeset devet godina poslije, bio je njegov brat Bego. – I ja sam bio tu, u to vrijeme. Fakat, on je mene razoružao. Otišao je ovamo da se povuče. Narod se povlačio. Ustvari, otišao je. Naši su neki bili zarobljeni. Otišao je gore pokušati spasiti ih i tako se to desilo. Ti trenuci se ne mogu zaboraviti i ne smiju, kaže Mustafin brat Bego Demirović.
Manifestacija „Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi” nakon proučene sure jasin, dove i cvijeća koje su položile delegacije Organizacionog odbora i porodice šehida, stradalih Ljutočana, nastavljena je velikim školskim satom u Domu kulture u Kulen Vakufu kojem su kao i na Demirovića brdu prisustvovali učenici Osnovne škole Kulen Vakuf – Orašac. Teško je izreći riječ da je Mustafa Demirović za slobodu dao svoj život, kazao je naš sagovornik iz organizacionog odbora I naglasio – niko od nas ne može reći dao je svoj život. Nije niko dao. Oni su ubijeni ovdje, kao što je i rahmetli naš Mustafa na ovom ovdje mjestu ubijen, odnosno, svi šehidi, svi ljudi u Ljutočkoj dolini koji su ubijeni za slobodu, kaže Ramo Zulić, potpredsjednik Organizacionog odbora manifestacije „Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi”. -Naš primarni zadatak jeste da prenesemo na buduća pokoljenja istinu koja se desila u Ljutočkoj dolini da se ne bi ponavljalo. Na žalost, mi o 1941. i 1942. godini o dešavanjima u Ljutočkoj dolini smo vrlo malo ili skoro ništa znali i za to bojimo se da nam se to ponovilo 1992. godine, naglasio je Ibrahim Begić, mještanin Ljutočke doline. Centralni dio manifestacije „Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi” nastavljen je posjetom jami Bezdana na Hrgaru, šehidskim spomen-obilježjima i šehidskom mezarju u Dulibi. Samir TULIĆ