SONY DSC

Zakonom se uvodi potpuna zabrana pušenja u javnim zatvorenim prostorima

BIHAĆ – Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne politike u Vladi USK-a upriličilo je javnu raspravu o Nacrtu Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje. Nacrt Zakona predstavila je Snježana Bodnaruk, sekretar Federalnog ministarstva zdravstva a o njemu su govorili i predstavnici Zavoda za javno zdravstvo FBiH, kantonalnog Ministarstva zdravstva, te nevladinih organizacija.

Zaštiti zdravlje

Ocjenjeno je kako ovo nije Zakon o potpunoj zabrani pušenja već o ograničenoj upotrebi duhana, odnosno zabrani konzumiranja duhanskih prerađevina u javnim zatvorenim prostorima, kojim se želi zaštititi zdravlje naših građana. Budući da se dosadašnji Zakon o zabrani pušenja iz 1998. godine nije provodio i nije bio usklađen s okvirnom konvencijom o kontroli duhana, opredjeljena za euroatlantske integracije, BiH je u obavezi prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, domaće zakonodavstvo uskladiti s pravnom stečevinom EU. Stoga se pristupilo izradi Nacrta  Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje. -Mi se iskreno nadamo da će ovaj zakon dobiti potporu i u svim raspravama po kantonima i na centralnoj raspravi koja će biti upriličena u septembru u Sarajevu, te da će konačno i parlamentarci kad bude zakon u drugom čitanju dati svoj glas za ovom zakonu jer time se opredjeljujemo za stvarne demokratske procese, za zdravu životnu sredinu i za zdravu buduću populaciju koja će biti spremna i zdrava da privredi veći bruto-društveni proizvod po glavi stanovnika i doprinese većem privrednom razvoju ove zemlje, kaže Snježana Bodnaruk, sekretar Ministarstva zdravstva u Vladi Federacije BiH.

Javno-zdravstveni problem

Pušenje je već godinama ozbiljan javno zdrastveni problem prepoznat u svijetu i u BiH pa je stoga u fokusu javno zdravlje stanovništva. Kardio-vaskularne i maligne bolesti vodeći su uzročnici smrtnosti bolesti. Tri četvrtine smrti su upravo od ovih bolesti a rizik od njihovog nastanka je svakako direktno i pasivno pušenje. -Pušenje je najzastupljenija bolest ovisnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine. Svi smo svjesni tog ogromnog problema i novim zakonskim okvirom nastojimo zaštititi, prije svega, nepušače od duhanskoga dima kojeg proizvode pušači. Jednim neodgovrnim ponašanjem pušač ugrožava živcot i zdravlje nepušača, kaže Davor Pehar, direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH. Dodaje kako ovim nacrtom zakona nije propisana zabrana pušenja već njegove odredbe štite nepušače tako što se želi zabraniti pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima. Hazim Kapić, ministar zdravstva, rada i socijalne politike u Vladi Unsko-sanskog kantona kaže kako se, kad je u pitanju ova oblast, ponašamo poprilično neozbiljno jer je veliki broj nas konzument duhanskih proizvoda u društvu a s druge strane proizvođači građanima nude i govore o štetnosti upotrebe duhana a mi nastavljamo po istom. -Ukoliko ne budemo svjesni da ono što radimo, prevashodno nanosi štetu nama, a onda svima oko nas, neće polučiti nikakve rezultate. Zakonom propisane mjere polučit će rezultate jer naši ljudi, na žalost, ne razumiju dok ih na neki način ne udarimo po džepu, kaže ministar Kapić.

Puši 13% učenika 

Arijana Knežević, menadžerica za komunikacije Udruženja „PROI“ kaže kako ovaj nacrt zakona predviđa sveobuhvatan Zakon o kontroli duhana koji bi bio maksimalno usklađen s okvirnom Konvencijom o kontroli duhana koju je Bosna i Hercegovina ratifikovala još 2009. godine. Nužno je i hitno uskladiti naše zakone s ovom konvencijom budući da je već uveliko prošao prvobitni petogodišnji rok za usklađivanje. Osnovni cilj ovoga zakona je zaštita zdravlja stanovništva u FBiH, kaže Knežević. U Federaciji BiH, prema rezultatima istraživanja Zavoda za javno zdravstvo, 44 posto odraslih puši a još više je poražavajuće da puši i oko 13 posto učenika. Zbog toga je potreban veći angžaman društva na provedbi javno-zdravstvenih programa i promocije zdravih stilova života i prevencije bolesti. Samir TULIĆ