VELIKA KLADUŠA – U četvrtak je porodica rahm. Huseina Muhamedagića (1931. – 1982.) iz Velike Kladuše organizirala šahovsku simultanku u povodu njegve četdesete godišnjice smrti. Od članova porodice ovoj šahovskoj simultanci prisustvovali su sin Huseina, Hajrudin koji je bio organizator, kćerka Hajrija te unuka Ilhana sa suprugom koji su povodom ovog događaja doputovali iz Francuske u kojoj inače i žive.
Rahmetli Husein Muhamedagić bio je za života i radnog vijeka ugledni i cijenjeni Kladuščanin i obavljao je niz vrlo odgovornih dužnosti u bivšem sistemu, ponajviše onih koje su direktno i indirektno bile vezane za obrazovanje, na prostorima Velike Kladuše, Cazina i Bihaća. Jedno vrijeme je obavljalo i dužnost sudije porotnika Okružnog suda u Bihaću. Njegovo posljednje radno mjesto bilo je inspektor u Opštinskoj komisiji za društvene djelatnosti i upravu Velika Kladuša.
Inače, Husein Muhamedagić je bio član svih društveno-političkih organizacija, udruženja, saveza, sportskih klubova, fondova i drugih asocijacija (sa urednim plaćanjem svih članarina).
Bio je član SKJ, član Socijalističkog saveza radnog naroda Jugoslavije, član Crvenog krsta Jugoslavije, član Udruženja rezervnih oficira i podoficira Jugoslavije, član Biblioteke u Banjaluci, član Nogometnog kluba „Krajišnik“, član Aero-kluba „Krajina“ Velika Kladuša, član Titovog fonda za stipendiranje mladih radnika i radničke djece, član Šahovskog kluba „Velika Kladuša“ a u periodu od 05. do 08. marta 1981. godine u Sarajevu je položio ispit za šahovskog sudiju.
Za svoje postignute izuzetne rezultate, odgovornos i samoprijegoran rad u svim službama u kojima je izvršavao radne zadatke, Huseinu Muhamedagiću su dodijeljene mnoge spomen-diplome, pohvale, priznanja, plakete, odlikovanja i povelje.
Husein Muhamedagić, veliki zaljubljenik u sport, posebno šah, umro je 28. juna 1982. godine nakon duge i teške bolesti i sahranjen je na porodičnom mezarju u rodnom Šumatcu. Iza sebe je ostavio suprugu Eminu (koja nije među živima) te troje djece, Hajriju, Hajrudina i Faika koji sa porodicom živi na Floridi – ASA. Faik je inače prilikom svog prošlogodišnjeg boravka u Velikoj Kladuši inicirao pomenutu simultanku ili neki drugi oblik obilježavanja, što je, kako je već navedeno, Hajrudin realizirao.
Godine 1983. u organizaciji Šahovskog kluba Velika Kladuša, organiziran je Memorijalni šahovski turnir u znak sjećanja na ovog izuzetnog čovjeka.
Šahovska simultanka In Memoriam Muhamedagić Huseina-Huse
Simultanku u Velikoj Kladuši održao je bh velemajstor Ibro Šarić (1982) iz Cazina koji je ostvario rezultat 12,5:0,5. U simultanci je učestvovalo 13 šahista iz Velike Kladuše i okruženja a svakako su najzanimljiviji učesnici bila braća Naid (2011) i Ahmed (2012) Kekić iz Bosanske Otoke. Naid je šesti a Ahmed četvrti razred osnovne škole u Otoci. Obojica braće su aktuelni državni prvaci i prvaci Federacije BiH do deset godina. Naid je državni prvak postao 2021. godine na prvenstvu koje je održano u Bihaću, a Ahmedu je to uspjelo 2019. u Bijeljini koji iz financijskih razloga nije putovao na svjetsko prvenstvo te 2022. godine u Neumu.
Naid je prvak FBiH za 2020. i 2021. godinu a Ahmed 2019., 2020., 2021. i 2020. godinu. Njihov otac Armin bavi se šahom i majstorski je kandidat iz Bosanke Otoke, međutim zbog njegovih radnih obaveza sinove na takmičenja prati mama Emina što je bio i slučaj na ovoj simultanci u Velikoj Kladuši. Svi šahisti iz ove porodice članovi su Šahovskog kluba „Cazin“ čiji je predsjednik Edin Džinić također učestvovao u ovoj simultanci. I na kraju najvažnije, jedino je Naid uspio uzeti pola poena velemajstoru Ibri Šariću. Esad ŠABANAGIĆ